Operace ultrazvukovým laserem

Datum článku: 14. 6. 2013

"Skalpel ne, prosím!" Jít pod nůž dnes neznamená totéž, co kdysi. Už i v Čechách je dnes běžná operace s použitím ultrazvukového skalpelu místo ocelového. Výhodou modernější verze je téměř nulová ztráta krve operovaného, méně bolesti a rychlejší uzdravení.

Ultrazvukový nebo i "harmonický" skalpel není nůž v pravém slova smyslu

Jeho hrot má tvar háčku, skládajícího se z několika hran a různě velkých ploch. Přes ně se šíří ultrazvuková energie. Chirurg přiloží čepel harmonického skalpelu ke tkáni, vibrace na špičce nože rychlostí 55500 kmitů za sekundu tkáň oddělí a zároveň jeho konce i zacelí (slepí tak, že nekrvácejí). Díky tomu, že ránu hned nezalévá krev, má o ní operatér lepší přehled a operační zásah je tak preciznější. Skalpel se chová velmi šetrně k okolním tkáním, tepelně je nepoškozuje. Pomocí harmonického skalpelu se dá operovat i v úplné blízkosti životně důležitých orgánů.

Starší způsob zacelování cév, aby nekrvácely, je pomocí elektrické energie

V některých případech je to však riskantní nebo zcela nemožné-například u pacientů se "strojkem" na srdci, tedy kardiostimulátorem. Pro takové lidi je ultrazvukový skalpel velkým přínosem. Ultrazvuk pro kardiostimulátor totiž nepředstavuje nebezpečí. Harmonický skalpel je možné použít při klasických i laparoskopických operacích.

Operace harmonickým skalpelem se provádějí na více pracovištích nemocnic

Používá se běžně při operacích v břišní, urologické, gynekologické chirurgii. Přístrojem operují i plastičtí chirurgové. Pacient si zatím nemůže poručit: Operujte mě ultrazvukovým skalpelem! Může si však za poplatek vybrat lékaře, který ho bude operovat. Právě operatér rozhoduje o použití operační techniky. Takže i pacient má nepřímo vliv na to, zda bude operován moderním nebo klasickým způsobem.

Autor: Martina Dvořáková