I malé zhubnutí dělá s naším zdravím divy!

Výrazně zhubnout, to je běh na dlouhou trať. Ale kde vzít motivaci, když i ztracených pár kilogramů dá pěkně zabrat, a přitom má člověk stále nadváhu nebo obezitu? Tak to je třeba brát z druhé strany. Pár kilogramů sice není vidět, ale svému tělu tím prokážete velkou službu. I to se totiž projeví na vašem zdraví. Nevěříte? Tak si nalijte sklenici čisté vody a pozorně čtěte!

hubnutí, zdraví, metabolismus, BMI, obezita, nadváha, podvýživa

Pro lidi s vysokou nadváhou může i mírné snížení hmotnosti

přinést mnoho dobrého. Kdo dokáže zhubnout o pět procent, prokazuje svému zdraví velkou službu, píší vědci v odborném časopise o metabolismu buněk. Riziko vzniku mnoha nemocí souvisejících s hmotností se významně snižuje již při pětiprocentní ztrátě hmotnosti, uvádí se ve studii. Podíl tělesného tuku se přitom zmenší o asi osm procent, i obzvláště nezdravý břišní tuk se zmenší o sedm procent. A to je skvělý výsledek i při malém vypětí. Ačkoli studie se 40 účastníky je relativně malá, poskytuje však další důkaz o blahodárných účincích redukce hmotnosti. Body mass index (index tělesné hmotnosti) zúčastněných probandů, kteří neměli žádné jiné onemocnění, byl v průměru necelých 38 - nad 30, tedy lidé, kteří jsou považováni za obézní. Část testované skupiny si zachovala svoji hmotnost, zbytek mužů a žen zhubl v průběhu šestiměsíční diety kolem pět, deset nebo 15 procent tělesné hmotnosti. Během studie byly monitorovány jejich krevní hodnoty a další údaje týkající se zdraví, jako je krevní tlak a srdeční frekvence. 19 probandů dosáhlo snížení hmotnosti o pět procent.

Výpočet indexu BMI

Je Vaše hmotnost v normálním rozsahu? Vypočtěte si ho pro sebe. BMI = hmotnost v kg: (tělesná výška vm) ². Výsledkem výpočtu BMI je číslo. Čím je číslo vyšší, tím je člověk na svou hmotnost těžší. BMI je normální v hodnotách mezi 20 až 25. V tomto rozmezí BMI byste se neměli pokoušet o hubnutí dietou. Dosáhli byste tím pouze zpomalení metabolismu, co by pro vás znamenalo nutnost méně jíst. Při každé "výjimce" z diety byste začali přibírat . Právě takto si mnoho žen pokazilo postavu. Vypočtená čísla jsou pouze orientační! Nemohou být přesná. Přesné hodnoty vám může vypočítat pouze lékař na základě vyšetření. Výsledky z této BMI kalkulačky vám však mohou poskytnout poměrně přesné posouzení zdravotního ohrožení nadváhou nebo podváhou. Na to je tato aplikace určena. Neplatí pro děti a mládež do 18 let a sportovce.

Pro evropskou populaci platí tato kritéria BMI

  • do 18,5: podvýživa. Čím je číslo menší, tím více se přibližujete k podvýživě. Týká se to především trpících anorexií či bulimií. Tělo není dostatečně vyživováno, chybí mu základní stopové prvky, což se projevuje častými onemocněními a celkovým oslabením organismu.
  • 18,5 - 25: ideální a zdravá hmotnost. Člověk s tímto BMI by si měl svou váhu udržet vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Zdravotní komplikace spojené s hmotností jsou v této skupině nejméně časté.
  • 25 - 30: mírná nadváha. Riziko vysokého tlaku či srdečních obtíží se zde mírně zvyšuje. Povětšinou jde o nesprávné stravovací návyky, například nadměrná konzumace večer a v noci nebo nevyvážený podíl tuků a jiných složek potravy. Rovněž je zde častý nedostatek pohybu či sedavé zaměstnání.
  • 30 - 40: obezita. V tomto případě se jedná o poměrně vážné zdravotní riziko.
  • 40 a více: těžká obezita. V tomto stádiu je nutno radikální změna stravovacího režimu a návyků.

Pozitivní účinky stoupají s úbytkem

Také němečtí experti vidí v studii potvrzení dosavadních poznatků. Už dříve analýzy ukázaly, že mírný úbytek hmotnosti o pět až deset procent zlepšuje metabolismus. To má stálý vliv na kvalitu života a také na klouby. Důležité je, trvale redukovat svoji tělesnou hmotnost. Celkový životní styl - pohyb, strava, chování - se musí změnit. Nárazové diety se nedoporučují. Zdravá tělesná hmotnost je celoživotní úkol. Zhubnout pro obézní lidi je mnohem těžší než se obecně často očekávalo. To platí pro dospělé právě tak jako pro děti a mladistvé. O to důležitější může být jako motivační faktor, že přitom již velmi malé kroky jsou velmi dobré pro zdraví! Cíl, ztratit pět procent hmotnosti, je mimořádně motivující. Určit si malé cíle může ušetřit od pocitu neúspěchu, píší autoři této studie. O pět procent méně hmotnosti lze mnohem dříve dosáhnout než minus deset procent. U lidí, kteří zhubnou více než deset procent hmotnosti, profitují zesíleně i svaly - a obecně se zvětší pozitivní účinky na zdraví jako například při metabolismu a zánětech. Vědci doufají, že tyto výsledky dodají odvahu lidem s velkou nadváhou podniknout první kroky,

Závěr

Otázku jak zhubnout, lze považovat již za velmi opakovanou, ale je stále zajímavá pro mnohé lidi s nadbytečnými kily. Proto je rozumný názor vědců, že i skromnější zhubnutí je přínosem pro naše zdraví. Tedy - raději trochu než nic!

Tip

Při hubnutí a přechodu na zdravou stravu doporučujeme zcela vyloučit všechny zpracované potraviny: sladkosti, bílý cukr, bílou mouku, pečivo z obchodu, atd. Obiloviny a výrobky z nich zaměnit za celozrnné, zvyšovat podíl rostlinné stravy a snižovat podíl živočišné stravy.

 

 


Podobné články


Co dělat, když milujeme večerní přejídání a nechceme být obézní?

Mnohé drastické diety jsou založeny na tom, že bude vynechána večeře. Ale to není zdravé a napomáhá to jo-jo...
více...

Řecký jogurt pomůže s hubnutím a tvorbou svalové hmoty

Hubnutí s řeckým jogurtem jde snadno. Řecký jogurt obsahuje benefity, díky kterým nebudete mít hlad a nebudete...
více...

Kde všude číhá cukr, který nepřeje hubnutí?

O tom, že cukr sice potřebujeme, ale rozhodně ne v tak velkém množství, v jakém ho konzumujeme, není pochyb. Ale...
více...

Oběd v době redukční diety, když nemáte možnost si ho uvařit

Při hubnutí je velký důraz kladen na snídani, ale i oběd je pro redukční dietu důležitý. Jenže občas je to...
více...

Těhotenská kila i po porodu? Zatočte s nimi!

Nabírání v těhotenství je zcela v pořádku. A mnohé ženy si ho dokonce užívají. Ale co, když těhotenské...
více...

Hubnutí v oblasti břicha snižuje riziko cukrovky a infarktu

Zbavte se břišní pneumatiky! Je nevzhledná, ale také nebezpečná. Břišní tuk pokrývá důležité orgány, které...
více...

Hubnutí v zimě má svá specifika

V zimním období se obtížněji hubne. Jednou z příčin je, že jsou kratší dny a tím i venku trávíme méně...
více...

Suchý únor a březen bez jarní únavy

Máme tady "Suchý únor", výzvu k nepití alkoholu tento měsíc. Ale alkohol není jediná nezdravá a škodlivá...
více...

Hubnutí pomáhají odměny ve formě malých pamlsků

Hubnutí a mlsání? Myslíte si, že to nejde dohromady? Tak to se ale velice mýlíte! Právě mlsání dokonce...
více...

Barevné nápoje na hubnutí, které si lehce sami doma připravíte

Podzim hraje barvami. A to se projevuje nejen v přírodě, ale také se mění barvy oblečení. Už nenosíme letní...
více...