Pozor na vznik obezity u dětí, často za ni mohou i starostliví rodiče!

Datum článku: 22. 8. 2013

Podle posledních výzkumů každý pátý žák váží více, než je zdrávo. Možná právě u vás tomu tak není, ale toto jsou fakta. Dokonce už nejsou výjimkou ani 4 - 5. leté děti s nadváhou. Možná jsou ty dětské faldíky pěkné, ale uvědomte si, že jak bude dítě růst a faldy se budou prohlubovat, bude z toho nejen estetický, ale i zdravotní problém. Nemluvě o tom, že psychika těchto dětí obvykle trpí, protože se jim vysmívají ti, kteří tento problém nemají. Děti umějí být kruté, pamatujte. A ty druhé se zase neumí bránit a ani si nedokážou sami pomoci. Naopak, kromě toho si často pak léčí komplexy paradoxně opět lednicí. Je to úkol pro rodiče, aby těmto dětem pomocí lékařů pomohli.

Pozor na vznik obezity u dětí, často za ni mohou i starostliví rodiče!

Není snadné sebrat dítěti jídlo a pamlsky, na které se již naučily

Ideální je, pokud tento stav nedopustíte. Už miminka se občas tiší dudlíkem namočeným v medu. Když je větší, utiší se, aby neplakalo, třeba lízátkem. Atd.. atd.. Stále poslouchá, že nemá nechat nic na talíři, přitom mu naložíte jako bagristovi. A pokud máte poslušné dítě, poslechne!

Co byste měli dělat, abyste dítěti pomohli?

• Pokuste se již od malička dítěti vštěpovat zásady zdravé výživy. Jídlo musí vnímat jako fyziologickou, ne psychologickou potřebu.
• Pravidla, které si osvojí v předškolním věku, mu vydrží automaticky až do dospělosti.
• Vyhýbejte se podplácení sladkostmi. Raději mu nabídněte pohádku nebo návštěvu kamaráda.
• Pokud má vaše dítě sklon k obezitě, vyhlaste rodinný program hubnutí a zdravé životosprávy. Pokud uvidí, že i vy dodržujete zásady správné výživy, přijme je, ale pokud bude na to samo, bude se bránit. Staňte se vzorem ve stravování. Pokud jste štíhlí, zdravá strava vám určitě neuškodí a dítě nebude mít pocit, že je jiné než vy. Netouží po takové výjimečnosti.
• Chvalte dítě za každý úspěch. Toto se netýká pouze stravování, platí to obecně, ale to je už jiná kapitola. Chvála ho pohladí na duši a dodá mu sílu pokračovat a vydržet. Také jej můžete odměňovat formou návštěvy kina, koupě dárku a podobně.
• Hlídejte denní jídelníček. Nenechávejte na dítěti, ať se kontroluje samo. Také byste se měli dohodnout s učitelkou a v jídelně, ať si všímají, zda dítě nechce od spolužáků jídlo a nechodí si přidávat. Marně se pak budete vy doma snažit.
• Dbejte na pohyb. Správná výživa je jen polovina úspěchu. Třeba k tomu přidat pohyb. Vytáhněte dítě na kolo, zahrajte si s ním fotbal, jděte spolu na plovárnu. Ideální je, pokud má dítě sportovně založené kamarády, kteří ho vtáhnou mezi sebe.
• Pozor na reklamy. Nepodlehněte prosbám dítěte, abyste mu koupili některé sladkosti a nápoje, protože jsou v reklamě a všichni je jedí a pijí. Většina těchto reklam je zavádějící.

Co byste naopak neměli

• Neměli byste říkat svému dítěti, že je tlusté. Zejména puberťáci se většinou pak zatnou a natruc celému světu se přejídají do další konfekční velikosti. Ještě horší je, když naopak začnou odmítat stravu. A to může vést k bulimii nebo k anorexii, ze kterých se člověk dostává jen velmi těžko. Raději posbírejte všechen svůj rodičovský cit a nenápadně dítě přiveďte na myšlenku, že by se nad sebou mělo zamyslet. Ideální stav je, když dítě samo přijde za vámi, abyste mu s tím pomohli. To se týká samozřejmě starších dětí.

• Rozhodně si nenamlouvejte, že z toho vaše dítě vyroste. Nevyroste, pokud nezmění stravovací návyky. Jistě, mnoho dětí, které se vytáhly do výšky, zároveň zhubly. Ale zřejmě to dost souviselo se sportem a jiným přístupem k jídlu.

• Neohánějte se genetikou. Jistě, jsou určité predispozice, které má každý z nás v sobě zakódované, zejména tvar postavy, výška a podobně, ale záleží zejména na způsobu života, jestli se dítě bude v dospělosti potýkat s nadváhou nebo ne.

Autor: Lenka Kostková