Jak bojovat proti alergii? Hlavně si nesahejte do očí!

Datum článku: 15. 7. 2021

Jaro a léto. Strašák pro všechny, koho trápí alergie. Ta dokáže znepříjemnit život nejen únavou a rýmou – nesmírně časté jsou rovněž podrážděné, zarudlé a nateklé oči. Jaké zásady dodržovat, abyste zmírnili svědění a pálení? Inspirace je tu.

Jak bojovat proti alergii? Hlavně si nesahejte do očí!

Sezónní alergie

Sezónní alergie jsou čím dál častější. Postižení už dobře znají její silné projevy, které dokážou podráždit i jeden z nejcitlivějších smyslových orgánů – oči. Právě oči při alergiích na přítomnost alergenu reagují nepříjemným svěděním, řezáním, zarudnutím až otokem. Jak si pomoci? Máme pro vás několik tipů pro alergiky. Úleva přijde raz dva!

Oblečení stranou, na větrání raději zapomeňte

Tak v první řadě myslete na to, že drobné alergeny ulpívají i na vašem oblečení, pleti, řasách a srsti domácích mazlíčků. Alergici by se tedy měli vyhnout přílišnému větrání a oblečení je vhodné ihned po příchodu měnit. Pomoci mohou i časté oplachy obličeje a rukou, zapomínat by však neměli ani na mytí vlasů – i ty jsou úkrytem pro agresivní pyl. Dodržujete tyto zásady?

Jak předejít podrážděným očím?

Pokud víte, že patříte do kategorie sezonních alergiků, rozhodně se vám budou hodit vhodné léky a kapky do očí. Nemusíte hned sáhnout po těch určených na alergie, pomoci vám mohou i zvlhčující oční kapky, které lze používat pro zklidnění po oplachu očí vlažnou vodou. Pravidelně si oči propláchněte, nemněte si je rukama a v žádném případě si je neškrábejte, nemasírujte a netřete. V ideálním případě se kontaktu vyhněte, pokud je to možné.

První pomoc při podráždění

Když už vám alergen nedopřeje chvíli klidu, je dobré oči šetrně propláchnout v nejlepším případě borovou vodou, následně pak použít zklidňující oční kapky. Pomoci s úlevou a se zmírněním otoků může gelový oční obklad. Ten stačí jemně nachladit a dopřát si chvíli klidu se zavřenýma očima. A že obklad nemáte? Vsaďte na dvě kolečka studené salátové okurky. I ta vám rychle pomůže a úleva nastoupí během okamžiku.

TIP: Nosíte kontaktní čočky? Dopřejte si od nich odpočinek, podrážděným očím neprospějí.

Je to vážné? Raději navštivte lékaře

Pokud úleva nepřichází, oči jsou pokryty výpotkem a svědění a slzení neustává, je lepší nehazardovat se svým zrakem a navštívit očního lékaře, který navrhne nejlepší léčbu. Tak budete mít jistotu, že nejde o nic závažnějšího, než je běžná alergie.

Chcete mít zdravý zrak? Pravidelně nechte oči odpočívat, noste v létě sluneční brýle, které částečně chrání před alergeny a prachem, pijte dostatek tekutin a pečujte o oči s láskou. A především – pokud vás cokoli trápí, nebojte se navštívit odborníka, který odhalí tu správnou příčinu.

Autor: Lenka Kostková