Když chcete zhubnout, nejdříve si musíte zjistit, jaký jste metabolický typ

Datum článku: 30. 8. 2016

Zaručených diet, které slibují radikální zhubnutí problémových partií je mnoho. Ale žádná není univerzální. Zrovna tak jako lidé, kteří potřebují a chtějí zhubnout. K úspěchu ve snižování váhy je třeba podotknout, že základem musí vyvážená a hlavně pestrá strava. Tedy žádná vajíčková, vínová či bezsacharidová dieta. Tělo musí dostat svůj příděl energie, aby bylo schopné výkonu a nestrádalo.

Když chcete zhubnout, nejdříve si musíte zjistit, jaký jste metabolický typ

Jeden univerzální návod neexistuje

Ptáte se proč? Každý z nás je originál. Je prokázáno, že za nadváhu nemůže jen přehnané přejídání. Záleží také na tom, jaké geny jste zdědili. Pokud jste zdědili obezitogen, který ke vzniku obezity přispívá, jste tím, kdo bojuje s nadbytečnými kily celý život. Ty šťastnější zdědili gen leptogen, které rozvoji nadváhy brání. Patrné to je na hubených lidech, kteří snědí podstatně více a jsou stále stejně štíhlí, zatímco jejich obézní kamarádi sní zhruba polovinu a jejich pomalý metabolismus si přesto ještě něco navíc uloží.

Metabolické typy

Dalším aspektem, proč nemůžete hubnout univerzálním způsobem, je to, jaký jste metabolický typ. Známe tři základní metabolické typy:

  • bílkovinný metabolický typ 
  • sacharidový metabolický typ
  • smíšený metabolický typ

Metabolismus každého z nás je originální

a každému se tráví tuky, sacharidy a bílkoviny jinak a určují to geny, které jsme dostali do vínku.

Energetický příjem je individuální

Tak, jak je jedinečné vaše tělo, i energetický příjem by měl být při hubnutí ušitý přímo pro vás. Denní energetický příjem ovlivňuje výška, váha, věk, stresové zatížení, pracovní zařazení (práce snadná, středně těžká, těžká), pohybová aktivita a způsob života (sedavý nebo aktivní). Je dobré, pokud si na začátku dáte na základě svých parametrů vypracovat stravovací plán u výživového poradce nebo na pracovišti zabývajícím se obezitou. Jde hlavně o to, že v stravovacím plánu máte hmotnost jednotlivých potravin, tak se vám nemůže stát, že budete své porce zmenšovat, a tak hladovět. To přispívá ke zpomalování metabolismu, který je pak příčinou jo-jo efektu. Ideální je,  mít v kuchyni digitální váhu pro případ, že potřebujete něco odvážit, pokud nemáte jistotu, že je to správné množství.

Hubnutí versus zdravá strava

V tomto odstavci s námi nebudou souhlasit někteří odborníci na výživu. Často jsou vyčítány živočišné bílkoviny, což vůbec není zdravé. Ano, souhlasíme, nic se nemá přehánět. Stravu má tvořit i velké množství zeleniny a ovoce, kvalitní celozrnné pekařské výrobky, v menším množství semínka a ořechy. Je třeba si ale uvědomit, že je rozdíl mezi zdravou stravou, kterou mohou konzumovat štíhlí lidé a zdravou redukční stravou, kdy potřebujeme, aby si tělo bralo energii z tukových zásob. Ne všechny zdravé potraviny jsou i nízkokalorické. Při hubnutí potřebujete konzumovat potraviny, které vás zasytí a nemají velkou energetickou hodnotu. Ani bio potraviny vám nedají záruku, že budete hubnout. Najděte si zlatou střední cestu, dbejte na to, ať konzumujete vždy kvalitní potraviny, nezacházejte do extrémů a nevylučujte ze stravy některé potraviny úplně. Experimentujte a vymýšlejte nová jídla, někdy se ti to možná nepodaří, ale za pokus to stojí.

Jak se tedy při hubnutí stravovat?

  • Jezte pravidelně 5-6x denně v pravidelných intervalech. Nezapomeňte, že s každým vynechaným jídlem se zpomaluje metabolismus.
  • Sledujte si svůj energetický příjem a výdej.
  • Do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu jako součást každého jídla.
  • Pokud chcete hubnout, ovoce a sacharidy konzumujte jen dopoledne.
  • Vylučte pekárenské výrobky z bílé mouky a nahraďte je celozrnnými.
  • Mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku nahraďte mírně tučnými, ne však nízkotučnými, obsahují hodně škrobů.
  • Zařaďte do stravy kvalitní libové maso. Vyhýbejte se tučným masům. Dopřejte si v první řadě kvalitu, ne kvantitu.
  • Konzumujte ryby. Rybí maso má vysoký obsah vody a minimální množství tuků. Obsahuje důležité minerální látky. Rybí maso svým složením splňuje požadavky na zdravou racionální výživu a je lehce stravitelné.
  • Používejte jednoduché způsoby vaření. Potraviny připravujte pečením, dušením, vařením v páře nebo ve vodě. Zbytečně potraviny nepřevařujte, zvýšíte tak jejich glykemický index a snížíte nutriční hodnotu jídla.
  • Zbavte se prázdných kalorií v sladkostech a slaných pochutinách, zbytečně zvyšují kalorický příjem.
  • Dodržujte pitný režim, vyřaďte všechny slazené nápoje. Nejlepší je čistá voda nebo neslazené bylinkové čaje.
Autor: Martina Dvořáková