Rakovina prostaty děsí muže po padesátce

Datum článku: 27. 5. 2013

Rakovina prostaty je největší mužský strašák. Páni, pokud máte po padesátce, nebo " tam " musíte příliš často, dejte si vyšetřit prostatu u urologa.

Rakovina prostaty děsí muže po padesátce

Problémy s prostatou jsou záležitostí, která trápí výlučně muže


Je to orgán velikosti kaštanu, který se nachází pod močovým měchýřem. Přes prostatu prochází močová trubice a přímo v prostatě do močové trouby ústí chámovody. Prostata tedy spojuje mužský močový a pohlavní systém. Její hlavní funkcí je tvorba husté mléčné tekutiny, která je potřebná pro dobrou pohyblivost a oplodňovací schopnost spermií. Starší muži prostatu vnímají jako orgán, který jim umí znepříjemnit život. Nutí je v noci běhat na toaletu, způsobuje přerušované či bolestivé močení, vyvolává trapné situace na pisoárech veřejných toalet. Dosud není jasné proč, ale od určitého věku, obecně po padesátce, se začne tato předstojná žláza zvětšovat. Právě to sebou přináší nepříjemné příznaky, které se někdy končí až operací. Říká se tomu nezhoubné zvětšení prostaty. Bohužel, zmíněné příznaky jsou často stejné i při rakovině prostaty, a tak je někdy velmi těžké odlišit toto nezhoubné a zhoubné onemocnění. Rakovina prostaty je mužský strašák, v Evropě je po rakovině plic druhým nejčastějším onkologickým onemocněním A počet nových pacientů s touto diagnózou výrazně stoupá.

Bolesti v zádech - znak pokročilé rakoviny

Do věku 50 let je to především zánět prostaty, u starších mužů jde o vzpomínané zvětšování prostaty, které může být nezhoubné nebo zhoubné. Odlišit je může prostřednictvím vyšetření může jen urolog, proto je dobré ho vyhledat.

Pokud pacient přijde do urologické ambulance s příznakem,

musí se pokusit odlišit zhoubné a nezhoubné onemocnění. Chronické zvětšení prostaty je otravné, snižuje kvalitu života, ale v zásadě nezabíjí. Na karcinom prostaty může pacient zemřít.  Samozřejmě, prognóza je tím lepší, čím dříve se nemoc podaří odhalit. Jediné stádium, když se dá rakovina prostaty jednoznačně vyléčit, je v případě, že nádor je ohraničený na prostatě. Tehdy se obvykle doporučuje operační odstranění celé prostaty, poměrně náročný operační zákrok, který se rutinně dělá na urologických klinikách a větších urologických odděleních. Bohužel, stále mnozí pacienti přicházejí v pokročilých stádiích rakoviny prostaty, čili s bolestmi v zádech a kříži. Až poté, co už bezvýsledně absolvovali vyšetření u ortopeda či revmatologa. Jde však již o pokročilé příznaky metastáz v kostech.

Po padesátce prevence u urologa

Možností léčby rakoviny prostaty je několik, pokud se pacient z jiných zdravotních důvodů nemůže operaci podrobit, nebo s ní nesouhlasí, jako další možnost se doporučuje ozáření prostaty. Před, během a několik měsíců po ozařování užívá i hormonální léky na zlepšení výsledků léčby. U pacientů s pokročilými nádory operace ani ozařování onemocnění nezastaví. Zde se doporučuje hormonální léčba, která je většinou doživotní. Léčba tedy závisí na rozsahu nádorového onemocnění a celkového zdravotního stavu pacienta.

Příznaky rakoviny prostaty se nejenže podobají příznakům jejího nezhoubného zvětšení, ale

v počátečních stádiích nemusí postižený zaznamenat žádné potíže. Obě však mají cosi společného -postihují muže od určitého věku. I proto mají svůj význam preventivní prohlídky u urologa. Urologické vyšetření je jednoduché a nebolestivé. Skládá se z vyšetření krve na nádorový marker rakoviny prostaty, tzv.. PSA, z ultrazvukového vyšetření prostaty, vyšetření moči a vyšetření prostaty prstem přes konečník. Právě posledního jmenovaného se muži obávají a chtějí se mu vyhnout. Po vyšetření však každý z nich tvrdí, že je možná trochu nepříjemné, ale v žádném případě nebolí . Toto vyšetření je však velmi důležitou součástí prevence. Pokud urolog vysloví podezření na nádor prostaty, objedná pacienta na biopsii (odběr tkáně z prostaty). Je to ambulantní výkon, který bolí asi jako píchnutí jehlou při odběru krve a trvá 10 minut. Vzorky se posílají patologům, kteří určí, zda jde o zhoubný nádor prostaty, nebo ne.

Prostata a možné diagnóz

Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) : Zatím není zcela jasné, proč k němu dochází. Vyskytuje se především u mužů po padesátce. Může a nemusí mít obtěžující příznaky, protože mezi velikostí prostaty a mírou obtíží neexistuje přímá úměrnost. Jsou muži s velkou prostatou, kteří potíže nemají. Onemocnění se léčí konzervativně (tabletkami), pokud taková léčba není úspěšná, volí se chirurgická léčba. Dnes je nejčastější metoda TURP-nadbytečná tkáň prostaty se odstraní přes močovou trubici bez řezu na břiše.

Zánět prostaty (prostatitida): nejčastější urologická diagnóza u mužů do 50 let a její původ není vždy jasný

V pěti až deseti procent případů je prokázán bakteriální původce, který se dá léčit antibiotiky. Pokud není možné příčinu onemocnění identifikovat a vzniká chronická prostatitida, léčba není jednoduchá. Potlačují se především nepříjemné příznaky, aby se zlepšila kvalita života.

Rakovina prostaty (karcinom prostaty) :Patří k nejčastějším diagnostikovaným nádorům u mužů. Příznaky se v počátečních stadiích podobají příznakům zvětšené prostaty, nebo zcela chybí, proto jsou důležité preventivní urologické prohlídky. Riziko stoupá s věkem, nemoc se zřídkakdy objeví před 40. rokem života. Léčba závisí na stupni pokročilosti onemocnění: chirurgie, rádio-a chemoterapie i hormonální léčba, jejímž smyslem je snížit hladinu testosteronu.

Nové možnosti v hormonální léčbě

Hormonální léčba rakoviny prostaty se používá u pacientů s pokročilými nádory prostaty, když už operace ani ozařování onemocnění nezastaví. Cílem hormonální léčby je snížení hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, který podporuje růst karcinomu. Prostata je totiž orgán, který je hormonálně závislý, proto hormonální léky mohou ovlivnit její činnost. Jednou z možností snížení hladiny testosteronu je chirurgické odstranění varlat, které tento hormon produkují. Jde bohužel o nezvratné řešení, které s sebou přináší nejen rizika samotného zákroku, ale i psychické následky. Další možností je "medikamentózní kastrace", což znamená snížení hladiny testosteronu pilulkami nebo injekcemi. Pacienti v tomto případě logicky upřednostňují tyto léčebné metody. Dosud nejpoužívanějšími jsou léky, které fungují tak, že ještě před snížením hladiny hormonu testosteronu na požadovanou úroveň dojde během prvních 2 – 3 týdnů k dočasnému zvýšení. To může mít za následek zhoršení příznaků onemocnění, říká se tomu "flare fenomén".

Autor: Lenka Kostková