Sedm rad, které vám pomohou s hubnutím a skladbou ranního jídelníčku

K hubnutí neodmyslitelně patří snídaně. To je zásada, které se většina lidí, kteří chtějí zhubnout drží. Ale i tak se stává, že prostě ručička váhy se neustále drží tam, kde by již dávno být neměla. Shrnuli jsme pro vás některé chyby, které děláte. Zkuste si mezi nimi najít tu svoji.

hubnutí, nadváha, obezita, dieta, snídaně

Nejen sladké pečivo brání hubnutí

Že snídat sladké pečivo je naprosto tabu, všichni vědí. Ale jaké jsou další chyby, kterých se při ranním jídle dopouštíme? Možná to, že jíme příliš pozdě. Chyb, kterých se dopouštíme s prvním jídlem, je však mnohem více. Podceňujeme totiž často množství i obsah. Zaměřte se tedy na to, co jíte, jaká je energetická hodnota snídaně, a také na složení jídla, zda jde o bílkoviny nebo sacharidy.

1. Snídáte až v práci

Je sice chvályhodné, že jste si našli čas na snídani alespoň v práci, ale není to úplně to pravé ořechové. Abyste ráno nastartovali svůj metabolismus co nejlépe, je důležité najíst se nejpozději do hodiny po probuzení. Jinak je to v podstatě stejné, jako kdybyste snídaně úplně vynechali. Pokud ráno nestíháte, existuje mnoho variant snídaně, které si můžete zakousnout cestou do práce, aniž by to pro vás bylo nějak technicky náročné. Pokud si uděláte obloženou celozrnnou housku se šunkou a zeleninou, metabolismus vám určitě poděkuje.

2. Dáváte si ke snídani nevhodný nápoj

Čaj, voda, mléko jsou v pořádku. Ale dáváte si ke snídani džus nebo třeba ovocné smoothie? To je sice fajn po zdravotní stránce, ale z hlediska redukce hmotnosti to není úplně nejšťastnější řešení. V džusu, i když se tváří jako 100%, mohou být skrytě přidány cukry, které vám mohou rozhodit hladinu krevního cukru. Ale hlavně to jsou naprosto zbytečné sacharidy, které byste si mohli odpustit. Jedna sklenice pomerančového džusu může mít kolem 500 kJ.

3. Máte ke snídani jen banán

Ovoce je sice fajn, ale jako plnohodnotné snídaně vám určitě nepostačí. Snídaně by měla činit 20 až 25 procent celkového denního příjmu. A vzhledem k tomu, že jeden středně velký banán má zhruba 350 kJ, rozhodně s takovým snídáním díru do světa neuděláte. Ideálně by měly mít snídaně 1820 až 2100 kJ. Akorát to tedy povede k tomu, že toho pak během dne sníte mnohem více, protože nebudete mít z rána dostatečně nastartovaný metabolismus.

4. Zapomínáte na bílkoviny

Správné snídaně, aby splnily svůj účel, by měly být tvořeny složenými sacharidy, bílkovinami, v malém poměru i tuky, vlákninou a tekutinami. Ráno byste měli vypít okolo tří deci až půllitru tekutin. Největší problém ale máme s tím, zařadit do ranního jídla dostatek bílkovin. Lidé se totiž často mylně domnívají, že když si dají ovesné vločky s ovocem, tak to tím pokryjí. Ale kdepak. Ideální snídaní je například vajíčková omeleta se špenátem, paprikou a cibulí. A hotovou ji máte za pět minut.

5. Nespoléhejte se na cereálie

Častou chybou bohužel bývá i nevědomost. Pokud snídáte cereálie v domnění, že jsou plné vlákniny, která vás zasytí na celé dopoledne, pak vám uniká jedna podstatná informace, a to ta, že jsou také plné cukrů a tuků. Pražené müsli, to "slepené", ve kterém často bývají i kousky čokolády a oříšků, je totiž smažené na oleji, čímž vzroste energetická hodnota. A pokud byste měli dodržovat doporučené denní dávkování, rozhodně by vás to nezasytilo. Pokud máte rádi müsli, sáhněte v obchodě po sypaném, případně si kupte ovesné vločky a kombinaci si namixujte sami, podle přání.

6. Nebojte se tuku ke snídani

Jasně, pokud si dáte ke snídani sekanou na oleji, tak to z hlediska tuků také nebude to pravé. Ale pokud budete chtít tuky zcela obejít tím, že si dáte například nízkotučný jogurt, budete do hodiny zase pociťovat hlad a sníte toho mnohem víc, než kdybyste si dali jogurt se třemi procenty tuku, sypané müsli a ovoce nebo celozrnnou housku s máslem, dietní šunkou a zeleninou.

7. Sladké ke snídani

Samozřejmě to nejhorší, co můžete udělat, je dát si ke snídani nějaké sladké pečivo. Ano, občasné hříchy jsou povoleny, ale pokud budete několikrát týdně snídali croissanty, loupáky nebo babiččiny bábovky, kila nikdy nepůjdou dolů. Tyto druhy pečiva, stejně jako ostatní, které jsou z bílé mouky, mají vysoký glykemický index, takže vás sice okamžitě zasytí, ale pouze na krátkou dobu. Poté, co vám klesne cukr v krvi, budete mít opět potřebu něčeho se najíst, a tak ve výsledku energetický příjem bude mnohem vyšší.

 

 


Podobné články


Metabolická poradna - bezplatná pomoc všem, kteří chtějí něco dělat pro své zdraví

Přibýváte na váze, necítíte se dobře a nic s tím neděláte? A co takhle navštívit svého praktického...
více...

Potřebuje nenásilnou formou zhubnout pár kilogramů? Zkuste volumetrickou dietu!

A je to zase tady. Podzim a s ním přichází i větší chuť k jídlu, kterou si odůvodňujeme tím, že kabát...
více...

Hubnutí ovlivňují hormony a my můžeme ovlivnit jejich produkci

Držíte nejrůznější diety, omezujete se v kalorickém příjmu potravin a nehubnete? Na vině jsou hormony! Ale...
více...

Zázračný produkt na hubnutí? Spalovače tuků v běžné stravě!

Zázračné produkty na hubnutí, to je jen lákání peněz z lidí, kteří trpí nadváhou. Většinou se jedná jen...
více...

Hubnutí v sedmi důležitých krocích, které nezná jo-jo efekt

Hubnutí je u mnoha žen na jaře tématem číslo jedna. Ale jedna věc je pár dní nezdravé diety, když se...
více...

Alkohol ničí játra, ale játra vám může zničit i přemíra bylinkových čajů, med nebo dieta

Alkohol ničí játra, o tom není pochyb.  Ale není to jen alkohol, který má na svědomí nedostatečnou činnost...
více...

Jak zhubnout bez diet? Zkuste obyčejnou matematiku!

A zase řešíme váhu. Dobrá zpráva je, že nadváhu skryjí kabáty. Ale ta špatná je, že i v zimě chodíme...
více...

Hubnutí bez větší námahy a natrvalo? Žádný problém!

Zhubnout zásluhou krátkodobých diet ke štíhlé postavě nevede. A myslet si to, může jen hodně naivní člověk....
více...

Mandle účinně bojují proti stresu a nadváze

Máte rádi mandle? Pokud na ně nejste alergičtí a dopřáváte si jen občas, zkuste je zařadit mezi své top...
více...

Sedm pravidel dobré nálady a štíhlé postavy

Už se nám zase mílovými kroky blíží léto a s ním strašák mnoha žen. Ano, jsou to plavky! Jak do nich...
více...