Jak zhubnout bez diet? Zkuste obyčejnou matematiku!

Datum článku: 3. 10. 2018

A zase řešíme váhu. Dobrá zpráva je, že nadváhu skryjí kabáty. Ale ta špatná je, že i v zimě chodíme do společnosti a krytých bazénů. Máte výčitky z toho, že si po sytém jídle dáte ještě sladkou tečku v podobě zákusku? Vaše obavy jsou na místě. Každý prohřešek tohoto typu přináší zbytečná kila navíc!

Jak zhubnout bez diet? Zkuste obyčejnou matematiku!

Všechno se počítá

Proces spalování závisí na věku, výšce, onemocnění, ale také na aktivitách. To, že s kily stojíte, znamená, že energie ze stravy a ta ztracená následkem automatické i vědomé činnosti metabolismu je v rovnováze. Počítá se do toho všechno. Uchvácení hrsti arašídů, sýrová posypka na špagetách navíc, stejně jako pár kroků pěšky do práce, shýbnutí se pro smítko na zemi, ale i dýchání, které si neuvědomujete. Zajímá vás konkrétní číslo?

Konkrétní čísla

Jeden kilogram tuku znamená asi 37 tisíc uložených kilojoulů. Abyste přibrali půl kila až kilo za týden, denně byste museli sníst 2000-4000 kilojoulů navíc každý den. V běžné řeči, kterou znáte lépe, je to 500 kalorií denně extra - tedy asi balíček chipsů, dva kousky pizzy nebo dva donuty. Znamená to, že pokud k obědu sníte pizzu s tisícem kalorií a v ten den už nepohnete prstem, následující ráno se vzbudíte o kilo-dvě těžší? Ne, nestane se to tak z jednoho jídla. Platí to pouze v případě nerovnováhy v delším časové období. Pohroma hrozí, když to budete opakovat po dobu několika dnů či týdnů.

Musíte vždy vědět, kdy přestat

Raději neriskujte a jezte jen tolik,  kolik potřebujete. A pomalu! Poslouchejte své tělo a přestaňte jíst, když jste sytí. Pokud pokračujete i potom, co jste sytí a tělu dáváte více než potřebuje, vše navíc se bezpečně uloží ve formě tuku. Pokud to opakujete, řítíte se do náruče sebezničujícího návyku a zlozvyku. Určitě nezapomeňte na pravidlo, že kilo tuku přiberete snadněji a rychleji, než totéž kilo spálíte. Matematika hubnutí je neúprosná a někdy i bolí!