Jak poznat nadprůměrnou inteligenci?

Datum článku: 16. 5. 2017

Co vás napadá, když potkáváte cizí lidi? Čtete si někdy z podoby jejich inteligenci a konstatujete po letmém pohledu, že jste potkali úplného hlupáka? Jistě ano, děláme to téměř všichni. Dá se však takto snadno zjistit, zda je někdo hloupák nebo génius?

IQ, inteligence, zdraví, duševní zdraví, lidé

Vědecké výzkumy

Vědci zkoumají opravdu leccos. Potvrzují nebo vyvracejí různé mýty, které kolují mezi lidmi dlouho a jsou tak zakořeněné, že jim mnozí věří. Zajímalo je i to, zda se podle životního stylu dá odhadnout, jak jste na tom s inteligencí. Na základě pozorování následně vytvořili seznam poznávacích znaků. A některé jsou opravdu překvapující, dokonce přímo zábavné! Představovali jste si, že inteligentní člověk musí být stoprocentně zodpovědný, dodržovat termíny a je pracovitý? Omyl! Jelikož téměř veškerou svou energii směřuje na přemýšlení a v podstatě nic jiného nedělá, okolí jej vnímá jako líného. Nečekejte od něj, že bude dodržovat termíny a chodit včas. Ponořen do kreativního myšlení nemá kapacitu na to, aby hlídal takovou nepodstatnou věc, jako je čas. Je to introvert, který velmi komplikovaně navazuje vztahy.

Smích prozradí inteligenci

Zajímavé je i zjištění o vztahu těchto lidí k primitivním filmovým trhákům. Zatímco vy nad nimi ohrnujete nos, člověk s vysokým IQ si koupí popcorn a jde se do kina bavit na nereálném příběhu o boji mimozemšťanů. On ho totiž, na rozdíl od většiny, bere s absolutním nadhledem, ironií až se sarkasmem. Pokud se setká víc "stejně postižených" diváků, často se to skončí veselou analýzou filmového veledíla. Možná vás překvapí, že nadaní lidé mají raději černý humor a nepohrdnou vulgárními vtipy. Je to prý proto, že mají mnohem vytříbenější cit pro jazyk a svědčí to o jejich bohaté slovní zásobě.

Úklid není pro inteligentní lidi

Znáte výrok, že řád je pro "blbce", inteligent zvládne i zmatek? Porozhlédněte se v práci po stolech kolegů. Jeden ho má vzorně uklizený a druhý má na něm totální chaos. Vědci už dříve zjistili, že neuklizené prostředí podporuje myšlení, usnadňuje zrod převratných myšlenek. Takže pokud doma nadáváte dětem, aby si uklidily, je možné, že v nich zabíjíte náznaky geniality. Většina nadprůměrných lidí jsou leváci. Nesouvisí to celkem s dominancí hemisféry, protože neplatí, že u všech leváků dominuje pravá strana mozku. Pouze sedmdesát procent leváků řídí pravá hemisféra, zbytek používá buď levou nebo jsou tzv. dvoustranní - obě mozkové poloviny pracují v symbióze.

Opojení géniové

Další znak vysoké inteligence je již z jiného soudku. Na první pohled je v absolutním rozporu s tím, že se bavíme o lidech, kteří svým myšlením a úsudkem převyšují běžnou populaci. Měli by vědět, že drogy a alkohol škodí, ale je prokázáno, že i přes obecně známý fakt patří mezi jejich konzumenty. Například z velkého počtu nadprůměrně inteligentních dětí vyrostou příležitostní uživatelé lehkých narkotik. A stejně je to i s alkoholem, nadanější popíjejí více. Géniové si často povídají sami se sebou, bojí se běžných věcí, ztrácejí věci, jsou roztržití. Nedbají na svůj vzhled, chodí ve stejném oblečení několik dní po sobě. Vědci zjistili i to, že většinou jsou to prvorozené děti, které byly delší dobu kojené. A jiný výzkum zase potvrdil, že inteligence se dědí po matce, takže máme být svým maminkám za co vděční.

Štíhlý majitel kočky

Věřili byste, že i podle toho, jakému domácímu mazlíčkovi dáváte přednost, se o vás dá hodně zjistit? Pokud máte raději kočky, je pravděpodobné, že máte vyšší IQ než váš soused, co chová psa. Podle odborníků jsou pejskaři společenštější, "kočkaři" zase citlivější. Nakonec se dostáváme  i k tomu, zda poznáme nadprůměrné lidi na první pohled. Odpověď zřejmě nepotěší baculky a silné chlapy. Prý platí úměra - čím vyšší a štíhlejší, tím inteligentnější. Samozřejmě, život je pestrý právě proto, že z každého pravidla existují výjimky, takže neklesejte na duchu, pokud jste se v článku nenašli.

Hodnoty IQ

  • Hodnoty IQ mezi 81 a 90 dosahuje asi 10% lidí. Jsou podprůměrně inteligentní, dokáží ukončit základní vzdělání a jsou manuálně zruční.
  • 91 až 100 bodů je normální průměr. S těmito hodnotami můžete při zvýšeném úsilí vystudovat vysokou školu. V této skupině je asi 25% lidí.
  • Za vysoký průměr se považuje IQ nad 100 (25%), od 111 bodů je to už nadprůměr (12%).
  • Pokud vám spolehlivým způsobem (nemyslíme zábavný test na internetu!) naměří hodnoty IQ mezi 121 a 130, patříte mezi nadprůměrně inteligentní lidi. Přibližně šest procent populace dosahuje tento výsledek.
  • Výsledek 130 až 140 je výjimečný a mohou se jím pochlubit pouze 3 procenta lidí (našli byste mezi nimi i Arnolda Schwarzeneggera).
  • Pouze 0,2 procenta lidí na celém světě je ve skupině géniů s výsledkem nad 140 bodů. Mnozí z nich přinášejí světu významné vědecké objevy, nové teorie, vymýšlejí nové stroje.
  • Na opačné straně škály jsou hodnoty pod 80 bodů. Pod 71 mluvíme o mírné retardaci, pod 51 je to již debilita, do 21 imbecilita a méně než 20 dosahují lidé s nejtěžším stupněm mentální retardace (idiocie).
     
Autor: Lenka Kostková