Osmák degu - nenáročný hlodavec s milou povahou

Hlodavce buď můžete milovat nebo je nenávidět. Jedni tvrdí, že to jsou milá a čistotná zvířátka, jiní jim nemohou přijít na jméno. Ale co dělat, když si hlodavce vybere vaše dítě jako mazlíčka. Pokud mu do toho budete moci mluvit a rozhodnout o druhu hlodavce, tak na spostu věcí je ideální do bytu osmák degu. Proč ho dětem pořídit?

osmák degu, hlodavci, děti, chovatelství

Osmák degu je příbuzný morčat a činčil

Také on pochází z jižní Ameriky, konkrétněji z Chile, kde žije ve skupinách někdy až po 100 kusech a ve volné přírodě obvykle naběhá i 100 km denně. V přírodě se dožívá kolem 2 let, protože má mnoho nepřátel, avšak v zajetí se dožívá přibližně 5 až 8 let. Dorůstá délky až 15 cm. Pro jeho chov je téměř nezbytné, zajistit mu dostatečný pohyb i společnost. Pokud to má, tak je to velmi milé a společenské zvíře.

Osmák nekouše a v noci neruší

Osmák degu nekouše, proto je vhodný i pro děti. V noci neruší a tak se stává velmi příjemným mazlíčkem. Je aktivní převážně ráno a v podvečer. Je to tiché a velmi čistotné zvíře, bez typického zápachu hlodavců. Samozřejmě, také si značkuje své teritorium močí a přestože není jeho zápach až tak pronikavý, je ho cítit.

Čištění klece

Klec čistíme maximálně jednou za týden, přitom však nečistíme podestýlku a patra najednou, abychom mu nezpůsobovali stres, když po výměně necítí svůj pach!

Nekupujte si pouze jednoho

Osmák je společenské zvíře, proto je vhodné ho chovat alespoň v páru, pokud se cítí sám, může se stát agresivním nebo neurotickým. S ostatními se domlouvá typickým pískáním a štěbetání.

Dejte mu čas na adaptaci

Když si osmáka degu přineseme domů, potřebuje určitý čas na adaptaci. Zajimavé je, že jak na něj zapůsobíte na začátku, tak se bude k nám chovat po celou dobu (i když i zde existují výjimky, ale ty jsou spíše raritou). Dokud si nevezme od nás z ruky žrádlo, nesmíte ho brát na ruku, sám si reguluje, kdy vám začne důvěřovat.

Co osmákům nedělat

Velmi důležité je, abychom věděli, že  nikdy nesmíme osmáky chytat ani zvedat za ocas! Mohl by jim odpadnout, a tak bychom mu způsobili vážné problémy při koordinaci s rovnováhou.

Klec a její vybavení

Degu potřebuje velkou klec, její minimální velikost by měla být 60cm x 45cm x 60 cm, ale čím větší, tím lepší. Osmáci rádi běhají, čili nezbytně potřebují několik úrovní respektive pater ve své kleci. Kolotoč, alespoň 24cm, hnízdo / domek, misku na jídlo a napáječku na vodu, to je ten nejnutnější základ. Klec by neměla být z plastu, protože osmák je dost aktivní hlodavec, může ji prokousat. Vhodným materiálem je kov nebo sklo. Poličky a spodek nesmí být mřížkový, abys si neublížili, protože by si mohli zachytit nožičku a mít potom dlouhodobým problémem. Hnízdo potřebují pro pocit bezpečí, nejlepší je dřevěná krabice 15cm x 20cm x 15cm s rovnou střechou, která jim bude sloužit i jako rozhledna. Dovnitř stačí dát neparfémované ubrousky či papírové utěrky, ale v rámci recyklace poslouží i papír. Kolotoč, různé prolézačky i lano jsou vděčným vybavením.

Písek na koupání

Osmáky nekoupeme ve vodě, ale alespoň jednou, dvakrát za týden jim dáme na půlhodinky nádobu s pískem ke koupání. Písek koupíte ve většině zverimexů jako písek pro činčily nebo písek na koupání.

Krmení není nic složitého

Základem jídelníčku osmáků je voda a seno, k tomu by měli mít přístup stále. Denně jim dáváme hrst granulí pro činčily nebo pro králíky. Osmáci mají skony k cukrovce, takže je třeba dávat pozor, abychom jejich stravu přizpůsobili tzv. dia dietě, proto dáváme pozor na karbohydráty. Milují syrovou zeleninu, přestože si ji někdy nechají den oschnout. Chutnají jim i oříšky, zde ale pozor na zbytečné tuky, proto by to měla být spíše výjimka, než pravidelná složka stravy.

Důležité upozornění

Degu potřebuje kousat aby se mu obrušovaly neustále rostoucí zuby! Pokud by mu zuby přerostly, zemřel by hladem. Velmi má rád dřívka, větvičky a dokonce kůra stromů je pro něj zdrojem potřebných látek.

Pískání

Degu se dorozumívá pískáním. Zajimavé je, že degu se rychle naučí na člověka, který se o něj stará a rozpozná jeho hlas, někdy dokáže reagovat na své jméno. Při častém zaslechnutí nějaké melodie se ji některý degu naučí dokonce pískat. Ale to je už na chovateli a jeho trpělivosti s učením tohoto malého hlodavce.

 

 


Podobné články


Pes v bytě má svůj specifický pach, ale pokud smrdí, je třeba navštívit veterináře!

Udržujete svého psa v čistotě a stejně je v bytě jeho přítomnost nepříjemně cítit? Potom není třeba...
více...

Pes není hračka a jeho příchod do rodiny s sebou nese určitá opatření

Zvažujete koupi pejska? Nebo jste ho třeba dostali jako dárek? Pokud prostě nějakým způsobem přibyl heboučký...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Jak se zbavit legálně kuny?

Mít v okolí kunu není vůbec žádná lahůdka. Své o tom vědí lidé, kteří se s touto malou šelmou setkali....
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Desatero, které by měl znát každý rodič školáka

Výchova dětí ve školním věku, to je především záležitost rodičů. Určitě, škola je pro děti velkým...
více...

Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Tatínkové, věnujete se svým miminkům dostatečně? Pokud ano, budou vaše děti zdravější! Nejnovější výzkumy...
více...

Jak vybrat dítěti jméno, a která jména jsou u nás zakázaná?

Rodičovství, to není jen plánovaní toho, kdy přijde miminko na svět. Být rodičem, to znamená i vybrat svému...
více...

Psi, kteří milují teplo a vodu

Vybíráte psa a každé léto trávíte v teple u moře? Chcete, aby váš pes byl právoplatným členem rodiny, měl...
více...

Jak si najít přátele v dospělém věku?

Přátele potřebujeme téměř všichni. Přestože je doba internetových komunikací, stále ještě je osobní setkání...
více...