Potřebuje nenásilnou formou zhubnout pár kilogramů? Zkuste volumetrickou dietu!

Datum článku: 4. 10. 2019

A je to zase tady. Podzim a s ním přichází i větší chuť k jídlu, kterou si odůvodňujeme tím, že kabát a bunda tukové polštářky schovají. Ale není tomu tak a brzy nastane i čas večírků a plesů a co potom, když nedopneme sváteční šaty. Právě proto je teď nejvyšší čas, začít s volumetrickou dietou. Při ní můžete jíst vše na co máte chuť, ale ...

Potřebuje nenásilnou formou zhubnout pár kilogramů? Zkuste volumetrickou dietu!

Neumíte se vzdát jídla? Nemusíte!

Bojujete s kily, ale neumíte si odepřít jídlo? S volumetrickou dietou ani nemusíte. Její podstatou je, že si můžete dopřát velké porce jídla, ale s nižším množstvím kalorií. Budete se tak cítit sytí a zároveň nepřiberete. A že to funguje, potvrdili i američtí dietologové a prohlásili odměrnou dietu za druhou nejúčinnější. V žebříčku nejlepších světových diet přeskočila tato dieta i známou Atkinsonovu dietu či středomořskou.

Potraviny, které zaplní žaludek

Odměrnou dietu vyvinula  Barbara Rolls, odbornice na výživu a profesorka z Pensylvánské státní univerzity. Tvrdí, že problémem dnešních lidí je, že si neumějí vybrat správné potraviny. Pokud se to však naučí, budou sytí a štíhlí zároveň. Na tomto principu založila princip stravování, jehož podstatou je, že potraviny jsou rozděleny do čtyř hlavních skupin. Následně platí, že jíst byste měli potraviny zejména z prvních dvou skupin, kde jsou zařazena především nízkokalorická jídla a jídla s vysokým obsahem vody, jako například zelenina, některé druhy ovoce, či polévky nebo mléčné výrobky. Do jídelníčku totiž potřebujete dostat potraviny, které vám zaplní žaludek, ale nedodají příliš energie.

Dělení kalorií

  • První skupinu tvoří nízkokalorická jídla, která můžete jíst kdykoliv a nemusíte se omezovat. Patří sem zelenina a ovoce, které jsou zároveň bohaté na vodu, jako například okurka, rajčata, papriky, meloun nebo citrusy.
  • Do druhé patří zejména celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky, mléko a luštěniny. I tyto potraviny si můžete dopřát, ale už pozorněji sledujte velikost porce.
  • Třetí skupinu tvoří jídla, které si dovolte jen občas a v malých porcích. Jde o chléb, sýry, červené maso, ale i dezerty.
  • Čtvrtou skupinu byste měli zdaleka obcházet a sáhnout po ní opravdu jen ve výjimečných případech. Patří do ní smažená jídla, sladkosti, ale také ořechy. 

Skupiny jídel při volumetrické dietě

  • 1. skupina: neškrobová zelenina (okurka, salát, rajče, paprika, brokolice, květák, chřest, ředkvička, špenát, zelí, houby ...), čerstvé ovoce s vyšším obsahem vody a nižší cukernatostí, zeleninový a masový vývar
  • 2. skupina: nízkotučné mléčné výrobky a mléko, škrobová zelenina, ovoce s vyšší cukernatostí, celozrnné těstoviny a pečivo, maso s nízkým obsahem tuků, luštěniny a obiloviny
  • 3. skupina: maso s vyšším obsahem tuku, bílé pečivo, dezerty, snacky, pizza a dresinky
  • 4. skupina: sladkosti, čokoláda, chipsy, smažená jídla, hranolky, ořechy, slané krekry

Krátkodobá dieta

Odborníci zařazují tuto dietu spíše mezi krátkodobé způsoby stravování. Tím, že rapidně omezíte objem kalorií sice dokážete za pár týdnů ztratit i několik kilo, ale časem dojde v organismu k energetickému deficitu. Volumetrická dieta detoxikuje a aktivuje metabolismus, ale může vás časem vyčerpat. Po několika týdnech dietování je proto vhodné přejít na zdravou stravu, která už nebude mít tak striktní dělení jídel, jako je tomu u volumetrické dietě!