Káva je zdravá, jen pozor na množství vypitých šálků

Datum článku: 20. 9. 2013

Káva - aromatický nápoj, který v mnoha evokuje pocity odpočinku a pohody. Serotonin, který se ukrývá v šálku černé kávy, skutečně navozuje pocity štěstí, ale zároveň působí povzbudivě - podporuje myšlení a paměť. I proto je káva skvělým ranním prostředkem pro rychlé probuzení organizmu. Věděli jste však, že existuje více než 70 druhů kávovníku? V rámci toho i několik odrůd a nespočet druhů káv. Vyznáte se ve světě kávy? Víte, jakou kávu pít a proč?

Káva je zdravá, jen pozor na množství vypitých šálků

Kofein versus kvalitní káva

Káva se častokrát zmiňuje v souvislosti s kofeinem. Tento alkaloid hořké chuti se do krve vstřebává velmi rychle a stejně účinně působí na centrální nervový systém. Zlepšuje vnímání, zrychluje tok myšlenek, zvyšuje pozornost, ale zároveň zrychluje dýchání, zvyšuje krevní tlak a krátkodobě i srdeční činnost. Poměrně vysoké procento kofeinu se nachází v robustě, která obsahuje až 3 násobně větší množství kofeinu ve srovnání s arabikou. Dokonce i v kávě bez kofeinu najdete přibližně 3 -10 mg kofeinu, rozptýleného v 170 ml kávového nápoje. Čím více kofeinu, tím kvalitnější káva je všeobecně známý mýtus. Pravdou však je, že kvalitní káva nemusí bezpodmínečně obsahovat vysoké množství kofeinu. Nejen kvalita kávových zrn, ale i způsob přípravy kávy je důležitým měřítkem kvality kávy. Profesionální příprava kávy se neobejde bez kávového mlýnku a kávovaru.

Káva a její účinky na zdraví

• Působí jako prevence proti vzniku cukrovky (v případě užívání alespoň tří šálků kávy denně);
• Pomáhá rozšířit průdušky, což je prospěšné zejména u astmatiků (platí to při vypití dvou šálků kávy denně);
• Chrání organismus před nemocemi jater a srdečně-cévními chorobami;
• Předchází výskytu srdečního infarktu;
• Snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby a nádorových onemocnění.

„Kofeinistou“ se může stát kdokoliv

Mezi první místa žebříčku největších konzumentů kávy se zařazují země severní Evropy. I jiní milovníci kávy však dobře vědí, že i kávu si je třeba vychutnávat v malých množstvích. Zlozvyk dopřát si více než šest šálků kávy denně by se vám totiž mohl vymstít. Nervová podrážděnost, třes, neklid, poruchy trávení nebo nespavost jsou typickými příznaky zvýšeného požití kofeinu. Vědecké studie dokonce odhalily, že příliš mnoho vypité kávy může zvyšovat výskyt srdečního infarktu či onemocnění srdce. Pití kávy, byť jen v malém množství, by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, o pití kávy se poraďte se svým lékařem nebo vyzkoušejte bezkofeinovou kávu.

Rada na závěr

Pokud nechcete ve společnosti milovníků káv vyvolat faux-pas, vychutnejte si kvalitní kávu bez mléka.

Autor: Martina Dvořáková