Chůze - to je to pravé, když nám chybí energie

Datum článku: 16. 8. 2013

Chůze je něco, co děláme automaticky a ani nás nenapadne, že bychom to dělali špatně. Ale je to tak, i chůzi můžeme provádět správné nebo nesprávné. Většinou chodíme na čerstvém vzduchu, a tak během chůze využíváme i klimatoterapeutické vlivy.

Chůze - to je to pravé, když nám chybí energie

Je to vlastně rytmický pohyb přiměřené rychlosti,

který provádíme, když jsme například na procházce. Chůze se nedá ničím nahradit. Neexistuje přístroj, který by ji plně zastoupil. Tím, že při ní překonáváme nerovnosti terénu, měníme rychlost a střídáme trasu, měníme stupeň tělesné zátěže. Většinou chodíme na čerstvém vzduchu, a tak během chůze využíváme i klimatoterapeutické vlivy. Pro terapeutické a preventivní účely se využívají různé typy chůze - chůze naboso v trávě, ve vodě a ve sněhu.

Pokud se chceme zbavit škodlivých návyků a upravit si životní styl,

chůze nám na to dodá dostatek energie a motivace. Vhodné je procházet se se skupinou přátel, se kterými si rozumíme, a pomohou nám překonat obtíže spojené s těmito změnami.

Některé pozitiva

Při chůzi se působením kontrakcí lýtkových svalů rytmicky zužují cévy v dolních končetinách (tzv. vazokonstrikce), čímž se zvyšuje průtok krve k srdci.

Účinky chůze

• chrání před arteriosklerózou, pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a tím předcházet arytmii,
• normalizuje se krevní tlak, proto je chůze vhodná pro lidi s vysokým i nízkým tlakem,
• pomáhá předcházet infarktu a angině pectoris,
• pomáhá snižovat hladinu "špatného" cholesterolu (LDL) a zvyšovat hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL),
• zlepšuje prokrvení plic, čímž se zvyšuje odolnost těla vůči infekcím dýchacích cest,
• zabraňuje hromadění krve v dolních končetinách (zejména při křečových žilách), působí proti zánětu žil a otokům nohou a používá se při léčení klaudikace - bolesti lýtek během chůze následkem snížení cév, spojené s občasným kulháním,
• snižuje krevní oběh v játrech, podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě,
• zvyšuje obranyschopnost vůči infekcím, čímž pomáhá předcházet nachlazení a chřipce,
• pomáhá udržovat optimální hmotnost,
• tonizuje a harmonizuje nervový systém

Správná chůze

Abychom si při chůzi nepoškodili zdraví, měli bychom dodržovat několik základních opatření: Používejte vhodnou obuv - lehkou, pružnou a pevnou, oblečení by mělo chránit před sluncem a umožnit odpařování potu, tempo a délku procházek zvyšujte, dokud vydržíte jít rychlým tempem nejméně jednu hodinu denně, trup a hlavu držte ve vzpřímené poloze a zhluboka dýchejte.

Chůze naboso

Chůze naboso poskytuje kromě ostatního lepší odbourávání toxických látek díky potním žlázám umístěným na chodidle. Chodit můžete i doma čtvrt až půl hodiny denně. Chůze po pláži je ideální lék proti deformaci chodidel. Vynikající je také chůze naboso v trávě a po mokrých kamenech.

Chůze ve vodě

Voda by měla sahat do poloviny lýtka a při chůzi je třeba zvedat chodidla nad hladinu vody. Čím je voda studenější, tím je intenzivnější účinek této kúry. Délka trvání se doporučuje cca 3 minuty, když je voda studená.

Chůze naboso ve sněhu

Má ještě výraznější účinky jako chůze v trávě nebo po mokrých kamenech. Doba trvání - 3 až 4 minuty bez zastavení. Nejvhodnější je čerstvě napadaný sníh. Nechoďte na zamrzlém a tvrdém sněhu!

Autor: Lenka Kostková