Od myšlení začíná hubnutí

Datum článku: 29. 11. 2013

Stále narůstá počet lidí, kteří bojují se svou váhou. Velké množství drží dietu, ale přesto je počet obézních stoupající .. Jak je to možné, vždyť všechny diety jsou "zaručeně " pravé? Skutečnost je taková, že náš organismus má neuvěřitelný záložní systém a dokáže vyžít i z minima, aniž pustil gram tuku nazmar.

Od myšlení začíná hubnutí

Jakmile přestanete jíst, resp. rapidně uberete na jídle, tělo začne spalovat svaly, ne tuk

Váš metabolismus zůstane zmatený, okamžitě při omezení jídla zpomalí spalování a soustřeďuje se na ukládání kalorií - kdyby bylo ještě hůř. To ubohé tělo přece neví, že to děláte kvůli němu, myslí si, že jdete proti němu. A když dietu ukončíte, neznamená to, že se vrátí k původnímu spalování. Naopak, často se zůstane udržovat v nouzovém stavu, a tedy ukládá do tukových zásob vše, co se dá a na chod organismu nadále vynakládá minimum. Navíc, vyhladověním se dostanete do fáze vlčího hladu a po ukončení diety nevíte, co dřív sníst. Nemůžete za to, je to práce vašeho podvědomí a těla, které se snaží co nejrychleji nahradit ztracené zásoby. Takže je to vlastně bludný kruh. Co s tím?

Lidé, kteří se duševně připraví na to, že budou obézní, se jimi obvykle i stanou

V první řadě si uvědomte, že jste to vy a jen vy, kdo rozhoduje o tom, kolik vážíte a jak vypadáte. Naše myšlení nás ovlivňuje více, než tušíte. Ale zamyslete se. Pokud máte nadváhu, jak si to vysvětlujete? Obvykle jsou to věty typu: "To mám po matce, je to dědičné, mám to v genech, přejídat se .. "Vaše odpovědi jsou v podstatě alibistické. Lidé, kteří se duševně připraví na to, že budou obézní, se jimi obvykle i stanou. Myslíte na to, že dnes už nesmíte jíst? Večer vás přepadne neskutečný hlad. Ale pokud si řeknete, že pokud budete hladoví, tak se najíte, často ten hlad nepřijde. Pocity na nás ovlivňují mnohem silněji, než si připouštíme.

Řekněme, že jedete na kole a máte hrozný strach, že spadnete

Často následně k tomu pádu i dojde. Není pravda, že pokud si to nepřipustíte, že nespadnete, to ne , ale často si vlastními pocity, zejména těmi negativními, právě danou situaci přivodíme. A takto je to i s naším tělem. Pokud si budete stále opakovat, jak hrozně vypadáte, jak jste zase nabrali, jak zase nic neobléknete ...... zřejmě i skutečně přiberete. Vaše tělo přijme vaše myšlenky a splní je. Proto je třeba se naučit myslet pozitivně, milovat své tělo takové, jaké je. To neznamená, že se smíříte se situací. Ne!

Kromě pozitivního myšlení si musíte osvojit další věci

• Mít o sobě velmi dobrou představu.
• Stanovit si reálný cíl.
• Tento cíl si zapsat.
• Určit si konečný termín dosažení tohoto cíle.
• Dosažení tohoto cíle si podrobně vizualizovat.
• Představovat si ten pocit, když cíl dosáhnete - pocit vděčnosti, radosti.
• Chovat se tak, jakoby cíl už byl skutečnost.
• Vytvořit si plán a dodržovat ho.

Myslet štíhle je třeba se také naučit

Určitě není správný přístup, který praktikují mnozí z nás, že si na dvě lednice nalepí svou nelichotivou fotku, kde jsou vidět naše nadbytečné kilogramy. A ještě nějaký nemožný účes k tomu ... To je nesprávné. Spíše vás to vyburcuje k rezignaci, když vidíte takový nelichotivý obraz. Právě naopak, pokud fotku, tak nějakou pěknou, kde dobře vypadáte a na kterou když se podíváte, řeknete si: Takto vypadám, případně zanedlouho budu vypadat takto.  Pozitivní myšlení nepřijde samo od sebe, třeba na něm pracovat, soustředit se na něj. Není jednoduché mít opět rád sám sebe a vážit si sama sebe, pokud jste se několik let předtím permanentně podceňovali. Ale dá se to. Jen je třeba se na to soustředit, pokud se přichytíte při negativních myšlenkách, zapudit je. Když jdete cvičit, nemyslete na to jako na "povinnost", neboť jinak nezhubnete, ale jděte s radostným pocitem, že se konečně budete hýbat, konečně budete na vzduchu. A takto je třeba pohlížet i na jídlo. Ne "Fuj, zase zelenina! " Ale " Mňam, jak to vypadá hezky barevně a chutně ". A pokud to při něčem nejde, tak to prostě vylučte.
 

Autor: Lenka Kostková