Psi, kteří milují teplo a vodu

Vybíráte psa a každé léto trávíte v teple u moře? Chcete, aby váš pes byl právoplatným členem rodiny, měl svůj pas a jezdil s vámi? Tak to si potom vyberte plemeno, které má rádo teplo a vodu. Našli jsme pro vás deset plemen, kterým vysoké teploty nevadí.

pes, retrívr, labrador, dovolená, voda, teplo

Psi 

Psi to nemají jednoduché, pokud jde o ochlazení se v horku. Jejich přežití závisí na jejich "kožichu" a srsti, spolu s množstvím energie, kterou uvolňují. Ne všichni psi jsou ale stejní, pokud jde o pobyt v teplém prostředí. Následujících deset plemen zvládá teplo lépe a to zejména v případě, že se mohou dostat do blízké řeky.

Německý krátkosrstý ohař

Jedná se o psa, který může dělat cokoliv - sledovat, lovit, táhnout saně a samozřejmě se k vám připojí i na výlet nebo běh během teplého letního dne. Psi se liší barvou, ale jsou snadno rozpoznatelné ve svém instinktivním postoji s tvrdým pohledem, hlavou dolů, zdviženou tlapkou a ocasem nahoru. Byli chováni na hledání vody a jejich srst má krátký, plochý "voděodolný nátěr", který jim pomáhá regulovat jejich teplotu a odpuzuje i nečistoty. To vše z nich dělá skvělé sportovce. Dále mají těžké, trvanlivé drápky, aby zvládly špínu a skály. Jako mláďata potřebují dostatek prostoru na hraní a vybouření se, ale žijí dlouhý život.

Americký vodní španěl

Tento psík je dalším plemenem, které je ideální pro teplejší podnebí a bude milovat horké měsíce. Středně velký pes má silnou tělesnou stavbu a potřebuje hodně fyzického, ale i "mentálního" pohybu. Je to všestranný lovecký pes, schopný aportovat na vodě, či z člunu. Kromě toho, že je výborný plavec, je i zdatný stopař. Má jedinečnou zvlněnou srst s kudrlinkami, která mu pomáhá chránit před vodou a nepříznivým počasím. Podobně jako kokršpaněl, americký vodní španěl má delší, kudrnaté uši.

Německá doga

Tento pes sice není ten pravý společník na velké túry, ale do našeho seznamu patří proto, že má rád teplo. Miluje se drbat a cítit teplo člověka, ale nepohrdne ani ležením u krbu či vyhříváním se na slunci. Srst mu totiž nechrání před chladem. Patří mezi největší plemena, ale s krátkou životností.

Border kolie

Toto plemeno je mimořádně energické, inteligentní a atletické. V seznamu psů je i proto, že patří mezi nejlepší pracovní psy, které zvládají jakékoliv podmínky. Jednoduše rádi něco dělají. Potřebují dostatek prostoru a pozornosti. Přestože jsou jedním z nejinteligentnějších plemen, je třeba jim věnovat hodně pozornosti výcviku, jinak budete jako majitelé terorizováni. Toto plemeno není vhodné pro nezkušené chovatele nebo rodiny, které nemají čas na vypořádání se s psíkovou poslušností.

Australský honácký pes

Toto plemeno je rozpoznatelné i tím, že má na tváři "masku" s tmavou skvrnou nad jedním nebo oběma očima. Mají extrémně vysokou energii, což z nich dělá ideální parťáky pro pěší turistiku. Je to oddaný pes, loajální ke svým majitelům a je považován za velmi atletického psa. Energii má bez rozdílu počasí a jeho srst je uzpůsobena k odpuzování vody.

Erdelteriér

Tito mimořádně inteligentní psi se mohou velmi rychle nudit. Vyžadují důslednou výchovu a hodně pozornosti - cvičení a hraní. Je mysliveckým plemenem - dobře se cítí na zemi i ve vodě, s dobrou odolností vůči teplotám. Jejich srst může trimováním zřídnout, když přichází období vysokých teplot a naopak ho můžete nechat zarůst během zimy.

Zlatý retrívr

Toto plemeno bylo založeno v blízkosti jezera Loch Ness v šedesátých letech minulého století a zatím neztratilo svou lásku k vodě. Při plavání a dovádění ve vodě mu pomáhá nepromokavá podsada na srsti. Retrívři jsou velmi inteligentní a sociální psi, kteří jsou nekonfliktní při střetu s ostatními psy. Milují svého pána a rodinu, jsou vhodní do rodin s dětmi a skvělí jsou i jako asistenční a záchranářští psi. Bohužel jsou náchylní k dysplazii kyčelního kloubu.

Chesapeake bay retrívr

Lovecký pes, který vypadá podobně jako labrador, odborníci však varují před jeho náročnější povahou, temperamentem a potřebou přísného výcviku. Pod hustou a krátkou krycí srstí se skrývá vodu nepropouštějící podsada, na tlapkách má plovoucí blány. Dobře se vyrovnává s vysokými teplotami, ale i s mrazem. Je to aktivní pes, který potřebuje hodně pohybu.

Labrador retrívr

Labrador je směsí houževnatosti a hravosti, který může přežít jak v chladných, tak v horkých teplotách. Milují cokoliv, co má dočinění s vodními jezery či plážemi. Umí plavat i na poměrně velké vzdálenosti, díky voděodolnému, mírně mastnému kožichu a kormidelnímu ocasu, kterým si při plavání pomáhá. Má výbornou mírnou povahu a je vhodný jako rodinný pes.

Americký liščí pes

Americký foxhound je jedním z mála původních plemen Ameriky. Foxhoundův kožich je složen z krátkých chlupů, které pomáhají udržovat chlazení plemene ve vysokých teplotách. Nenechte se ale oklamat roztomilým vzhledem a příjemným postojem - toto plemeno může být často tvrdohlavé, takže musí být dobře vycvičené. Dobře se chová v rodině i při kontaktu s jinými domácími mazlíčky.

 

 


Podobné články


Deset rad, které oceníte ve zralém věku

Naše populace stárne a stárneme i my. Někdo lehce, někdo má z toho deprese a problémy. Se zralým věkem to je...
více...

Co se zraněným nebo malým opuštěným ježkem?

Také se rozněžňujete nad malými pichlavými a dusajícími chomáčky v trávě. Ale pozor! Brát si je domů...
více...

Osmák degu - nenáročný hlodavec s milou povahou

Hlodavce buď můžete milovat nebo je nenávidět. Jedni tvrdí, že to jsou milá a čistotná zvířátka, jiní jim...
více...

Obraz z fotografie, hrnek nebo nástěnka plná okamžiků štěstí

Klasické fotografie nezažívají zrovna výsluní své "kariéry". Doba pokročila a než by se stačily fotografie...
více...

Zvířata jsou velmi inteligentní, jen lidé špatně posuzují jejich inteligenci

To, že psi a kočky občas blafují, aby získali výhody, je celkem známé. Ale jak je to s jinými druhy zvířat?...
více...

Období mezi dvaceti a třiceti roky je ideální pro budování kariéry a zakládání rodiny

Generace dnešních dvacetiletých má úplně jiné starosti než jejich rodiče. Ti se již většinou starali o ně,...
více...

Práce ovlivňuje životy lidí a není to vždy povznášející pocit

Práce je základem pro naši existenci. Povznáší a dává našemu životu smysl. Ale i ona může negativně působit....
více...

Proč ukončit vztah plný agresivity?

Agresivita je lidské povaze přirozená. Není však přirozené si ji vybíjet na svém partnerovi a používat ji jako...
více...

Lepší levná dovolená, než žádná

Dovolenou potřebuje každý z nás. Ale každý z nás má o ni jinou představu. Někdo kritizuje pětihvězdičkový...
více...

Sedm kroků ke štěstí

Kdo by si nepřál prožít šťastný život? Ale často o tom jen mluvíme a nic proto neděláme. Kdy jste si...
více...