Zácpa, průjem a normální stolice

Pravidelná stolice je jednou z nejdůležitějších fyziologických funkcí těla. I proto byste měli vědět, co je ještě normální a co už ne. Každý člověk je individuální, tak je to i s jeho vyprazdňováním. Ale vše má své hranice, a někdy je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

zácpa, průjem, zdravá strava

Trávicí systém

Tlusté střevo se nachází ve spodní části vašeho trávicího systému. Střeva dokončují proces trávení jídla, který začíná v ústech a v žaludku a končí se tehdy, když jdete na záchod. Vaším tělem projdou každý den asi 2 litry potravin a tekutin. Mohou zůstat několik dní ve střevech, kde se z výluhů absorbuje voda a soli. Jak se voda vstřebává, zbytek potravy je stále tužší a začíná se pohybovat ven ze střev.

Normální stolice

Mnoho lidí si myslí, že normální stolice znamená jít na toaletu každý den. Není to vždy pravda. Lidé jsou různí, a takové jsou i jejich vnitřnosti. Pro někoho je normální mít i tři stolice za den, jiní třeba jen párkrát za týden. Něco mezi těmito pravidelnosti je nejlepší.

Zácpa

Je vaše stolice tvrdší a sušší, než je obvyklé? Normální stolice by měla být měkká. Neměla by být suchá nebo bolestivá. Pokud se nepotřebujete zbavit výkalů déle než 4 dny, zřejmě se jedná o zácpu. Pokud máte zácpu, nejrychlejší cesta jak se vyléčit je změnit stravy. Alespoň na chvíli. Možná vám chybí ve stravě určité potraviny jako je vláknina (ovoce, zelenina a celozrnné potraviny). Možná budete muset jíst méně tučná a mastná jídla (smažené kuře a hranolky) a méně sladkých potraviny (koláče, zmrzliny a sladkosti). Konzumace většího množství vody je vždy dobrý nápad. Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet váš trávicí systém v chodu. Můžete také zkusit vstávat o něco dříve v dopoledních hodinách, abyste měli ráno více času se vyprázdnit. Když na vás přijdou v práci křeče, nečekejte a jděte se vyprázdnit. Nepoužívejte projímadla. Ty mohou naopak ještě zhoršit stav a způsobit další problémy, pokud jsou nesprávně používána.

Průjem

Průjem znamená, že budete muset přesunout svou kancelář na toaletu. Vaše útroby se tehdy nečekaně zbavují exkrementů vodnaté konzistence. Někdy se to stane, když změníte druh potravin, nebo pokud užíváte některé léky. Průjem se objevuje i tehdy, když si zapomenete po WC umýt ruce a jdete jíst. Mytí rukou totiž odplaví bakterie, které by mohly skončit v ústech! Průjem může být způsoben i infekcí ve střevech nebo jiné části těla. Někdy je jen příznakem infekce. Infekce může vyvolat pocit nevolnosti, horečku, a také máte podivné stavy na omdlení, či zvracení.

I stres může ovlivnit střeva

Někdy může být strach nebo rozrušení příčinou buď průjmu nebo zácpy. Příznaky jsou bolesti břicha, nadýmání, plyny, průjem a zácpa. Pokud máte citlivé útroby, můžete trpět problémem, který lékaři nazývají syndrom dráždivého tračníku.

Věděli jste, že ...

Někdy velká a pevná stolice umí způsobit malé trhliny v kůži kolem řitního otvoru. Tato malá "slzička" může docela pěkně krvácet. Obvykle, když vidíte krvavý prstenec na toaletním papíře, jde o častý důkaz roztrhaného konečníku. Nemějte obavu, řitní otvor se za pár dní zahojí a vy budete v pohodě. Krev ve stolici je i projevem vážnějšího problému, zvláště pokud se navíc cítíte slabí nebo nemocní, máte bolesti, křeče nebo průjem. Pokud průjem nebo zácpa trvají přes týden a nemůžete se jich zbavit, protože se stále vracejí, měli byste navštívit lékaře.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...

Houby prospívají zdraví, jsou zdrojem vitaminů a prevencí civilizačních chorob

Jedni je nesnášejí, druzí milují a jiným dělá radost je sbírat a rozdávat. Určitě jste uhodli, že budeme...
více...

Osteoporóza a její ovlivnění kvalitní stravou během dětství, dospívání a mládí

Osteoporóza, tedy patologické řídnutí kostí, postihuje sice převážně starší lidi, ale podmínky k tomuto...
více...

Metabolická poradna - bezplatná pomoc všem, kteří chtějí něco dělat pro své zdraví

Přibýváte na váze, necítíte se dobře a nic s tím neděláte? A co takhle navštívit svého praktického...
více...

Chcete omládnout o několik let? Jde to snadněji, než jste si mysleli!

Mládí není věčné, ale na druhou stranu, proč si neubrat pár let? Každé ženě středního věku se občas stane,...
více...

Cibule, pórek, pažitka a česnek - silná čtyřka, která se postará o vaše zdraví

Cibule a její příbuzní, to je doslova ozdravná bomba pro naše zdraví. Stačí, když zařadíte do svého...
více...

Dieta není cesta ke štíhlé postavě, ale zdravá strava ano

Krásná a štíhlá postava, to není postava bez tuku, přestože si to mnohé ženy myslí. Tuk tělo pro své...
více...

Dovolená ničí srdce, ale určitě si ji dopřejte!

Infarkt na dovolené? Tak to vůbec nemusí být výjimečná zdravotní komplikace, na kterou si zaděláváme...
více...

Hubnutí ovlivňují hormony a my můžeme ovlivnit jejich produkci

Držíte nejrůznější diety, omezujete se v kalorickém příjmu potravin a nehubnete? Na vině jsou hormony! Ale...
více...

Chraňte potraviny a nápoje před hmyzem, ochráníte tím svoje zdraví!

Ochrana jídla před nebezpečnými bakteriemi, to je hlavně jeho správné uchovávání. Že je v létě třeba...
více...