Používání kontaktních čoček má svá specifika

Přestože je na trhu dostatek brýlových obrub, které mají přímo luxusní vzhled, neustále stoupá obliba kontaktních čoček. A to nejen u lidí s dioptrickými vadami. V očních optikách najdete i čočky, které změní barvu očí. Čočky, které mění barvu oční duhovky mohou být dioptrické, ale také jen jako designový doplněk. Použití kontaktních čoček je zcela zdravotně nezávadné a aplikace je vhodná i u dětí. Jen jejich aplikace, následné vyjmutí a uložení, není tak jednoduché jako když pečujete o své, byť luxusní brýle.

kontaktní čočky, péče o oči, dioptrické vady, líčení očí s kontaktníma čočkama

Jak si vybrat?

Před použitím jakýchkoliv kontaktních čoček je třeba nejprve navštívit očního lékaře nebo optomeristu a podstoupit tzv. předaplikační vyšetření. Ten zváží jaký typ čoček je pro konkrétního pacienta vhodný i s ohledem na to, jak je bude využívat. Samozřejmostí je, že se pacient naučí správně čočky nasadit, jak a kdy je používat, a jak se o ně starat. Tento postup platí i v případě, pokud máte zájem o kosmetické , tedy barevné ,čočky, ale přitom nemáte se zrakem problémy. Pro některé ženy jsou barevné čočky kosmetickým doplňkem, ale je potřeba nezapomínat, že i jejich nošení přináší s sebou v jistém slova smyslu omezení. Například se v nich nedoporučuje řídit za snížených světelných podmínek. Základním pravidlem je také to, že čočky musí nosit pouze jedna osoba. Pokud jste se tedy těšili, že si je s kamarádkou na akcii vyměníte, zapomeňte na to! Jinak vám hrozí zvýšené riziko infekce.

Péče

Abyste zachovali kvalitu čoček a vyhnuli se zbytečným problémům je třeba dodržovat správnou péči. V opačném případě je můžete zcela zničit, nebo si přivodit zdravotní problémy. Základem je čištění a dezinfekce čoček po každém vyjmutí z oka. Na jejich čištění používejte pouze speciální čisticí roztoky, určené na ten typ čoček, které vlastníte. Vedle péče o ně nezapomínejte ani na péči o pouzdro, kde je uchováváte. Pouzdro se doporučuje vyměňovat při každém novém zakoupeném balení roztoku.

Čočky a líčení

Pokud nosíte čočky zejména z estetického hlediska a nechcete se vzdát ani svého oblíbeného líčení, měla byste dodržovat několik základních zásad. Jen tak se totiž vyvarujete zbytečným problémům. Nevíte, jestli se dříve nalíčit nebo nasadit čočky? Odpověď je jednoduchá. Nejprve si nasaďte čočky a pak pokračujte v líčení. Nestane se vám, že si při následném nasazování čoček rozmažete líčení. Částečky líčidel by se vám totiž mohly zachytit i na samotných čočkách. Ty by pak mohly dráždit nejen oko ale i rohovku. Naopak, pokud nenosíte čočky určené pro dlouhodobé nošení, odličujte se až poté, co si kontaktní čočky z očí vyjmete. Důvod je jednoduchý, čočky můžete znečistit. Pokud nemáte problém s používáním běžné kosmetiky, nošení čoček ještě není důvodem, abyste musela sáhnout po speciální kosmetice. Doporučuje se však používat kosmetiku pro citlivé oči. Mastná a voděodolná kosmetika může čočku poškodit. Obezřetnost vyžaduje také používání laku na vlasy, či jiné kosmetiky ve formě spreje. Zavřete oči, účes přestříkejte lakem a chvíli počkejte, dokud se aerosol usadí. Pokud jste v místnosti, kde používá lak někdo jiný, raději na dobu potřebnou k jeho aplikaci odejděte. Drobné částečky aerosolu se snadno usadí na čočkách, které se takto mohou znečistit a znehodnotit.

comments powered by Disqus


Podobné články


Prsa zvětší tah štětce aneb I bez silikonu s větším poprsím

Na to, aby se vám zvětšila prsa, je třeba obléci rafinovanou podprsenku, napěchovat je silikonem, cvičit posilovací...
více...

Líčení dodá jiskru růžová, perleť a metalické barvy

Která žena by nechtěla vypadat svěže? Asi není snem žádné ženy, aby její líčení signalizovalo únavu...
více...

Tři pravidla, která vedou k dokonalému make-upu

Tajemství sametové pleti tkví v používání kvalitního make-upu. A přitom make-up nesmí působit nepřirozeně....
více...

Flirt začněte tím správným nalíčením

Krásné ženy vědí jak se vhodně nalíčit. Jak potlačit nedostatky a upoutat pozornost sexy líčením. Povedený...
více...

Oční linky krášlí naše oči, ale také mohou být původci nebezpečných zánětů očí

Oční linky dokáží krásně oko zvětšit a zvýraznit, ale také mohou být příčinou zdravotních komplikací....
více...

Při líčení nezapomínejte na rozjasňovač, vyzdvihne vaše přednosti

Moderní ženy používají spoustu dekorativní kosmetiky. Nejčastěji jejich kosmetická taštička obsahuje řasenku,...
více...

Líčení na léto, které bude slušet nejen u bazénu

V létě září slunce a všechno vypadá tak nějak jasněji. A to je ten úžasný důvod proto, aby se i ženy...
více...

Líčení očí a drobné triky, které by se vám mohly hodit

Dokonale nalíčit oči, to není problém, pokud máte alespoň základní výbavu dekorativní kosmetiky. Ale ne všechny...
více...

Léto vyžaduje svůj způsob líčení, vylaďte se do jeho barev

Blíží se léto a přemýšlíte, jak mu vyjít vstříc? Se změnou šatníku změňte také styl líčení, tvar...
více...

Lesk na rty vám zajistí svůdné rty

Krásné rty, to je také jejich přirozené zvýraznění. A k tomu můžeme použít rtěnku nebo lesk na rty. Lesk...
více...