Cvičení na BOSU - to pravé pro formování postavy

Datum článku: 7. 8. 2013

Pokud vás už obyčejné cvičení nudí a chcete vyzkoušet něco nového - možná právě BOSU je to pravé pro vás. Je to skoro tak staré jako známý fit míč avšak na BOSU se dá i skákat. Svalstvo nemá být jen na okrasu a právě toto je možnost jak si ho procvičit - zformovat a vytvarovat. Ti šikovnější jej využijí i na dřepy.

Cvičení na BOSU - to pravé pro formování postavy

Je to kus plastu naplněný vzduchem, jakási pružná bublina

Toto zázračné slovo BOSU v sobě ukrývá význam - "BOTH SIDE UP“ a skládá se ze dvou částí: spodní část je položena na podlaze a v podstatě, jde o plast a na druhé, vypouklé části, se převádějí cviky.

Začátky BOSU jsou dost nejasné,

využívalo se hlavně jako rehabilitační pomůcka pro sportovce. Nejčastěji ho využívali hokejisté. Právě nestabilita, kterou Bosu nabízí, zapojuje do činnosti množství svalů a celý opěrný aparát. Toto je vhodné pro sportovce i  ty, kteří dříve nesportovali. A to nejen na formovávání postavy, ale hlavně na udržení svalů v činnosti.

Cvičení na BOSU vyžaduje udržení rovnováhy

Při správném využití dokonce léčí některá zranění, převážně dolních končetin. BOSU zlepšuje nejen koordinaci, ale i stabilitu. Je propracovaný tak, aby nás nutilo udržet rovnováhu a tím zapojuje do činnosti svalstvo, o kterém jsme ani nevěděli, že ho máme. Teprve když dá svalstvo po cvičení o sobě vědět, tehdy zjistíme, že ho máme. Časem svalové napětí povolí jako při každém začínajícím sportovním zatížení. Může se využít na všechny aerobní aktivity, procvičuje se jím koordinace, pružnost, rovnováha těla a samozřejmě zpevňuje svalstvo. Při cvičení zažijeme kopu zábavy, protože než zjistíme, jak cvičit ... balancuje a různé výkyvy ... s nimi je třeba počítat.

Cvičení aktivuje výjimečným způsobem břišní a zádové svalstvo,

jakož i hluboké a povrchové svaly celého těla. BOSU je ideální pomůcka pro kondiční trénink v každé sportovní disciplíně, pro rehabilitaci, fitness i cvičení v domácím interiéru.

Pokud se cvičí běžný cvik (např. dřep) na BOSU, efekt bude výrazně jiný

Koordinace, vyvažování, jemnější pohyb a lepší práce svalů. To vše nutí člověka v mnohem větší míře uvědomovat si pohyb a svaly vlastního těla. Můžeme začít různě. Ale je třeba přihlížet na kondici a možnosti. Tento cvik se provádí na výdrž bez opakování. Ti , kteří teprve začínají cvičit si stanoví první cvičení např.. na 20 sekund a postupně prodlužují. Ruce jsou v předpažení, kolmo na podložku. Ve standardní pozici jsou dlaně na šířku ramen. Pokud jsou na BOSU v užší poloze, most se stane vratším a těžším. Platí to rovněž pro polohu nohou. Nevysazujeme zadek. Pokud se to stane, je to chyba a přetěžujeme si nepřirozeným způsobem bederní páteř. Trup musí být natažení a hlava v jeho prodloužení.

Na modré straně se dřepy dělat nedají

Jakýkoliv posun jedné strany vyvolá přes bublinu reakci, kterou je potřeba korigovat. Ruce tak lze přirovnat ke dvěma samostatným motorům, přes které je třeba velmi opatrně přidávat, nebo naopak ubírat sílu. Cvičení je vlastně podobné cvičení na míči, ale toto vyžaduje více koordinace. Pokud by někomu cvik nadále nestačil, existují varianty, kde se mění poloha paží. Jedna ruka je kolmo pod ramenem, zatímco druhá je např. ve vzpažení - tzv. Superman. Možností cvičení je mnoho, jen je třeba si najít prostor, kde se takové cvičení provádí a později si můžeme tuto pomůcku i zakoupit a cvičit doma.
 

Autor: Martina Dvořáková