Jak vybrat čerpadlo?

Datum článku: 18. 12. 2023

Představte si, že máte doma bazén, malebné jezírko nebo hlubokou studnu, jejichž vody potřebujete efektivně a bez námahy přemístit. V těchto situacích se vám jako neocenitelný pomocník nabízí čerpadlo. Tento všestranný nástroj vám poskytne pohodlí a ušetří vám spoustu času a práce. Ať už jste doma, nebo trávíte volné chvíle na chatě, čerpadlo se stane vaším spolehlivým partnerem.

Jak vybrat čerpadlo?

Velký výběr čerpadel na Heuréce

Velký výběr čerpadel na Alze

Způsoby využití čerpadla

Čerpadlo si poradí s různými druhy vody. Ať už potřebujete přečerpat čistou pitnou vodu, užitkovou vodu pro zavlažování vaší zahrady, nebo se potýkáte s náročnější kalovou vodou, která může obsahovat nečistoty a sedimenty, čerpadlo je připraveno pomoci. Navíc, v dobách, kdy se na obloze objeví šedivé mraky a přinesou nám dešťovou přeháňku, můžete s pomocí čerpadla zužitkovat i vodu dešťovou, a to například pro zavlažování zahrady nebo splachování toalety, čímž šetříte pitnou vodu a snižujete své vodné náklady.

Parametry pro výběr čerpadla

Při výběru čerpadla je však třeba věnovat pozornost několika klíčovým parametrům. Musíte zvážit, kde a jak budete čerpadlo používat, protože od toho se odvíjí typ čerpadla, které bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

Čerpání z mělkých zdrojů

Pokud se potřebujete zaměřit na čerpání vody z mělkých zdrojů, jako jsou bazény nebo malé jezírka, povrchové čerpadlo bude tou pravou volbou. Tato čerpadla jsou ideální pro hloubky menší než 8 metrů, kde pracují efektivně a spolehlivě. V případě, že byste s povrchovým čerpadlem chtěli čerpat z větších hloubek, mohlo by dojít k poklesu tlaku, což by bylo nežádoucí.

Čerpání z hlubokých zdrojů

Pro hlubší zdroje, jako jsou studny, se naopak hodí ponorná čerpadla. Tyto přístroje jsou navrženy tak, aby pracovaly bez problémů i v hloubkách přesahujících 8 metrů. A nejen to, můžete je použít i tam, kde by povrchová čerpadla stačila, přičemž je dobré mít na paměti tzv. sací výšku. Sací výška se vypočítá tak, že k hloubce, ze které chcete čerpat, připočítáte přibližně 10 cm za každý metr vodorovné vzdálenosti, kterou voda urazí.

Domácí vodárny

A pak jsou tu domácí vodárny, které představují skvělou volbu pro ty, kteří hledají komfortní a bezstarostnou cestu k zajištění stálého tlaku vody v domácnosti. Tyto systémy jsou vybaveny akumulační nádobou, která slouží jako rezerva pro okamžiky, kdy dojde k náhlému zvýšení spotřeby vody. Domácí vodárny s ponorným čerpadlem jsou pak schopny automaticky udržovat stálý tlak ve vašem rozvodu, což je velmi praktické a efektivní řešení.

Závěr

S takovými informacemi už bude výběr toho pravého čerpadla pro vás hračkou. Stačí si jen správně vybrat a využít všechny možnosti, které moderní čerpadla nabízejí. Voda je životně důležitý zdroj a díky správnému čerpadlu ji můžete využívat chytře a efektivně.