Jeho hrot má tvar háčku, skládajícího se z několika hran a různě velkých ploch. Přes ně se šíří ultrazvuková energie. Chirurg přiloží čepel harmonického skalpelu ke tkáni, vibrace na špičce nože rychlostí 55500 kmitů za sekundu tkáň oddělí a zároveň jeho konce i zacelí (slepí tak, že nekrvácejí). Díky tomu, že ránu hned nezalévá krev, má o ní operatér lepší přehled a operační zásah je tak preciznější. Skalpel se chová velmi šetrně k okolním tkáním, tepelně je nepoškozuje. Pomocí harmonického skalpelu se dá operovat i v úplné blízkosti životně důležitých orgánů.
V některých případech je to však riskantní nebo zcela nemožné-například u pacientů se "strojkem" na srdci, tedy kardiostimulátorem. Pro takové lidi je ultrazvukový skalpel velkým přínosem. Ultrazvuk pro kardiostimulátor totiž nepředstavuje nebezpečí. Harmonický skalpel je možné použít při klasických i laparoskopických operacích.
Používá se běžně při operacích v břišní, urologické, gynekologické chirurgii. Přístrojem operují i plastičtí chirurgové. Pacient si zatím nemůže poručit: Operujte mě ultrazvukovým skalpelem! Může si však za poplatek vybrat lékaře, který ho bude operovat. Právě operatér rozhoduje o použití operační techniky. Takže i pacient má nepřímo vliv na to, zda bude operován moderním nebo klasickým způsobem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.