Chůze - přirozený pohyb, který nás provází celým životem

Datum článku: 16. 8. 2013

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb, který když se v raném dětství naučíme provádět, provází nás celý život. Samozřejmě existují i mnohé výjimky, kterým zdravotní stav neumožňuje pohybovou aktivitu, která je pro většinu populace naprosto přirozená. Takový pohyb posiluje plíce, rozproudí krev v žilách a tepnách, podporuje tvorbu dobrého cholesterolu HDL a tím brání kornatění tepen, pomáhá spalovat cukr. S postupem věku se lidé hýbou čím dál tím méně, klesá kondice a přidružují se různá onemocnění. Ztrácí se motorika, koordinace a stabilita, ochabují svaly, řídnou kosti a snižuje se funkčnost životně důležitých orgánů.

Chůze - přirozený pohyb, který nás provází celým životem

Pohybem sice nezastavíme přirozené stárnutí člověka,

ale uděláme vše proto, abychom byli čím nejdéle vitální, plní energie a hlavně, abychom zvládali. Samozřejmě, že od staršího člověka se nemohou čekat kilometrové výkony, ale i pár kroků je lepší než žádný pohyb.

Chůze je vhodná téměř pro každého bez ohledu věku

Pokud máte problémy s páteří, plotýnkami, je třeba dbát na vhodnou obuv, aby byla chůze odpružená. Je nevhodná pro lidi, kteří mají onemocnění kloubů. Pokud denně chodíte asi hodinu, vydáte tak asi 750 kJ denně a významně tím zlepšíte kondici a zrychlíte metabolismus. Chůze je vhodná pro většinu lidí. Velmi pomáhá, pokud si vezmete přehrávač a svižnou hudbu, která stimuluje ke svižnému kroku naléhavým rytmem. Samozřejmě nesmíme zapomínat na pitný režim.

Pokud denně chodíte asi hodinu, vydáte tak asi 750 kJ denně

Zlepšuje se okysličování těla od pokožky až po mozek. Zvyšuje produkci a uvolňování endorfinů z mozku. Ty snižují stres, úzkost, depresi. Člověk se cítí lépe. Posiluje srdeční sval, který pak lépe přečerpává krev. Stimuluje produkci enzymů v srdečním svalu a tím snižuje riziko infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Posílí kolena a klouby, samozřejmě v tom případě pokud netrpíte jejich onemocněním již před tím, než se začnete věnovat chůze. Už po dvou - třech měsících pravidelné půlhodinové chůze dochází ke zlepšení fyzické kondice, na břiše se tak nehromadí tukovou tkáň a projeví se pozitivní účinky na organismus.

Správná chůze je také důležitá

Došlapuje se nejprve na patu a těžiště se přenáší ke špičce. Odlehčujte patu, následné odpoutejte celé chodidlo a odrazte se špičkou. Při důsledném chození se protahuje zadní strana nohy a stahují hýždě.

Pokud chcete chůzí spalovat energii a hubnout je třeba přibližně 120 kroků za minutu

Pokud jste začátečníci, snažte se udržovat tempo, při kterém uděláte 100 až 120 kroků za minutu. Pokročilejší si mohou zvýšit hranici na 130 až 140 kroků. Pokud chcete mít tempo pod kontrolou, pořiďte si počítač kroků - krokoměr, který snímá počet kroků, ušlé kilometry, spotřebu kilojoulů i tréninkový čas. Dýchat je třeba klidně a pravidelně. Tělo má být vzpřímené, dívat se dopředu, ramena táhnout dolů a dozadu. Kráčet je třeba rovnoměrně a plynule.

S chozením je třeba začít postupně a vyhnout se tím namoženým svalům

Na začátek jsou vhodné kratší intervaly v délce přibližně půl hodiny. Ideální je pokud se vám podaří najít si čas třikrát do týdne a po měsíci si čas zvyšte i na hodinu, ale snižte počet tréninků na jeden až dva do týdne.
 

Autor: Martina Dvořáková