Byt a jeho nezvaní nájemníci

Datum článku: 14. 6. 2013

Silné alergeny jsou i v bytech, v zimě trápí ještě více. V zimním období trávíme více času ve svých obydlích, proto jsme i více vystavováni inhalačním alergenům vyskytujícím se ve vnitřním prostředí našich bytů a domů. U alergiků, především dětí, mohou roztoči vyvolat těžké a dlouhotrvající astmatické potíže. Roztoči v bytovém prachu jsou hojně se vyskytující složkou vnitřního prostředí. V bytových prostorách jsou zastoupeny zejména drobnými roztoči čeledi Pyroglyphidae (velikost jejich těla je 0,2 - 0,4 milimetru podle druhu a pohlaví).

Byt a jeho nezvaní nájemníci

Ve vlhkých starých domech s lokálním vytápěním byl výskyt roztočů zřetelně častější

a vyšší než v suchých novostavbách s centrálním topením. V současnosti se zateplováním panelových domů však dochází k zvyšování vnitřní vlhkosti a s tím i k zvyšování výskytu roztočů a jimi způsobených alergií především u dětí.

Roztoči vylučují alergeny, jsou to vlastně trávicí enzymy obsažené v jejich exkrementech

Alergeny mohou být uvolňovány i z úlomků mrtvých těl roztočů. Alergeny roztočů jsou silně hygroskopické a ve vlhkém prostředí pronikají z exkrementů, zachycují se na prachových částicích a spolu s nimi jsou vdechovány.

Roztoči patří mezi inhalační alergeny

Alergeny jednotlivých druhů roztočů nejsou celkem totožné, ale jsou si velmi blízké a způsobují v organizmu zkřížené reakce. U alergiků, především dětí, mohou vyvolat těžké a dlouhotrvající astmatické potíže, záněty nosní sliznice, rýmy, případně záněty očních spojivek.

Vývoj roztočů je velmi rychlý

U samiček je jedna nebo více period kladení vajíček. Optimální teplota pro vývoj je 22 - 25 ° C, vzdušná vlhkost 70 – 80 procent, případně i více. Všechna vývojová stadia roztočů bytového prachu jsou typické keratinofágy.

V lidských obydlích se živí především šupinkami kůže, které jsou také součástí prachu

Do bytů se dostávají pasivně s různými předměty, zavlekl je i sám člověk ve vlasech, na oblečení a podobně. Vzhledem k tomu, že jsou hojné i v hnízdech synantropních ptáků (holubi, vrabci) a v prachu ze skladů potravin, mohou je do bytů přinášet i vzdušné proudy.

Autor: Martina Dvořáková