Sváteční přejídání a jeho důsledky
Datum článku: 27. 1. 2014
Každé svátky jsou velmi příjemné, plné pohody, dobré nálady a samozřejmě dobrého jídla. Jelikož člověk je tvor konzumní, zejména na to dobré papání se všichni těšíme. Někteří z nás se dokonce mučí dietami, aby pak mohli hodovat, a nemuseli hned kupovat větší konfekční velikost. Již tradičně se překrmujeme vydatnými, těžkými jídly a sladkostmi, ať už v podobě moučníků, koláčů nebo čokolád. Má to však i háček. Když si po celodenním půstu sednete za plný stůl, kde je mimo jiné i majonézový salát, může se vám váš organismus "odvděčit" pálením žáhy, únavou, trávicími obtížemi. A už se pak nebudete cítit tak svátečně naladěni....

Pálení žáhy
Je způsobeno zpětným návratem kyselého obsahu žaludku. Spouštěčem bývá obvykle alkohol, zejména bílé víno, káva, cigarety, tučné jídlo, sladké pečivo.
-
Pomoc: bezpečné domácí léky na neutralizaci kyseliny solné obsažené v žaludeční šťávě - antacida.
Průjem
I toto onemocnění nás může propadnout, zejména po konzumaci majonézových jídel.
-
Pomoc: pokud netrvá déle než dva dny, vystačíte si s živočišným uhlím a dietou - ruský čaj a suchary. Není to sice vánoční menu, ale je účinné. Nedodržení diety trvání nemoci prodlouží. Pomoci mohou i antidiarhoika, volně dostupná v lékárnách. Dezinfikují střeva a zpomalí příliš rychlou peristaltiku - pohyb střev.
Zácpa
Je to vlastně protiklad průjmu, ale je také velmi nepříjemná. Vyvolává ji kromě nesprávné stravy i stres a nedostatek pohybu. Takže, pokud po celodenním vánočním stresu a pobíhání si zasednete k plnému stolu, najíte se k prasknutí, a pak pouze jen tak posedáváte a poleháváte, máte šanci.
-
Pomoc: Pokud jde o ojedinělý problém, tedy pokud se zácpou normální problémy nemáváte, bezpečné volně dostupná projímadla, ať už jako kapky, tablety nebo čaje na přehánění. Držte se informací příbalových letáků, jinak můžete při nesprávném dávkování dostat křeče nebo průjem. Jako prevence zácpy je nejlepší jíst dostatek zeleniny a ovoce. Pomáhají také sušené švestky, hrušková šťáva nebo borůvkový kompot. Jelikož jsou tyto potraviny obvykle i součástí vánočních jídel, neměl by to být problém.
Nafukování
Nafouknuté břicho je také vánoční syndrom (dříve sváteční). Jde o pocit nevolnosti, plnosti nafouknutého břicha - to jsou příznaky nahromadění se plynů ve střevě. Plyn se do střev dostane pomocí nesprávného polykání jídla nebo kvašením nesprávné stravy. Plyn se částečně absorbuje, někdy však odchází z těla ven. Nejvíce je způsobují některé druhy zeleniny a ovoce (zelí, cibule, hrušky), sladkosti, obiloviny, mléko, maso, uzeniny.
-
Pomoc: Při nafukování můžete zvolit léky, které uvolňují odchod plynů ze střev nebo léky, které plyny absorbují nebo brání jejich tvorbě. Také tomu můžete zabránit probiotiky. Jako přírodní pomoc funguje čerstvá mrkvová šťáva, teplá koupel a masáž břicha. Také můžete spolknout lžičku olivového oleje a zapít sklenicí vody s citrónovou šťávou.
Žaludeční nevolnost
Obvykle je vyvolána kořenitými jídly, nadměrným množstvím jídla a alkoholu.
-
Pomoc: zkažený žaludek odlehčete několikadenní dietou, jezte lehké vývary, ovoce a zeleninu, žádný alkohol.
Autor: Lenka Kostková