Co brání zdravému hubnutí?

Datum článku: 15. 7. 2013


Problémy s nadváhou souvisí i s přibývajícími lety. Růstový hormon se redukuje, snižuje se spotřeba kalorií, navíc u žen v přechodu se tělo na základě četných změn hůře zbavuje tukových polštářů než v mládí. Dá se říci, že nadváha v mládí je zejména estetický problém, v pozdějším věku je to už problém zejména zdravotní.

Co brání zdravému hubnutí?

BMI index

Dnes ho můžete vypočítat na mnoha internetových stránkách, ale pro jistotu uvádíme vzorec: Hmotnost v kilogramech se vydělí druhou mocninou výšky těla v metrech. Ideální BMI je mezi 22-25, 26-30 je mírná obezita, nad 30 je obezita.

Pohyb

I velmi aktivní lidé mají sklony k tomu, že v druhé polovině života zpomalí rytmus. Jsou stále pohodlnější. Ale kdo je pomalejší, potřebuje i méně energie, a pokud se nesníží i energetický příjem, začne se tuk ukládat. Takže je třeba se znovu začít hýbat. Nemusí to být nic světoborného: stoupání po schodech, procházky, turistika a rychlá chůze patří mezi přirozené způsoby, jak si zachovat štíhlou linii a dobrou kondici. Dokonce i domácí práce, jako čištění oken, patří mezi pohyb a spalovače energie. Pokud máte v dosahu fitness centrum, využijte ho. Nebudete sami a v
kolektivu to jde příjemněji.

Stres

Kdykoliv se na organismus kladou požadavky, vyloučí se hormony stresu, abychom byli bdělí a koncentrovaní. Na udržení tohoto mechanismu se v něm spálí podstatně více energie a tím i tuku, než ve fázích klidu. Zdravá dávka stresu tedy nedodává životu pouze správný švih, ale pomáhá redukovat i nadváhu. Pouze pokud se stres stane trvalým, okrádá nás o životní energii a tělo přetěžuje.

Chlad

Nehubneme při pocení, ale když nám je zima. Na produkci tepelné energie sahá tělo na své palivové zásoby, aby se urychlil metabolismus. Při přetrvávajícím chladu se také lépe prokrví pokožka, což má za následek nejen zvýšený přísun živin, ale i kyslíku. Tímto způsobem se zlepšuje dýchání buněk a spálí se ještě více energie. Využijte tedy zimu na aktivní odbourání tuku, podle možnosti jděte co nejčastěji na čerstvý vzduch, vytvořte v bytě teplotní rozdíly a v noci se příliš teple nepřikrývejte. V létě jsou vhodné chladné sprchy.

Co brání zdravému hubnutí?

• Podvědomé jedení. Při čtení novin nebo sledování televize přijmeme velké množství kalorií, přičemž to vůbec nevnímáme. Raději se koncentrujte k jídlu, jídlo důkladně žvýkejte a vychutnejte.
• Všechna jídla, ve kterých je kombinace bílé mouky s tukem a cukrem, jako např. dorty se šlehačkou, koláče. Organismus čerpá energii z velmi rychle se proměňujícího cukru a posílá tuk přímo do příslušné zásobárny.
• Alkohol v kombinaci s tukem. Oba mají téměř stejnou hodnotu spalování: alkohol se však v těle nemůže ukládat a proto se ihned spálí. Na rozdíl od toho tuk se uloží.
• Radikální kúry spouštějí tzv. jojo efekt, při kterém se „odhladované“ kilogramy rychle vrátí zpět, často i s přídavkem.
• Drastické odpírání vzbuzuje nevyhnutelně neodolatelnou chuť. Tedy při chuti na sladké raději snězte denně kontrolovaný kousek čokolády, než se jednou do týdne celou tabulku.

Pomoc

Zkuste držet čtyři týdny dělenou stravu. Pokud se vám zamlouvá, držte se jí delší. Jsou v ní zastoupeny všechny potřebné živiny a oddělování napomáhá lepšímu trávení potravy. Jezte vědomě a dopřejte si na jídlo čas. Jezte pomalu, aby se dostavil pocit nasycení dříve. Pijte hodně vody: 2-3 litry denně. Při odbourávání tuku vznikají ketolátky, které se vylučují ledvinami.

Autor: Lenka Kostková