Kouření již dávno není in a co víc, je velmi nebezpečné pro naše zdraví! 2.část

Datum článku: 19. 8. 2013

Nenávratně jsou již pryč časy velkých plakátů, na kterých usměvaví lidé pokuřují cigarety a reklamní slogany slibují jedinečný zážitek z cigaret té které proslulé značky. Současný trend je jasný a přímý - neustále akcentovat škodlivost kouření na lidské zdraví a neustále zdůrazňovat fatální následky laxního přístupu k této legální droze.

Kouření již dávno není in a co víc, je velmi nebezpečné pro naše zdraví! 2.část

Přestat kouřit je dnes projevem silné vůle, uvědomění, zdravého životního stylu a také úspěchu

Je to však také projevem svobodné vůle. Přestat kouřit je na rozhodnutí každého kuřáka. Právě prevence by měla být v tomto směru účinnější a důslednější. A i proto je vhodné seznámit širokou veřejnost o škodlivosti tohoto zlozvyku.

Kouření patří mezi toxikomanie,

představuje nejrozšířenější zlozvyk, společenskou neřest. Kouření je spojeno s vysokou návykovostí, a proto zhoubně působí na formování osobnosti.

Co vlastně představuje látka, kterou kouří kuřáci?

Prudký jed nikotin, nacházející se v rostlině zvané tabák, kterou s tímto cílem pěstují, sklízejí, suší na tabákové výrobky. Nikotin je zapáchající alkaloid v podobě olejovité, na světle a na vzduchu nestálé kapaliny, která zvyšuje dráždivost nervové soustavy.

Proč tedy lidé kouří?

Výzkumy potvrzují, že dospívající pravděpodobně kouří proto, aby překonali komplex méněcennosti; který na ně v jejich věku doléhá, usilují ho kouřením kompenzovat, vyrovnat se dospělým a ukázat, že jsou zde, aby je tedy brali vážně. Někteří chtějí imponovat druhému pohlaví a "vytahovat se" před přáteli, vrstevníky. Zprvu je žene do kouření zvědavost, dlouho neumí přijít kouření na chuť, přemáhají se a usilují dokázat, že cosi vydrží. Mnoho mladých kuřáků a kuřaček kouří neboť je to podle nich "módní", i když jim kouření přináší nepříjemnosti v rodině, škole, ve společnosti či na pracovišti.

Třetí kategorie kuřáků, zejména střední a starší generace,

kouří proto, protože ,prý "musí", cigareta nebo doutník si je žádá, neumí odolat, mají již návykem oslabenou vůli, stali se otroky návyku na nikotin, podlehli "kouzlu" cigaretového kouře. Sami sebe násilím přesvědčují, že všechny nepříjemné průvodní jevy spojené s kouřením nestojí za to ve srovnání s nekonečným požitkem, který jim přináší cigareta, jen aby ospravedlnili svou slabost a nemuseli se vzdát kouření. (Argument "musím" je tak módní, že ho jako nejpádnější uvádějí i zcela mladí, ba i novopečení kuřáci.)

Kuřáci dokazují, že kouření jim poskytuje požitek, jistý druh nervového uspokojení,

že zmírňuje afektivní rozrušení po těžkých psychických stresech nebo po těžké práci, že zahání hlad a tlumí žízeň. Opodstatněnost tohoto tvrzení je sporná, protože každý organismus reaguje trochu odlišně. Oproti uvedeným "výhodám" existuje řada objektivně zjištěných důsledků, které z kouření nebo ze šňupání tabáku vyplývají. Důsledky vyplývající z kouření se vztahují na oblast zdravotní, finanční, společenskou i psychologickou.

Autor: Martina Dvořáková