Věk plic vám pomůže přestat kouřit

Poznejte věk plic, pomůže vám to přestat kouřit. Kdo zjistí, jaký je " věk "jeho plic, snadněji přestane s kouřením. Vhodným obdobím na vysazení cigaret, jak se ukázalo, je ukončení trvalého pracovního poměru a odchod do důchodu. Uvádějí to britští vědci ve dvou na sobě nezávislých studiích. Kouření každoročně zabije asi čtyři miliony lidí, uvádí Světová zdravotnická organizace.

Věk plic vám pomůže přestat kouřit

Věk plic se určuje

porovnáním kondice plic kuřáka s plícemi člověka, který je stejně starý, ale nikdy nekouřil. Podle odborníků poznání zdravotního věku plic kuřákům pomáhá pochopit, jak kouření poškozuje zdraví. Následně jsou ochotnější se zlozvykem zabojovat a mají i vyšší úspěšnost při potlačování závislosti na nikotinu. Informování kuřáků o věku jejich plic výrazně zvyšuje šance, že přestanou kouřit.

Kouření každoročně zabije asi čtyři miliony lidí,

uvádí Světová zdravotnická organizace. Tabák je vysoce návykový a je hlavní příčinou vzniku závažných onemocnění, jako je rakovina či srdečně-cévní choroby. V Británii je kouření zakázáno uvnitř budov včetně barů. New York se rozhodl jít ještě dál. Kouření je zakázáno i v parcích, na plážích, promenádách a pěších zónách.

Na britském výzkumu se zúčastnilo 561 dobrovolníků ve věku nad 35 let,

kteří dlouhodobě kouřili. Rozdělili je na dvě skupiny a těm co byli v první skupině, poskytli informaci o věku jejich plic a poučili je, že pokud přestanou kouřit, plíce jim budou stárnout pomaleji. O rok později testy slin ukázaly, že z první skupiny se podařilo přestat kouřit 13 procentům dobrovolníků. Ti z druhé skupiny, kteří zůstali neinformovaní, byli úspěšní jen v šesti procentech případů.

Vědci si to vysvětlují tím, že díky informovanosti lidé pochopili,

že i po mnoha letech kouření stále stojí za to se zlozvyku zbavit. Poskytnutí takové informace je navíc velmi jednoduché a levné a proto může být vhodným doplňkem při léčbě kuřáků.

Vědcům se rovněž podařilo zjistit,

že ukončení aktivní pracovní kariéry je vhodným časem na skoncování s kouřením. Během šesti let sledovali 1 712 kuřáků při jejich snaze přestat kouřit. Ukázalo se, že ti, co odešli do důchodu, dosáhli úspěšnost až 42,5 procenta. Naopak, dobrovolníci, kteří zůstali dále pracovat, byli úspěšní ani ne ve 30 procentech případů. Odborníci si to vysvětlují tím, že odchod do důchodu je velkou změnou v životě, která lidem usnadňuje přijmout i další zásadní rozhodnutí.

comments powered by Disqus