Deset zlozvyků, kterými ohrožujeme zdraví našich ledvin

O tom, že ledviny jsou životně důležité orgány, není pochyb. Fungují jako úklidová četa našeho těla. Ale hýčkáme si je, aby nám co nejdéle sloužily? Často si myslíme, že když dodržujeme pitný režim a nepřeháníme to s alkoholem, našim ledvinám nic nehrozí. Ale je toho podstatně víc, co neděláme správně a ledvinám nevědomky škodíme.

zdraví, ledviny, alkohol, životospráva

1. Silné léky proti bolesti

Z jedné strany našemu tělu ulevíme, ale z té druhé mu způsobíme jiné problémy. Léky proti bolesti jsou většinou škodlivé pro naše ledviny. Působí jim silnou zátěž a výrazně zhoršují jejich funkci. Nebezpečné je to zejména z hlediska jejich dlouhodobého a pravidelného užívání. V tom případě byste je měli vyměnit raději za gely, které používáte přímo na pokožku a šetříte tak vnitřní orgány.

2. Fastfoodová strava

Stejně jako většina polotovarů, i ona je plná soli a umělých přísad. Ty také nepříznivě ovlivňují činnost ledvin. Místo toho byste měli upřednostnit domácí stravu, kterou si už v případě potíží budete méně solit a přizpůsobíte ji vaší situaci. Také se snažte zdravěji stravovat, protože smažené pokrmy jsou stejně nebezpečné jako vysoký obsah soli.

3. Zadržování moči

V první řadě tím škodíte samotným močovým cestám. Postupně si takto můžete navodit i problémy s únikem moči. Ale zároveň tak škodíte i ledvinám. Zpomalujete tak jejich činnost a tělo se nemůže zbavit všech škodlivin tak, jak by to potřebovalo. V tomto orgánu se tak soustředí všechny špatné usazeniny a postupně se zhoršuje jeho funkce. Moč proto nikdy dlouho nezadržujte a dbejte i na pravidelný přísun tekutin.

4. Pozor na dochucování

Při vaření dávejte pozor také na koření, které používáte. Je velmi důležité naučit se používat různé čerstvé a sušené bylinky, díky kterým nemusíte použít tolik soli a dodáte jídlu správnou chuť. Ty jsou navíc zdravější než různá koření. Buďte opatrní i při používání černého mletého pepře. Nepřidávejte do jídel jemný prášek, který dostanete v obchodech, ale koření si vždy čerstvě rozemele ve vlastním ručním mlýnku. Takové větší částečky se totiž neusazují v ledvinách a jsou k nim šetrnější.

5. Krátké topy a větrovky

Jistě se může pro krásu trpět, ale jen v rozumné míře. Pěkné stylové krátké topy a bundičky si nechte jen na léto a příjemně teplý podzim. V zimě je vyměňte za delší oblečení, které vám spolehlivě zakryje oblast křížů a nemůžete tak prochladnout. Také si dávejte pozor na chození naboso po chladné podlaze a používání ponožek během chladnějších dnů. Opakovaná nachlazení také zhoršují činnost ledvin. Pokud s nimi máte problém, naučte se raději v zimě používat i bederní pás, který vás udrží v teple.

6. Sladká jídla

Nejen slaná jídla však způsobují komplikace s ledvinami. Ty nastanou i po pravidelné zvýšené konzumaci sladkostí a sladkých pokrmů. Z nich může člověk dostat cukrovku nebo trpět vysokou nadváhou, které následně způsobují i ​​problémy s tímto orgánem. Místo nich upřednostněte slazení medem a větší konzumaci ovoce.

7. Perlivé nápoje

Pro správné fungování ledvin je velmi důležitý i pravidelný pitný režim. Ten musí být však správně složen. Pokud denně vypijete dva litry slazených vod, více si tím škodíte, než pomáháte. Místo něj byste měli pít bylinné neslazené čaje nebo čistou vodu z vodovodu. Velmi nebezpečné jsou i bublinkové nápoje. Ty přímo ničí ledviny a výrazně zhoršují jejich činnost.

8. Kouření

Tento zlozvyk snad kromě zklidnění nervů negativně ovlivňuje všechny zdravotní problémy. A ledviny nejsou výjimkou. Kvůli nikotinu se postupně usazují v ledvinách nánosy a ty přestávají pomalu fungovat. U dlouholetých kuřáků může dojít k jejich náhlému selhání, které bude urgentně potřebovat transplantaci.

9. Umělá sladidla

Výrazně zhoršují činnost ledvin a negativně ovlivňují i ​​kosti. Když chcete sáhnout po zdravějším slazení jídel a nápojů, používejte raději med. Toto není správná cesta, která vám při dlouhodobém užívání způsobí trvalé negativní následky.

10. Nadměrné používání tekutin

Tak jako ledvinám škodí nedostatek tekutin, není pro ně ani vhodné, pokud se vodou takříkajíc předávkujete. Pokud nemáte fyzicky náročné zaměstnání a nejsou příliš horké dny, tak určitě nemáte důvod pít tři a více litrů tekutin. Pro ledviny to představuje nadměrnou zátěž, kvůli čemuž se postupně zhoršuje jejich fungování.

comments powered by Disqus


Podobné články


Léky na vysoký cholesterol nebo změnit životosprávu?

Vysoká hladina cholesterolu trápí mnoho lidí středního a staršího věku. Problém začíná špatnou...
více...

Letní jídelníček pro zdraví a štíhlou postavu

Letní teploty často zahání chuť na jídlo. Ale jíst je potřeba i v létě, jen jídelníček by měl být...
více...

Jak se nejlépe chránit před chřipkou?

Chřipka je často brána jako banální onemocnění, které se často vyskytuje ve formě epidemie. A jak přijde, tak...
více...

Víno a voda by měly tvořit nerozlučnou dvojici, ale ne každá voda se k vínu hodí!

Víno patří mezi alkoholické nápoje, které se nejen u nás, ale i v celé Evropě těší velké oblibě. Ale...
více...

Sedm rad, které vám zaručí štíhlejší postavu

Potřebujete zhubnout pár kilogramů nadváhy a nedaří se vám to? Začněte s úpravou váhy hned ráno. Rozpohybujte...
více...

Elektronické cigarety nejsou tak nebezpečné jako klasické cigarety, ale ani ony nejsou bez rizika!

Kouření je nezdravý zlozvyk, ale lidé se ho nemohou zbavit. A když už je pro ně kouření opravdu obtěžující,...
více...

Chcete ušetřit na lécích? Kupujte generika!

Doplácíte velké částky na léky? Stát sice uvažuje o schválení novely, která by přála důchodcům a dětem...
více...

Pozor v létě na nebezpečné reakce, které vyvolá slunce v kombinaci s léky!

Většina lidí ví, že při léčbě antibiotiky by neměla chodit na slunce. Ale již méně známé je to, že nemusí...
více...

Domácí levandulová limonáda uklidní a osvěží

Levandulová nemusí být jen vůně milované ženy, ale třeba i limonáda. Pokud chcete ochutnat, můžete si ji doma...
více...

Pozor, při plavání hrozí pitný deficit a křeče!

Spousta vody na celém těle a přitom vám chybí? A napijete se, když jdete plavat? Ani vás nenapadne! U vody má...
více...