Zdravý spánek při práci na tři směny

Oproti lidem s pravidelnou prací mají ti, kteří pracují na směny, výrazně nižší hladinu serotoninu. Nedostatek této látky se přitom spojuje se vztekem, depresemi, úzkostí a špatným spánkem. Pokud už musíte pracovat na směny, zkuste se držet těchto rad.

Zdravý spánek při práci na tři směny

Bydlete blízko svého pracoviště

Dlouhé dojíždění ubírá čas na spánek a zvyšuje počet nehod způsobených únavou.

Nejezděte autem

Dvě třetiny těch, kteří pracují na směny tvrdí, že cestu domů řídí téměř v polospánku. Zvolte raději hromadnou dopravu nebo se nechte odvézt, pochopitelně ne kolegou, který pracuje stejně jako vy.

Varujte včas své tělo

Pokud víte, že budete muset výrazně změnit dobu vstávání, začněte s předstihem. Zavřete okna, vypněte telefon, řekněte všem, ať vás nevyrušují. Když se vzbudíte před odjezdem na směnu, prožijte čas na čerstvém vzduchu, vydýchejte se, dělejte tak, jakoby bylo ráno.

Ložnice

Pořiďte si kvalitní matrace. Vyberte si takové, abyste se probudili skutečně odpočatí. Někdo rád spí na tvrdé matraci, někdo má raději měkčí. Také dbejte na to, aby teplota v ložnici byla večer nižší než v ostatních pokojích. Chladnější vzduch je signál pro tělo, že je třeba jít spát. Také důkladně vyvětrejte před spaním. Vydýchaný vzduch způsobuje nekvalitní a těžký spánek. Také barva stěn v ložnici by měla být příjemná, jemná, například bílá, zelenkavá, bleděmodrá, béžová. Ne těžké a syté barvy, jako červená, nebo tmavé odstíny zelené a modré.

Odpočinek a cvičení

Zdřímněte si odpoledne. Stačí 20 minut a jste odpočatí a plní energie a v pohodě vydržíte do večera. Na kvalitu nočního spánku to nemá vliv. Také pohyb zlepšuje spánek stejně efektivně jako léky. Díky tělesné aktivitě se zkracuje čas, kdy usínáte, a prodlužuje se doba spánku. Pohybujte se ale maximálně dvě hodiny před spaním, aby se vaše tělo stihlo uklidnit, jinak budete mít opačný problém. Cvičení a pohyb tělo nabudí a tak vyburcované neusne. Proto to časové omezení.

Vraždy a násilí

Je důležité, jaký program sledujete před spaním. Pokud je to krvák plný násilí a vražd, nemáte šanci se naladit na klidný režim. To platí i pro horory a strašidelné knihy. A řekněme si pravdu, ani noční sledování zpráv není právě ukolébavka. Pokud můžete, sledujte je raději v ranní repríze. Večer byste se měli věnovat raději příjemnému rozhovoru, poslechu hudby, zajímavé knize, ale žádný napínák. Rozhodně se nedoporučuje řešení konfliktů před spaním, protože to může tak vybičovat vaše nervy, že neusnete. I když je to možná jediná chvíle, kdy se vidíte s partnerem, odložte důležité rozhovory a rozhodnutí na víkend.

Spánek a hubnutí

„Kdo spí, jakoby jedl. “Známý výrok z knihy o třech mušketýrech má vědecké základy. Spánkem se totiž podle výzkumů dá ušetřit až téměř 300 kalorií. Navíc, čím později jdete spát, tím více vás to láká do chladničky pro nějakou drobnost. A skutečně se špatně usíná se žaludkem, ve kterém vyhrává muzika hlady. Ale i opak je pravdou, že plný žaludek přivádí těžký spánek a zlé sny. Takže platí totéž jako při pohybu: jezte něco lehčího dvě tři hodiny před spaním.

comments powered by Disqus