mnohem jednodušeji. Zapojit teorii do reálného života však není vždy tak snadné. Pokud se přece rozhodnete udělat pro své zdraví něco prospěšného, nemusíte hned kompletně měnit celé stravovací návyky. Stačí upravit některé zvyky a vaše tělo vám bude zaručeně vděčné. Zamíchat do jídelníčku pár oříšků denně, resp. zaměnit populární pojídání chipsů při sledování TV za hrst zdravější pochoutky, může být ten první, správný krok.
ale především bohaté na vitaminy B, E, D a betakarotén. Navíc obsahují kvalitní bílkoviny, rostlinné tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin, vlákninu i mnohé minerální látky, které výživně působí zejména na nervovou soustavu. Příznivě ovlivňují srdce, ale podporují také myslící činnost a vyživují mozek. Dokonce některé druhy (mandle, arašídy) mají díky obsaženému oleji omlazující účinky a udržují pěknou, zdravou pleť. Ořechy jsou nenahraditelným výživným doplňkem každého jídelníčku.
Vlašské ořechy jsou pro nás snad nejznámější a dokonce nejzdravější ze všech druhů. Jsou bohatým zdrojem polynenasycených mastných kyselin, hořčíku, železa, vápníku, draslíku, zinku, mědi, ale i vitamínů E a A. Obsahují také látky, které mají antioxidační vlastnosti, podporují imunitu a zbaví vás stresu. Jejich konzumace má velký význam zejména pro lidi trpící na onemocnění srdce. Nejenže ochraňují srdce a cévy, snižují cholesterol, působí i jako jedna z nejlepších prevencí mozkové mrtvice. Tyto oříšky stimulují mozek, a pokud máte před sebou psychicky náročnou práci, na lepší soustředěnost jsou vlašské ořechy skutečně to pravé ořechové.
Arašídy jsou velmi známou pochoutkou v baru při vínku i doma při posezení s rodinou. Pokud chcete z příjemného vyjídáním udělat i něco pro své zdraví, konzumujte více nepražené a nesolené, známé jako burské ořechy. Ty obsahují bílkoviny, pomáhají při poruchách nervové soustavy i různých kožních problémech, zejména lidem s mastnou pletí. Arašídy však obsahují i potravinový alergen, proto nejsou vhodné pro všechny.
Lískové oříšky jsou bohaté zejména na vitamin E a C, ale i vápník, hořčík a železo. Podobně jako vlašské ořechy, posilují cévy a působí proti různým neurózám. Povzbuzují funkci střev i vývoj svalstva. Jsou vhodné zejména pro sportovce a studenty, protože pomáhají při fyzickém i nervovém vyčerpání.
Tyto oříšky nejsou o nic méně bohaté na vitamíny než předchozí druhy, dokonce patří k těm nejzdravějším. Jejich konzumací si doplníte tělo o vápník, důležitý pro vývoj kostí a pevnou zubní sklovinu. Mandle obsahují i jiné důležité látky včetně fosforu, hořčíku, mědi i draslíku. Kombinace těchto minerálů prospívá pokožce, vlasům i nehtům. Pokud byste sáhli po receptech babičky, určitě byste se dočetli, že jen pár mandlí je například výborným lékem na snížení žaludeční kyseliny, které odstraní nepříjemné pálení žáhy.
Milovníci pistácií obohacují své tělo zejména o železo, které je dominantou ze všech obsažených minerálů. Oříšky nejsou chudé ani na draslík, měď či vápník. Z vitamínů má nejsilnější zastoupení provitamin A a celá škála vitamínů B. Pistácie by měl do svého jídelníčku zařadit každý, kdo má problémy s očima i chudokrevností. Pravidelná konzumace zelenavých oříšků je vhodná také pro lidi se zvýšeným cholesterolem. Ty mohou snížit jeho hladinu v krvi až o 10%.
Oříšky kešu jsou oproti předchozím oblíbené zejména díky své nasládlé chuti. Kromě potěšení chuťových pohárků si při jejich konzumaci doplníte zásoby hořčíku, zinku i betakarotenu. V porovnání s jinými druhy obsahují více cukru, jsou kaloričtější, takže to s jejich množstvím velmi nepřehánějte. Na druhé straně, lidskému organismu dodají více energie, pozitivně ovlivňují kůži, vlasy i kvalitu nehtů. Díky obsaženým minerálům a vitaminům skupiny B působí kešu také jako přírodní antidepresiva.
Kromě zmíněných druhů existuje i mnoho dalších, jako například na selen bohaté ořechy para, pekanové ořechy sloužící jako prevence proti onkologickým onemocněním, kokosový ořech plný vlákniny, piniové oříšky, indické oříšky a jiné. Všechny jsou velmi chutným a výživným doplňkem potravy. Nicméně, mějte na paměti pravidlo, že všeho moc škodí . Správné množství ořechů se odhaduje cca na 5 oříšků denně, popř. balíček za týden. Pokud již máte mezi nimi vyhlédnutého favorita, konzumujte je zejména nepražené a nesolené. Nezapomínejte také, že i když tuky obsažené v ořechách můžeme definovat jako,, zdravé ", při nadměrné konzumaci by se určitě neprojevily pouze na zdraví, ale i na váze.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.