Ztráta zaměstnání není konec světa!

Datum článku: 25. 1. 2016

Ztráta zaměstnání je hodně velký zásah do sebevědomí téměř každého člověka. Nemyslíme tím samozřejmě člověka, kterému vyhovuje povalečský život a nechává se vydržovat státem a rodinou! Jsou dokonce lidé, kteří jsou schopni si v takové situaci sáhnout na život. A proto je především v této době nutná pomoc a podpora rodiny a přátel. V našem článku si blíže probereme ztrátu, která se týká muže, který před tím fungoval jako živitel rodiny.

Ztráta zaměstnání není konec světa!

Musíte být jeho psychickou oporou

Nyní je ten správný moment, abyste se ukázala jako silná partnerka a abyste mu poskytla dokonalou oporu. Po několika neúspěších mohou velmi snadno sklouznout do sebelitování a následné ztráty sebevědomí i jinak silné osobnosti. Abyste ho ochránila před touto situací, která jen v konečném důsledku zhorší hledání nové práce, snažte se ho držet neustále v pozitivním naladění. Jistě to nebude v aktuální situaci nic jednoduchého, ale snažte se tak činit alespoň prostřednictvím drobností, které ho přinutí myslet na jiné věci. Jděte i s dětmi na procházky a krátké výlety po okolí, které vás nebudou stát hodně peněz, ale zato doženete to, na co jste neměli dosud čas. Snažte se být navzdory všemu pozitivně naladěná, aby se to přeneslo i na něj. Dopřejte mu ten pocit, že si ceníte jeho úsilí a chápete, že ta jeho nabídka jednou přijde a pak se vše vrátí do starých kolejí. Do té doby mu vrátíte vy to, že byl dosud vaší životní oporou.

Nervozitu raději dobře ukryjte

I když máte všeho plné zuby a nejraději byste mu vynadala, když ztratil zaměstnání kvůli vlastnímu pochybení, kousněte se raději do jazyka. Žádná výtka teď situaci neusnadní. Naopak jen vystupňujete nervozitu a vytvoříte si doma malé peklo. S nechutí se tam budete vracet nejen vy, ale i váš partner a vše může vyhrotit do nepřiměřených reakcí. Takže namísto neustálého vyčítání se snažte přes všechno přenést, a když už už nemůžete dál, postěžujte se raději své kamarádce, která si vás vyslechne a nebude to jinde rozšiřovat. Věřte tomu, že stejně špatně se cítí i váš partner, a když ještě přijde nával výčitek nebo v afektu vyslovených nepěkných obvinění, vezme mu to i ten kousek sebeúcty, který má a jen se tak spíše uzavře do ulity. I když to bude mimořádně obtížné, zachovejte si chladnou hlavu a pomozte mu opět se postavit na nohy.

Bez otřepaných frází

Zřejmě jste to v případě ztráty zaměstnání zažila i vy. Každý se vás snaží nějak utěšit a používá k tomu dokola stejné fráze o tom, jak jste dobrá, jak si to nezasloužíte, jak by konečně měl někdo objevit vaše kvality a jak ten váš čas jistě přijde. Dobře tedy víte, že i když jsou to upřímně myšlené věty, po jistém čase je už nemůžete poslouchat. Takže když se rozhodnete vyjádřit vašemu partnerovi podporu, zvažte slova a vysvětlete mu to tak, aby se necítil, že je jen odmelete z povinnosti naučené fráze. Někdy je lepší přejít to mlčením a odpoutat téma vašich rozhovorů úplně jiným směrem. Celý jeho život se momentálně točí ohledně nového zaměstnání, takže alespoň chvilkové vypnutí mu jistě pomůže.

Vyzkoušejte vaše kontakty

Pokud máte pocit, že už selhaly všechny možnosti, pokuste se oprášit všechny kontakty, které jste měla. Někdy přichází pomoc z takové strany, odkud byste to nikdy nečekala. Domluvte si schůzku a jen mezi novinky z vašich životů vzpomeňte před tímto člověkem i to, že partner je bez práce, a kdyby o něčem věděl, tak byste mu byla vděčná za jakoukoliv radu. Dávejte však pozor, aby to nezačalo být partnerovi nepříjemné, protože by chtěl vyhrát tento boj zejména vlastním úsilím.

Přihlaste ho na kurz

Důležité je také to, aby váš partner nestagnoval. To mu dá pocit, že může stále nabídnout něco nového a hlavně ho to zaměstná na ten čas, když nemůže pracovat. Zkuste proto najít nějaký kurz, který by ho mohl zaujmout. I když do něj budete muset investovat, v konečném důsledku se vám to může vrátit prostřednictvím lepší práce. Ale i pracovní úřady nabízejí zaplacení různých kurzů a rekvalifikací, stačí se jen o ně začít zajímat. Protože, kdo si myslí, že Úřady práce jsou od toho, aby každému našli práci, tak se mýlí. Ano, pomohou, ale hlavní iniciativa je každém uchazeči o práci. Takže, musíte manžela namotivovat, aby se doma nenudil, udělal něco pro svůj osobnostní rozvoj a znovu nabyl zdravé sebevědomí.