Nehoda za volantem otřese s psychikou každého řidiče, ale strach z řízení je potřeba léčit

Datum článku: 29. 6. 2017

Řízení auta, to je pro někoho relax, pro jiného permanentní stres. Ale co když se vyplní ten nejhrůznější scénář všech řidičů a zažijete vážnou dopravní nehodu? Jak zvládnou strach, zahnat negativní vzpomínky a znovu usednout za volant?

Nehoda za volantem otřese s psychikou každého řidiče, ale strach z řízení je potřeba léčit

Stres po nehodě

Nikdo neumí odhadnout, jak se vyrovná se stresem po autonehodě. Zejména, pokud jste se zranili, přežili jste bolest a máte za sebou dlouhou a náročnou léčbu nebo jste při nehodě přišli o blízkého člověka. Strach můžete mít i tehdy, když jste zranění svou jízdou způsobily nebo jste jen byli svědkem nehody. Pokud si vzpomínky z nehody přehráváte v mysli stále dokola, můžete si přivodit poruchu, a pak vám pomůže jen intenzivní psychoterapie. Někdy je nutná i farmakologická léčba.

Nenechte se nutit

Nikomu nedovolte, aby vás přinutil sednout si do auta, když nechcete. V takovém případě neplatí, že když někoho hodíte do vody, bude automaticky plavat. Vše potřebuje svůj čas, i rány na duši. Pokud se necháte nutit a budete v autě sedět s odporem, strach se může ještě více prohloubit a budete se z něj hůře dostávat.

Neotáčejte klíčkem

Nestartujte, vypijte si v autě kávu, přečtěte si v něm knihu. Udělejte si z něj zónu pohody. Nejprve se naučte v autě jen vydržet. Pokud se v něm budete cítit dobře, když stojí zaparkované na místě, budete to mít snazší, pokud se pohne z místa.

Buďte na sebe hodní

Nenadávejte si, že jste nemožní. Pokud budete na sebe zlí, nepomůžete si. Vše se tím jen zhorší. Mějte se rádi, akceptujte své pocity. Je přirozené, že cítíte strach. V tomto čase se musíte rozmazlovat, dělat si drobné radosti.

Neduste to v sobě

Mluvte s blízkými o svých pocitech, o tom, co jste prožili. Pokud se o své myšlenky podělíte, bude vám lépe. Rodina i přátelé tak snadněji pochopí, co se ve vás odehrává.

Najděte si spolujezdce

Poprvé nejeďte sami. Vyberte si spolujezdce, kterému důvěřujete a cítíte se s ním v bezpečí. Pokud zpanikaříte, měl by na vás dohlížet někdo, kdo vám nebude nic vyčítat.

Jděte na terapii

Je pravda, že psychika potřebuje na zhojení svůj čas, stejně jako fyzické tělo. Pokud vám však strach komplikuje život nebo trvá příliš dlouho, vyzkoušejte psychoterapii. Koupit si můžete i celý kurz, který se věnuje této problematice. Ale neotálejte. Čím později začnete svůj strach řešit, tím hůř se ho budete zbavovat.  

Léky si sami nekupujte

Potřebujete auto ke svému každodennímu životu? Nesahejte po volně prodejných preparátech na uklidnění, protože vás mohou při jízdě autem uspávat. Léky proti úzkosti vám může předepsat pouze psychiatr po důkladném vyšetření. Vybere vám takové, které vás nebudou za volantem utlumovat.

Autor: Martina Dvořáková