Tuk na břiše není jen následek špatné životosprávy, ale vždy je třeba se ho zbavit!

Datum článku: 21. 9. 2017

Nejen estéti a vyznavači štíhlé linie, ale i lékaři se shodují na tom, že tuk na břiše je problém. Jenže odstranit ho, to není nic jednoduchého, zvláště, když nám v tom nepomáhá genetika, hormony ani klidný život.

Tuk na břiše není jen následek špatné životosprávy, ale vždy je třeba se ho zbavit!

Břišní tuk je velmi nebezpečný

Břišní tuk je nejen estetický problém, poškozuje orgány a krevní cévy a je rizikovým faktorem mnoha závažných onemocnění (srdeční choroby, cukrovka, rakovina, demence). Podívejte se, co je třeba vzít v úvahu kromě cvičení a stravy k odstranění břišního tuku.

1. Genetika

Genetika značně určuje, kde si tuk uložíte. Pokud děláte to nejlepší, měli byste vědět, jestli máte tendenci mít tvar jablka nebo hrušky. Zvláště v prvním případě byste měli věnovat zvláštní pozornost dostatečné fyzické aktivitě a omezit příjem kalorií, pokud se chcete zbavit tuku na břiše.

2. Hormony

V období menopauzy, zvláště u žen, které mají hruškovitou postavu, začíná přibývat tuk na břiše. Může dojít ke snížení hormonálního estrogenu spojeného se zpomalením metabolismu. Zaměřte se proto více na silový trénink, abyste porazili tuk svalovou hmotou.

3. Syndrom polycystických vaječníků

Ovlivňuje to asi 10 až 20% žen v reprodukčním věku. Tyto ženy mají vyšší hladinu testosteronu a také často tloustnou, zejména kolem břicha. To lze vysvětlit také skutečností, že muži s přirozeně vysokou hladinou tohoto hormonu mají více tvar jablka než hrušky. Mezi další příznaky syndromu polycystických vaječníků patří nepravidelná menstruace, akné, nadměrný růst ochlupení a ztráta vlasů.

4. Nedostatek nebo přebytek spánku

Bylo zjištěno, že pokud spíte delší dobu méně než 5 hodin, přispívá to ke zvýšení hladiny tuku v břišní oblasti. Je to však také případ, kdy spíte více než rozumných 7-9 hodin. Může to být naše fyziologie, která je stále na úrovni pravěku. Pokud spíte málo, metabolismus zpomaluje, aby šetřil energii, což pak vede k tomu, že hledáte rychlé zdroje energie v nepříliš zdravých potravinách. A to je důvod, proč je tuk uložen v břišní oblasti. Co se týče dlouhého spánku, odborníci to vysvětlují tím, že tělo má méně času na to, aby bylo aktivní.

5. Stres

Když jste pod tlakem, vaše tělo produkuje hormon kortizol. To způsobuje, že máte tendenci jíst sladké nebo mastné potraviny, které rychle uspokojí vaši chuť. Kortizol má také vliv na metabolismus, jeho účinkem je méně aktivní a více kalorií je uloženo jako tuk. Nikdo z nás se občas nemůže vyhnout stresovým situacím, ale pokud jste v chronickém stresu, přemýšlejte o tom, co změníte ve svém životě, protože máte jen jedno zdraví.

Autor: Lenka Kostková