Práce moderátora v rádiu

Datum článku: 25. 1. 2016

Láká vás práce moderátora v rádiu? Anebo naopak neláká a myslíte si, že na tom nic těžkého není? Moderátora není vidět, a tak může povídat co chce a nikdo mu nedokáže, že to tak není? Ale to vůbec není pravda, tato práce je úžasně kreativní, ale velmi náročná. Pro ty, kteří si to neumí představit přinášíme pět předpokladů, které tato práce vyžaduje.

Práce moderátora v rádiu

1. Bohatá slovní zásoba ve spisovném jazyce

Jasně, známe výjimky, které vyprávějí jak se jim zachce, ale většina rádií dbá na výslovnost a slovní zásobu hlasatelů. Moderátor musí ovládat mnoho výrazů. Pokud si situace žádá zopakovat jednu větu, použije jiné výrazy, dokáže odpovědět a reagovat spisovně, bez breptů a rychle. Člověk, který není sečtělý, nic v životě nezažil a byl omezen dlouhou dobu někde celkem offline, jen těžko může dělat práci moderátora.

2. Schopnost okamžité reakce

To nejhorší, co může v rádiu být, je ticho. Mrtvé momenty jsou pohromou a důkazem nepřipravenosti moderátora, nejde-li o chybu technickou. Zaskočen posluchači, nebo nečekanou situací, či dokonce koktající ... uf! Připravený profesionál dokáže reagovat ihned. Zvrátí negativní situaci, volajícího posluchače, ihned reaguje i na připomínky kolegů a vysílání je tak živé, plné energie a neutichá. Tuto schopnost nemá každý moderátor, ale jeho umění se nejlépe projeví při živém vysílání.

3. Kontrola času

Práce v rádiu je nesmírně náročná. Je totiž často samostatná a není nikdo, kdo režíruje a komanduje. Na samotném moderátorovi je proto sledovat jednotlivé písničky, jejich konec, odpočítávání a moment, kdy musí vstoupit do vysílání svým komentářem a tématem. Oči upřené na časomíře jsou vlastně neustále. K tomu je třeba sledovat počítač, výběr písniček a reklamní blog, který sice nemá rád nikdo, ale jen díky němu rádio může fungovat. Chce to obrovskou schopnost plánování předem a opět schopnost číslo 1 a 2.

4. Poslouchatelnost a slušnost

Být snesitelný, slušný a šťastný, člověk celý den nedokáže. Moderátor v rádiu se musí umět perfektně ovládat. Jeho projev nemůže obsahovat nadávky, urážky, ponižování, a ani jen výsměch vůči něčemu, čímž by proti sobě poštval posluchače. Jeho osobní názory na některé události, nebo fakta mohou být velmi rychle pálčivým tématem a také nechtěně udělaný slovní přešlap se může sesunout jako lavina. Jakákoliv nálada se za normálních okolností odráží i na člověku. Ostatně, už jste v rádiu slyšeli vulgárního moderátora, koktajícího opilce, nebo chrochtající ráčkující moderátorku? Samozřejmě, nic z toho!

5. Perfektní přehled

Moderátor v rádiu by měl mít perfektní přehled, nebo alespoň po ruce Google. Chce to přehled o hudebním světě, názvech písniček, o čem jsou, kdo je složil a za jakých okolností, ale i o dění ve světě, co se právě děje a nemůže tak být odříznut od světa. Za perfektní přehled však se však považuje i absolutní znalost prostředí studia, mikrofonů, přepínačů, mixu a počítače. Muž, nebo žena, každý vysílající musí vědět, kde co přepnout a zapnout. K tomu nutnost pravidla 3 a znovu 1, 2, a 4. Zkrátka, tato práce je úctyhodná a kdo ji dělá dobře, ten si zaslouží uznání a své posluchače.

Autor: Lenka Kostková