Příprava na zimu je klíčová pro mnoho aspektů našeho života, a to včetně správné péče o domácí vodárnu. Pokud je vaše vodárna situována v prostoru, který je vystavený poklesu teplot pod bod mrazu, je nezbytné ji řádně připravit na nadcházející zimní období. Zanedbání této důležité údržby by mohlo mít za následek poškození systému vlivem zamrznutí vody v potrubích a dalších částech vodárny.
Začněme tím, že se podíváme na zazimování vodárny, která využívá povrchové čerpadlo s vypouštěcí zátkou. Prvním krokem bude odpojení vodárny od přívodu elektřiny. Tím zajistíme, že během celého procesu nebude hrozit nebezpečí elektrického úrazu. Následně je třeba otevřít všechny odvodňovací ventily, které jsou součástí systému. Je to zásadní krok, kterým předejdeme případnému poškození v důsledku rozpínání zamrzající vody. Následující fáze zahrnuje vypuštění vody jak z výtlačného potrubí, tak i z tlakové nádoby. Toto je klíčové, protože právě zde by se mohly vytvořit ledové zátarasy, které by mohly potrubí roztrhnout. Vyšroubování odvodňovacích zátek je dalším důležitým krokem, jelikož v rozvodech může být uchována značná kvantita vody, která by mohla při zamrznutí způsobit značné škody.
Jakmile je voda kompletně vypuštěna, je vhodné provést kontrolu a případnou úpravu přetlaku vzduchu v tlakové nádobě. Zároveň nezapomeňte nechat zátku vyšroubovanou. Pro zajištění její dlouhodobé funkčnosti ji namažte lojem či jiným tukem, aby nedocházelo k jejímu zkorodování během vlhkých zimních měsíců. Pokud je to možné, přeneste čerpadlo do suché a teplé místnosti, kde nebude hrozit riziko zamrznutí.
Pokud je voda ve studni obzvláště tvrdá, doporučuje se čerpadlo po odpojení ze systému propláchnout pitnou vodou, kterou poté můžete vylít. Tím se předejde usazování vodního kamene a prodlouží se životnost čerpadla.
Při práci se zpětnými klapkami sacího potrubí je nutné být obzvláště opatrní. Tyto klapky je třeba zajistit v případě, že se nachází v místě, kde může dojít k poklesu teploty pod bod mrazu. Otevřením sacího ventilu se zajistí vypuštění vody ze systému. Pokud ventil není k dispozici, je možné povolit šroubení a nechat vodu volně odtéct. Je zásadní nezavírat kohout a šroubení po vypuštění vody, aby se předešlo poškození systému v případě, že by zbytková voda v nízkých teplotách zamrzla.
Pokud se jedná o vodárny s ponorným čerpadlem a tlakovou nádobou, je postup poněkud odlišný. Je třeba odpojit čerpadlo od elektrického přívodu a otevřít nejvýše umístěný kohoutek v domě, aby se tlak ve systému vyrovnal. Poté otevřete vypouštěcí odvodňovací ventil, který by měl být umístěn co nejníže v prostoru studny. Pokud u výtlačného potrubí od studny k domu neexistuje ventil nebo šroubení, nemusí být možné systém úplně odvodnit. To je situace, které je třeba se věnovat individuálně, s ohledem na konkrétní konfiguraci vodárny. U většiny ponorných čerpadel, která mají integrovanou zpětnou klapku, je potřeba mít na paměti, že pod úrovní odvodňovacího ventilu nemůže odtéct veškerá voda. Z tohoto důvodu je doporučeno umístit ventil do úrovně, kde nehrozí zamrznutí. V případě poškození ventilu zimou pak není nutná výměna celého systému, ale pouze samotného ventilu.
Zazimování vodárny je tedy proces, který vyžaduje pečlivost a důslednost, ale je to investice času, která se vyplatí v ochraně vašeho zařízení před nástrahami zimních měsíců. Věnujte této údržbě pozornost a vaše vodárna vám bude sloužit spolehlivě i v dalších letech.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.