Padání vlasů ovlivňuje roční období

Datum článku: 15. 4. 2016

Na kvalitu a padání vlasů má vliv mnoho faktorů. Patří k nim i roční období. Náročný pro vlasy je hlavně podzim. Mohly bychom to připodobnit k padání listí. Také mu předchází svěží barva a síla, která je s podzimem opouští. Ale nebojte se, není to žádná tragédie. Jde o fyziologický proces. Ale jak poznat, že už je těch vypadaných vlasů příliš?

Padání vlasů ovlivňuje roční období

Podzimní období je jedno z nejnáročnějších období pro naše vlasy

Už před pár lety skupina švédských vědců potvrdila na vzorku zdravých žen různého věku, že nejvíce vlasů jim vypadává právě v podzimním období. Vlasy rostou v jakémsi vlasovém cyklu, přičemž v každé chvíli našeho života roste zhruba 90 procent vlasů. Zbytek je v takzvaném "oddechovém" módu, když už nerostou a postupně (zhruba za období 100 dní) vypadávají, aby si pak mohl vlasový folikul odpočinout a následně znovu obnovit proces růstu. A právě v podzimním období mají ženy nejvíce vlasů v tomto "oddechovém" a tedy i vypadávající módě. Podle vědců není třeba mít zbytečné obavy, protože jde o přirozený proces, který za ideálních podmínek pouze předchází tomu, že vlasové folikuly znovu obnoví svou činnost. Jenže, co když vlasů vypadává hodně?

Přípravky proti vypadávání a řídnutí vlasů

Zjistíte to jednoduchým způsobem. Uchopte do ruky pramen vlasů a pomalým, pevným, ale ne silným pohybem přejděte od kořínků po konečky. Všechny vlasy, které vám zůstanou v ruce, položte na bílý papír a spočítejte je. Pokud je jich méně než deset, nemusíte mít obavy, při počtu mezi 10 až 15 se dá hovořit ještě o sezónním vypadávání. A pak je tu kritická hranice 15+. Vlasy vám možná padají i z jiného důvodu, než jen pro změnu ročního období. Důvodem může být nedostatek vitaminů a minerálů, u žen je to nejčastěji chybějící železo. Ale nesmíme zapomínat ani na stres, užívání určitých léků či enoviromentální faktory. V takovém případě už si vlasy vyžadují odbornou a specifikovanou péči. Jednou cestou jsou samozřejmě výrobky dostupné i v běžných obchodech. Druhou, poradenství s lékařem a používání přípravků, které jsou na předpis, případně dostupné pouze v lékárně.