Naražená kostrč je bolestivý úraz, který ve většině případů nevyžaduje odbornou léčbu

Datum článku: 9. 12. 2019

Pády a drobná zranění se týkají převážně končetin. Ale i jiné části těla mohou trpět při drobných nehodách. Stačí chvilka nepozornosti a už se sbíráme ze země. Pokud to dopadne dobře, jedná se jen o pohmožděninu či odřeninu, ale i to jsou bolestivá zranění. Víte, jak bolí naražená kostrč? 

Naražená kostrč je bolestivý úraz, který ve většině případů nevyžaduje odbornou léčbu

Intenzivní bolest

Kostrč je zbytek původního ocásku, který jsme v průběhu vývoje ztratili. Původně ji tvořilo pět kostrční obratlů, které postupně srostly a zůstala jen chrupavka mezi posledním křížovým a prvním kostrční obratlem. Srostlé obratle jsou propojené dvěma kořeny z míchy, proto je bolest kostrče velmi intenzivní.

Proč bolí kostrč při pádu na bok

Po pádu můžete mít pocit, že vás bolí kostrč, ačkoliv to tak není. I když se udeříte do kyčelního kloubu nebo bederní páteře, či místa, kde se pánev připojuje ke křížové kosti, může vás bolet kostrč.

Hojení naražené kostrče

Pokud jste se pouze udeřili, kostrč se zhojí sama. Pokud se však posunula, vykřivila či zlomila, může vás bolet pořádně dlouho a napraví vám ji až ortoped. Právě zranění kostrče může být důvodem, proč se ženám nedaří otěhotnět, mají bolesti při pohlavním styku a časté záněty močového měchýře. Mužům dokonce toto zranění způsobuje impotenci.

Cvičení svalů okolo kostrče

Stačí, když budete stahovat a uvolňovat zadek. Můžete to dělat kdykoliv a kdekoliv. Čím pevnější budete mít svaly kolem kostrče, tím snazší bude hojení po úrazu. Abyste měli zadek dobře prokrvený, kromě cvičení ho popleskávejte rukama. Nejlépe ráno a večer, kdy se převlékáte z pyžama a když si znovu oblékáte.

Zranění při porodu

Kostrč se může snadno zranit i při porodu. Aby se dítě dostalo ven, kostrč se musí alespoň o centimetr posunout. Snadněji se vrátí na místo, pokud máte kolem kostrče svaly. I půl roku po porodu může mít žena pocit, že ji bolí konečník nebo kříže a přitom je to právě kostrč.

Zranění kostrče po pádu

  • Pád na ledu při bruslení,
  • pád na in-line bruslích,
  • uklouznutí na mokré dlažbě u bazénu,
  • pád při jízdě na snowboardu,
  • pád z uklouzaných schodů či na namrzlém chodníku.

Rada na závěr

Po úrazu kostrče seďte na měkkém polštářku nebo na nafukovacím kole. Pokud se nejedná o zlomeninu postačí tlumit bolest a naordinovat si klidový režim hlavně od sportu.