Jak vybrat správný ochranný štít

Datum článku: 8. 10. 2020

Jakékoli ochranné pracovní pomůcky jsou velmi důležité. V dnešní době dostalo jejich používání ještě další rozměr. Vždyť každému z nás reálně hrozí nakažení koronavirem a následně onemocnění nemocí covid-19. Chránit se můžeme hned několika způsoby. Určitě si velmi dobře všichni pamatujeme, jak fakticky celá republika šila roušky. Ty už jsou dnes k dostání zcela běžně za vcelku rozumné peníze. Přesto dává ale spousta z nás přednost jinému ochrannému prostředku, a to ochranným štítům. I ty lze zakoupit ve spoustě různých variací. Nač si dát při nákupu pozor? To vám prozradíme v následujících řádcích.


Zdroj obrázku: Maksym Fesenko / Shutterstock.com

Jak vybrat správný ochranný štít

 

Správné rozměry a kvalita materiálů

V první řadě je zapotřebí soustředit se na rozměry štítu. Ten by měl chránit kompletně celou oblast tváře, důležitý je i jeho přesah. V případě kapének je zapotřebí být ochráněn úplně. Prakticky všechny štíty na trhu se vyznačují posuvným mechanismem, takže je není problém přizpůsobit hlavě každého člověka. Co se týká materiálů, plast musí být odolný vůči poškrábání. Moderní ochranné pomůcky musí sedět, a to platí i o štítech. Pokud disponují menším molitanem, nebudou vás na čele tlačit.  

A co brýle?

I na ty je v mnohých případech zapotřebí myslet. Ne, nejedná se o klasické ochranné brýle, ale o varianty dioptrické. Ty si člověk při práci jen tak jednoduše sundat nemůže, jelikož by na danou činnost dostatečně neviděl. Optimální jsou proto štíty, jež jsou konstruovány takovým způsobem, aby se pod ně dioptrické brýle bez jakýchkoli problémů vlezly. Práce pak bude přesná a s maximální mírou komfortu.

Normy ochrany zraku

Zapomenout nelze ani na normy, jež musí splňovat jak pracovní oděvy, tak i jiné pracovní pomůcky včetně ochranných štítů. Zmínit bychom měli hlavně normu ochrany zraku EN 166. Pozor je třeba dát ale i na mnohé další.