Jak se zbavit chlupů ze čtyřnohých mazlíčků v bytě?

Datum článku: 6. 12. 2018

Máte doma chlupaté zvíře? Určitě vám mnozí závidí tu možnost, s heboučkým zvířátkem se mazlit, ale na druhou stranu vám zcela určitě nezávidí úklid chlupů. Ano, tady je ta stinná stránka chovu domácích chlupatých mazlíčků. Ale vy je máte rádi, proto vše v pohodě a bez námahy zvládnete. Poradíme vám, jak na to.

Jak se zbavit chlupů ze čtyřnohých mazlíčků v bytě?

Efektivní úklid chlupů

Pokud nemáte doma zrovna plemeno naháče, určitě znáte patálie s chlupy. Zvířecí chlupy vypadávají v pravidelných intervalech, znají to všichni chovatelé. Línání však nezávisí jen na ročním období, ale také na plemenu psa, jeho věku a hormonálního nastavení vnějších vlivů a celkovém zdraví zvířete. Některá plemena ztrácejí chlupy méně, například pudlík či yorkšírský teriér. Jejich chlupy jsou dlouhé a rostou poměrně dlouhou dobu, proto podají méně často. Navíc se podobají lidským vlasům a jejich odstraňování je mnohem jednodušší. Naopak, psi jako labrador či husky, ztrácejí velké množství chlupů, protože je mají krátké a jejich podsada je výrazně tlustší.

Chce to systém

Pokud máte možnost, zvolte si plemeno, které nevyžaduje mnoho úklidu chlupů. Avšak v případě, že už doma máte pejska, po kterém zůstává hodně chlupů, budete muset pravidelně a důkladně uklízet. A bude to chtít systém! Vyhraďte prostory, do kterých zvíře nebudete pouštět. V těchto místech se vám bude snadněji uklízet, chlupy se na ně dostanou druhotně, čili přenosem a bude je rozhodně méně. Dbejte na to, abyste chlupy pravidelně odstraňovali přímo z jejich majitele - tedy vyčesávali. Podle velikosti a druhu pejska si můžete zakoupit šikovnou rukavici na sběr chlupů, stejně tak správný výběr hřebene a ostatních pomůcek může snížit výskyt chlupů v celé domácnosti.

Investujte do výkonného vysavače

Investujte do správného vysavače a před koupí zkontrolujte nejen jeho výkon, ale hlavně výbavu. Se správnými nástavci se bude vysávat jednodušeji a hlavně rychlejší. To znamená, že budete mít chuť vysávat častěji, a tedy udržíte lepší pořádek. Mějte vysavač vždy po ruce. Pokud máte možnost, denně vysávejte například tyčovým vysavačem. Odstraníte tak většinu čerstvě vypadlých chlupů dříve, než se zapíchnou do textilií, koberců či do oblečení.

Váleček a kartáč

Ať už bydlíte se svou kočkou, nebo s pejskem, bez této praktické pomůcky se zřejmě neobejdete. Pomůže nejen při udržování oblečení v čistotě, ale použít ho rozhodně můžete i na nábytek či na jiné povrchy.