Přestat kouřit kvůli sobě, to je hlavní motor toho, že opravdu přestaneme

Kouření bylo dříve módní a dnes se ho lidé nemohou zbavit. Módní dávno být přestává. Kuřáků ubývá, proto začínají být dokonce usurpováni. Nemohou si zakouřit tam, kde by chtěli, a ani kdy by chtěli. Dokonce mívají problém i při hledání zaměstnání, protože i tam si zaměstnavatel lehce spočítá, jaké má kuřák prostoje. Tak co? Zkusíte být in a nekouřit? Nebo lépe, být zdravý a nekouřit?

zdraví, kouření, odvykání kouření, rakovina

Návykový nikotin

Cigarety obsahují návykovou látku, kterou všichni známe jako nikotin. Můžeme mít mnoho dobrých důvodů a předsevzetí, proč chceme přestat. Závislost na nikotinu nám to pořádně "osladí". Výsledky některých výzkumů dokonce považují nikotin za návykovější, než heroin. Nikotin mění rovnováhu chemických látek v mozku. Především ovlivňuje hladinu hormonů dopaminu a noradrenalinu. Změny, které vyvolává, se projevují jako střídání nálad a úrovně koncentrace, které většina kuřáků hodnotí jako příjemné.

Důvod, proč chci přestat

Není to jen cíl přestat, ale i důvod proč, nebo pokud chceme, impulsy, které nás k tomu vedly. Nejúspěšnější skupina kuřáků skončila kvůli sobě samotným. Ne kvůli partnerovi, příbuzným, přátelům nebo nemoci. Skončili, protože chtěli. Typická je pro ně odpověď: "Bylo načase." Pokud se rozhodneme skončit nezávisle na svém okolí, hrozí nám menší riziko selhání, když se něco v našem okolí změní.

Ne postupně, ale najednou

Mnoho úspěšných dnes už nekuřáků skončilo se svým zlozvykem v jednom okamžiku. Jen několik vyzkoušelo postupně snižovat počet cigaret během dne. Těchto pár později popsalo svou zkušenost: "Znělo to lehčeji, ale na mě to prostě neúčinkovalo." Proč? Ti, kteří se rozhodli skončit najednou, snadněji se zbavovali závislosti na nikotinu a doprovodných zlozvyků, než je tomu při postupném odvykání .Zmíníme například nervózní prsty, pravidelná "kuřácká" po celé hodině, káva a cigaretka na ráno, cigareta a následné projímavé účinky atd.

Říci to okolí nebo si to nechat pro sebe

Počet nekuřáků, kterým pomáhalo okolí a těch, kteří si své rozhodnutí nechali pro sebe, je téměř stejný. Vychází nám z toho, že celé to závisí na osobnosti člověka jako dokáže plnit závazky vůči sobě samému a zároveň odolávat nástrahám. Pokud se rozhodneme prozradit záměry svým známým a přátelům, určitě snížíme počet pozváni na kávu s cigaretou. Nemluvě o kuřáckých přestávkách v práci. Při přestávání s kouřením dochází k několika průvodním jevům, které se na první pohled jeví jako zhoršení celkového zdravotního stavu. Je dobré proto vyhledat ve svém okolí úspěšného odvyknutého nekuřáka. Lépe nás připraví na jednotlivé fáze a podrží nás v nejtěžších chvílích. Na druhé straně, nechceme "věšet na nos" přátelům už několikátý pokus o ukončení. Pravděpodobně nám nevěří, ještě hůře, znají naše slabiny. V tom případě si nechme své tajemství pro sebe. Na pozvání odpovídáme například: "Před chvlí jsem jednu měl!" Nebo "Ne, včera jsem to přehnal, dnes mám pauzu."

Dobře je, znát výhody nekouření a připomínat si je

V momentě, kdy jsme udělali rozhodnutí, naší nejčastější myšlenkou jsou výhody nekouření. Pozorujeme sami sebe, co se změnilo, odkdy jsme přestali. Máme lepší dech, oblečení stále voní. Bolí nás hlava? Nevadí, právě se zbavujeme závislosti a vyrovnává se nám tlak. Kolegové jdou "na kuřáckou poradu"? Tak tohle je těžší oříšek. Vezměme si do práce oblíbený parfém a používejme ho po trošce během každé kuřácké přestávky. Případně si umývejme ruce. Když se kolegové vrátí, pocítíme jasný rozdíl. Někdy vidět, slyšet a cítit znamená více, než vědět. Držíme se tohoto pravidla. Pokroky spatříme při vycházení schodů, při vychutnávání jídla. Věnujme peníze za krabičku na charitu nebo si pořiďme za to chutné ovoce, případně jiný pamlsek. Vše, co děláme, děláme s vědomím, že je to lepší, než když jsme kouřili. Nelžeme si, ono to skutečně je tak!

Buďme příkladem

Nic není třeba přehánět. Není třeba, abychom se rozhodli překonvertovat všechny kuřáky ve svém okolí na nekuřáky. Naše otravné napomínání a kázání může způsobit, že se nám budou vyhýbat. Na druhé straně, pokud jim sem tam připomeneme, jak se dobře cítíme a uvedeme skutečný důkaz z vlastní zkušenosti, získáme si jejich sympatie. Zejména buďme upřímní, reálné popišme pro a proti svého rozhodnutí přestat s kouřením. Sami si opakujme, proč jsme se tak rozhodli a co od toho očekáváme, případně jaké pozitivní výsledky se stihly od té doby projevit.

comments powered by Disqus


Podobné články


Detoxikace není hubnutí, ale zdravě zhubnout při ní můžete

Detoxikační kúry bývají většinou spojené s teplým počasím, kdy je k dispozici moře čerstvé zeleniny...
více...

Jak skončit se zlozvyky, které vám kazí den a zdraví?

První dny nového roku jsou za námi. Jak je to s vámi a novoročními předsevzetími? Vzdali jste se jich, protože...
více...

Zdravé srdce - výsledek zdravé stravy a životního stylu

Jak léčí srdce nejlepší doktoři? Velmi jednoduše! Víte, kde se nachází nejlepší centrum kardiologické péče...
více...

Raw strava - přirozená štíhlost, zdraví a ochrana planety

Stravování neustále prochází nějakými módními trendy. Ale pokud se rozhodnete pro raw (RAW food, syrová, živá...
více...

Jak je možné, že matky na mateřské dovolené mají sklony k alkoholismu?

Alkohol je zrádná a hodně návyková látka. Ohroženy jsou lidé se sklonem k závislostem, ale i matky...
více...

Recept na štěstí máme každý v sobě, nebojte se ho použít!

Tak jako lidé nevynalezli elixír na věčný život, tak ani nenašli univerzální recept na štěstí. Co dělá...
více...

Máte špatnou náladu? Dejte si banán!

Máte špatnou náladu? Zkuste ji přelstít jídlem. Tím ale nemyslíme, abyste vzali ledničku útokem! Ale jsou...
více...

Problémy s usínáním nevyřeší léky na spaní, ale je třeba hledat příčinu!

Nespavost trápí spoustu lidí. Lékárny a prodejny s bylinkami si mnou ruce, protože je třeba si koupit tu...
více...

Sedm rad pro příjemné ranní vstávání

Patříte mezi lidí, kteří si neumí představit fungování bez kávy? Ráno se vzbudíte a již saháte do dóze...
více...

Život není jen dávat, občas musíte i brát!

Dobíjíme své mobily, automobily a další techniku, která bez baterií nefunguje, ale co my? Nedáváme pouze svoji...
více...