Jak zbavit vlasy nánosů silikonu z nekvalitních šamponů?

Datum článku: 22. 8. 2018

Vlasy trpí pod nánosy silikonů, ale naoko to vypadá, že šampon zacelil konečky. Používáte také šampony se silikony? A víte, jak se jejich pozůstatků zbavit?

Jak zbavit vlasy nánosů silikonu z nekvalitních šamponů?

Silikony

Silikony se začaly přidávat do šamponů v 70. letech minulého století. Dnes jich existuje množství druhů, které mají různé vlastnosti. Některé se využívají v stylingových přípravcích, jiné jsou určeny k péči o husté či poškozené vlasy. Můžete se setkat s názorem, že silikon umí zacelit roztřepené konečky, ale není to tak. Tento problém nejlépe vyřeší nůžky kadeřníka. Na etiketě vlasových výrobků nejčastěji najdete silikony označeny jako látky, které končí příponou -cone. Pokud jsou na konci seznamu, jejich množství je zanedbatelné. Přírodní, eko nebo bioprodukty silikony neobsahují. Ale i hodně klasických vlasových značek již nabízí výrobky bez silikonů.

Dráždivé sulfáty

Mnoha potížím se vyhnete, pokud si vlasy i pokožku na závěr mytí pořádně propláchnete vodou. Při smývání zbytku šamponu nikdy nespěchejte. Sulfáty najdete na etiketě nejčastěji pod označením SLS - sodium lauryl sulfate nebo SLES - sodium laureth sulfate. Někteří odborníci se však shodují na tom, že více než silikon nebo sulfáty, škodí vlasům špatná péče a mechanické poškození vlasů. I v tomto směru si vlasy občas zaslouží detox.

Pozor na mechanické poškození

Mokré vlasy si nikdy nedrhněte, jen je jemně odsávejte do ručníku. Pokud je to možné, hlavu sušte jen volně na vzduchu. I časté fénování může vlasy poškodit. Na dovolené nechte vlasy odpočívat a klidně si je pár dní nemyjte.

Čistící kúry pro vlasy

Chcete udělat pro vlasy ještě více? Bez problémů najdete i detoxikační šampóny pro domácí použití. Většina výrobků je na přírodní bázi a jejich účelem je zejména ozdravení vlasové pokožky a hloubkové čištění vlasu. Nánosů silikonu se můžete zbavit díky profesionálním, takzvaným čistícím kúrám. Detoxikační šampon by neměl obsahovat žádné sulfáty, parabeny, silikony ani syntetické parfémované složky. Opakovaně si jimi umyjte hlavu jednou až dvakrát týdně.

Masáž vlasové pokožky

Vlasovou pokožku výborně prokrví masáž. Pomůže i obyčejný kartáč se zakulacenými hroty štětin. Za masírování lze považovat i mytí hlavy. Bříšky prstů byste měli šampon roztírat na pokožku hlavy. Pozor ale na to, aby pracovala pouze bříška a ne nehty!