Ve většině případů jsou tzv. akutní, jednorázové, dají se poměrně jednoduše přeléčit lokální antimykotickou v podobě vaginálních čípků a krémů - a žena má klid. Část žen však trpí tímto problémem opakovaně. Takové návraty onemocnění umí velmi znepříjemnit život - i ten partnerský. Pálení, svědění, pocit suchosti či opakované infekce projevující se výtokem a diskomfortem, to jsou projevy porušení funkce vaginální sliznice. K oslabení přispívá klimakterium, užívání antikoncepce, antiestrogenní léčba či odstranění vaječníků, poškodit ji může nevhodná kosmetika, koupání v přechlorované vodě bazénů, používání nevhodných pracích prášků. Sliznice intimních míst ženy oslabuje i každá vaginální infekce.
Ženská pochva není sterilní. O převahu v ní bojují různé mikroorganismy, a dokud vítězí druh laktobacila, tzv. Döderleinův bacil, je vše v pořádku. Říká se mu také "poševní policista". Dobře se mu daří v kyselém prostředí, které má pH něco přibližně nad 4. Mýdlo má zásadité pH i 9-10, i proto se mýdla nedoporučují používat pro intimní hygienu. Nejlepší je čistá voda, případně přípravky s obsahem kyseliny mléčné, které zachovávají kyselé prostředí v pochvě. Podobně jako s mýdly je to i s různými poševními dezinfekčními výplachy. Citlivým obdobím pro ženu je i menstruace, protože menstruační krev má méně kyselé pH (přes 7), v období menses navíc ubývá kyseliny mléčné a tehdy dochází k výkyvům v této celkové rovnováze. Mnohé ženy dostanou infekci právě po období své periody. Mimochodem, i mužský ejakulát má pH téměř 8, i proto se ženám s chronickými problémy tohoto typu doporučuje používat ochranu nebo praktikovat přerušovaný pohlavní styk.
U mužů mají mikroorganismy na penisu jen malou bránu vstupu, močovou trubici, a když muž močí, nežádoucích vetřelce vlastně vyplavuje ven. Pochva ženy však představuje velkou plochu vystlanou sliznicí, kde je vlhko, teplo a kvasinky i bakterie mají ideální podmínky na své rozmnožování. Podle gynekologa jsou ženské mykózy nejčastější příčinou návštěvy gynekologických ambulancí. Nejčastěji je způsobují kvasinky. Důvodem je fakt, že v pochvě žijí i za normálních okolností. Problém vzniká až ve chvíli, kdy se přemnoží. Čistě kvasinková infekce se projevuje bílým tvarohovitým výtokem a u žen, které tímto problémem z času na čas trpí a umí ho rozpoznat, se připouští i samoléčba volně prodejnými lokálními antimykotiky (účinná látka klotrimazol v čípcích i krému), volně prodejná kapsle, která se spolkne (účinná látka flukonazol). Různé probiotické preparáty nebo prostředky obsahující laktobacily, glykogen či kyselinu hyaluronovou se považují spíše za dobrou prevenci. Podporují kyselost prostředí, zajišťují správnou hydrataci tkáně, chrání sliznici před poraněním a zajišťují její přirozenou obranyschopnost. Vaginální kandidóza je velmi častým onemocněním. Postihuje 75% žen v plodném věku minimálně jednou za život a 5 - 10% žen trpí opakovanými problémy, znamená to nejméně čtyři návraty onemocnění ročně. Nejčastější příčinou onemocnění je Candida albicans, v 85 - 90%.
Kdyby všechny ženy s mykózou vždy utíkaly k lékaři, ženské ambulance by praskaly ve švech. Většina z nich zažije akutní formu mykózy opravdu jen jednou za čas, přeléčit se a mají klid. Jsou však ženy, které trpí tímto problémem opakovaně, 4- až 6-krát ročně. I proto odborníci při opakování tohoto problému samoléčbu vidí neradi. Navíc svědění v pochvě nemusí vždy způsobovat jen infekce, může se za ním skrývat i cukrovka, dokonce i chudokrevnost při vyšších krevních ztrátách při menstruaci, kožní nemoci. Kromě toho je třeba od kvasinkové infekce odlišit bakteriální vaginózu. Jejich léčba je totiž odlišná. Přesto to ženy často nerozeznávají a až 74% z nich si svědění a zánět v pochvě spojuje výlučně s mykózou, která se léčí antimykotiky. Na bakteriální vaginózu se předepisují lokální antibiotika (metronidazol, klindamycin) v podobě krému nebo vaginálních tablet. Samozřejmě, infekce může být i smíšená. Pacientky, které trpí opakujícími se formami kvasinkové infekce pochvy, mají příznaky chronického zánětu, část z nich má pozitivní i tzv. kožní testy - buď jsou alergické na samotnou kvasinku, nebo mají druhotnou alergii na pyly, latex na kondomech, na mužské semeno.To vše jim musí vyšetřit imunolog alergolog. Alergie jim narušuje imunitu a způsobuje, že se u nich infekce při každém imunitním výkyvu projeví. Imunolog často zjistí, že mnohé mají sníženou imunitu, ať už slizniční, nebo buněčnou, a potřebují imunologickou léčbu. Odborníci mají k dispozici různé imunitu ovlivňující přípravky. Dobré zkušenosti jsou vedle standardní léčbě i s enzymatickou léčbou volně prodejný lék Wobenzymem, na který se dělala studie v Česku speciálně v případě opakovaných vaginálních mykóz a téměř dvě třetiny léčených pacientek byly následně celý rok bez návratu onemocnění. Další studie potvrdila příznivý efekt 10 týdnů trvajícího podávání léku, když se až během čtyř let po léčbě projevilo statisticky významné snížení počtu mykóz u pacientek s chronickými problémy tohoto typu.
Chronické mykózy jsou doslova kříž pro pacientku i pro lékaře. Strategické řešení vidím v těchto bodech: léčba pacientky i partnera včetně jeho urologického vyšetření a kultivace ejakulátu, imunologické a diabetologické, kompletní mikrobiologické vyšetření ženy s vyloučením mykoplazmat, chlamydií atd., Pokus vynechat hormonální antikoncepci, přísný monogamní život partnerů, zabezpečovací léčba dávkou antimykotika jednou měsíčně, úprava životosprávy plus známé doporučení ohledně hygieny a úpravy životosprávy.
svědění, výtok, pálení, bolest při močení a při pohlavním styku, zápach (pokud se mykóza zkombinuje s bakteriální infekcí)
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.