Chov plazů v teráriu vyžaduje dostatek prostoru

Datum článku: 18. 8. 2017

Plaz většinou není společenské zvíře. Proto se převážně nedoporučuje chov více jedinců v jednom teráriu. Ale za splnění určitých podmínek se to v některých případech i daří. Ale nemusí to vždy vyjít.

Chov plazů v teráriu vyžaduje dostatek prostoru

Plaz je společenský jen v době rozmnožování

Plaz rozhodně není společenský tvor. Jediná výjimka je v době rozmnožování, ale pouze na nezbytně nutnou dobu. Ve většině případů je plaz teritoriální a chrání si své území, případně je mu v podstatě jedno zda má nebo nemá společnost. K tomu, abyste úspěšně chovali několik jedinců v jednom akváriu či teráriu, je třeba splnit mnohé podmínky. Přinášíme vám ty nejzákladnější potřeby, které je třeba pro soužití několika plazů.

Dostatek prostoru

To je základní předpoklad k tomu, aby bylo soužití úspěšné. I zvířata dokáží trpět ponorkovou nemocí a překáží jim nedostatek životního prostoru. Proto ještě předtím, než se rozhodneme pro nový přírůstek, bychom si měli ověřit, zda to prostorově sneseme. Želvy potřebují dostatek místa na plavání a především na slunění se pod umělým světlem. Nezapomeňte proto zvětšit objem vody na plavání, či prostor na pohyb. Pokud chováte plaché druhy plazů, tak je nutné přidat jim do výběhu nové úkryty, protože ty jsou pro ně životně důležité. V případě vodní želvy se často stává, že akvárium prostorově nevyhovuje ani jednomu jedinci a přesto si mnoho neznalých lidí pořídí dokonce želvy dvě.

Nemíchejte druhy plazů

Nikdy bychom neměli spolu míchat několik druhů plazů. I když se jedná o příbuzné druhy například gekoni, tak mohou mít rozdílné požadavky na teplo, vlhkost, světlo, či potravu. Problém může nastat i v případě chameleona, protože u těchto zvířátkátek se vyskytuje teritoriální agresivita velmi často. V případě vodní želvy by neměl nastat vážnější problém, ale i zde bychom měli kombinovat pouze druhy podobné povahy. A například druhy jako kajmanka dravá, by se samozřejmě měly chovat samotě.

Samice jsou méně agresivní

Rozdíl v chování je i mezi pohlavími a samice plazů bývají obecně méně agresivní než samci. Samec především v době páření může soupeřit o teritorium, či dokonce neustále otravovat samičku a vyvíjet snahu o páření i když samice nemá zájem, což se může vyvinout až do agresivity. Rivalita existuje i mezi samicemi, ale rozhodně to není v takové míře a tak časté jako v případě samců. Uvědomte si, že v teráriu vládne hierarchie a přidáním nového jedince do tohoto malého prostoru ji resetujeme a začíná se znovu.

Rady na závěr

Nezapomínejte na karanténu, kterou ochráníte do určité míry své dosavadních plazy. Stejně tak si uvědomte i to, že zvýšení počtu jedinců bude znamenat i nutné zvýšení frekvence čištění, abyste udrželi terárium čisté a nezávadné. Stejně tak byste si měli uvědomit i to, že od nynějška budou veškeré náklady vyšší o násobný počet jedinců. Náklady na potravu, techniku, či veterináře, který by měl zvíře minimálně jednou ročně vyšetřit. A pamatujte, že pokud najdete vnitřní parazity u jednoho, tak je s velkou pravděpodobností najde i u druhého zvířete, protože kontaktu mezi nimi zkrátka nikdy nezabráníte.