jako běh za zdravím, rekreační běh, jogging, kondiční běh, vytrvalostní běh, masový a podobně. Tyto pojmenování se používají obvykle volně bez vztahu k cílům a obsahu běžeckého tréninku. Podle některých hledisek se rozlišuje běh se zdravotním zaměřením a běh se sportovně-zdravotním zaměřením. Za zdravotní běh se pokládá běh bez velkého úsilí (rychlostí 1 km za 5-10 minut). U začátečníků nemá rychlost běhu na 1 km překročit 9-10 minut, u lépe připravených 6-8 minut. Rychlost běhu 1 km za 5 minut je přípustná pouze omezenému počtu trénovaných lidí a nemůže se doporučit širokému okruhu běžců. Sportovně-zdravotní běh nemá přesně ohraničený čas na 1 km a závisí na trénovanosti osob. Běžci se mohou přiblížit i výkonům ve výkonnostním či vrcholovém sportu.
• Jogging - je formou běžeckého tréninku, ve kterém se střídá chůze a běh v pomalém až středním tempu.
• Zpestřený běh - je forma tréninku, při kterém se rychlost a tempo běhu přizpůsobuje terénu. Vhodný je kopcovitý terén s dlouhými rovinatými úseky. Běh lze střídat s uvolňovacími a posilovacími cvičeními.
• Vytrvalostní běh - je nepřetržitý a plynulý běh v terénu nebo na dráze. Takový běh má zvyšuje.
uvádí ve svých známých aerobních programech dvě formy běhu - jogging a běh. Vše rychleji než 9 minut za míli (1 609 metrů) je podle Coopera běh a všechno pomalejší jogging.
Ukazuje se, že podle cíle a obsahu tréninku je účelné rozlišovat rekreační běh a kondiční běh. Jejich společným cílem je zlepšení zdraví. Rozdíl je hlavně v zaměření přípravy, v objemu a intenzitě tréninku. Jinak bude trénovat běžec, který si předsevzal zaběhnout bez přerušení 5 km, než ten, který chce absolvovat maratón.
• První skupinu tvoří skuteční běžci pro zdraví (rekreační), kterým jde především o pohybovou aktivitu, běh jim je prostředkem psychické a fyzické relaxace, prostředkem ke snížení tělesné hmotnosti, úpravě různých zdravotních obtíží, eventuálně prostředkem rehabilitace. Tito běžci nemají žádné závodní ambice.
• Druhou skupinu tvoří kondiční běžci, kterým jde především o pohybovou aktivitu, občas se zúčastní závodů a zkontrolují si svou výkonnost. V závodě však nejsou příliš úspěšní, ale jim to ani moc nevadí. Do této skupiny patří především muži ve věku od 30 do 40 let.
• Třetí skupinu tvoří běžci, kteří pravidelně trénují a účastní se závodů (průměrně 8 až 12 ročně). Tato skupina má vazby na výkonnostní sport. Zajímavé je, že se do ní zařazuje mnoho běžců z veteránské kategorie.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.