Proč jsou pro nás přírodní zdroje vápníku tak důležité?

Datum článku: 9. 1. 2014

Základem stravy by měly být přírodní celky, tedy potraviny v takovém stavu, v jakém nám je příroda dává. Samozřejmě, není to vždy možné a ani chutné, ale úpravy byste se měli snažit minimalizovat, aby se zachovalo co nejvíce minerálů a vitamínů. Výjimku tvoří sója, která potřebuje nutně zásah, aby byla lépe stravitelná a také maso. Přece ho nebudete jíst syrové.

Proč jsou pro nás přírodní zdroje vápníku tak důležité?

Celozrnné obiloviny

Přinášejí nám velmi kvalitní složené cukry, polysacharidy, které jsou zdrojem energie pro naše tělo. Tato energie je uvolňovaná postupně do organismu, tedy ho příliš nezatěžuje, jak je to v případě rafinovaného cukru. Dále obsahují hořčík a vápník a celou řadu dalších minerálů a vitamínů. Pokud konzumujete obiloviny ve formě bílé mouky, tedy chléb, pečivo, buchty, koláče ... ty už vitamíny ani vlákninu neobsahují. Nejvíce byste měli konzumovat rýži natural, kroupy, pohanku, kukuřici, ječmen, oves, žito a pšenici.

Zelenina

Je druhou nejdůležitější složkou potravy a neměla by chybět denně na našem stole. V poslední době se pod pojmem zelenina myslí zejména rajčata a paprika. Nutričně cennější zeleniny jsou však mrkev, petržel, celer, pórek, květák, zelí, kapusta a podobně. Jsou v dnešní době zatlačovány do pozadí a jejich jediná forma výskytu je hovězí nebo slepičí vývar. Zapomínáme je přidávat do zeleninových salátů a jsou vynikající i krátce podušené nebo napařené. Zelenina je nejen chutná a zdravá, ale působí i lákavě na talíři svou barevností.

 Luštěniny

Už jsme zmiňovali, že luštěniny mají velký význam pro ukládání vápníku. Kromě minerálů luštěniny našemu tělu přinášejí i bílkoviny. Můžeme je konzumovat denně, ale ne ve velkém množství. Velká porce luštěnin může mít za následek nafukování a zatěžuje trávení.

Ovoce

Ovoce můžeme jíst i upravené, což tak připravit si na zimu zásobu zavařenin? V zimě určitě přijdou vhod. Z dalších složek potravy nesmíme zapomenout na ovoce. Je důležitou součástí jídelníčku, ale u ovoce také platí - všeho s mírou jako u luštěnin. V zimě to není třeba přehánět s jižním ovocem, protože má tendenci ochlazovat organismus. I ovoce můžeme jíst upravené - sušené, zavařené, pečené. Ne každý žaludek dobře snáší samotné ovoce, proto jej můžete konzumovat jako přílohu ke svačině.

Mléko a mléčné výrobky

Už od malička určitě znáte, že mléko je naším hlavním zdrojem vápníku. Můžete jej konzumovat jednoduše jako mléko, tedy jako nápoj, nebo v podobě jogurtů a tvarohu.

5 přírodních doplňků výživy

1. Vývar z mořských řas, jako samostatný nápoj nebo přídavek do polévek a omáček.
2. Vývar ze zeleniny, zejména ze sladké zeleniny - cibule, zelí, mrkev, dýně - vaří se pomalu, bez soli. Umožňuje lepší vstřebávání látek.
3. Kvašená zelenina - nositel minerálů a kyseliny mléčné.
4. Vápník ze skořápek. Omyté a vyvařené vaječné skořápky dejte louhovat do kysaného zelí . Tuto směs nechte naloženou asi týden a pak užívejte 3x denně jednu polévkovou lžíci . Kyselina mléčná zajistí rychlé a bezpečné vstřebávání vápníku ze skořápek.
5. Olejnatá semínka.

Autor: Lenka Kostková