Kdo potřebuje na normální fungování svého těla dávku kofeinu, nemusí pít pouze kávu. Obyvatelé amazonských pralesů obohatili nabídku o guaranu. Nápoj z této povzbuzující rostliny sice nepostaví zprudka na nohy, ale udrží organismus v čilosti více než půl dne, protože kofein, který obsahuje, se uvolňuje do organismu postupně. Navíc obsahuje i látky theofylin a theobromin, které v kombinaci s kofeinem působí jako obzvláště účinná zbraň proti únavě. Guarana však nejen zvyšuje fyzickou a duševní výkonnost, působí také regeneračně a detoxikačně a má schopnost potlačit hlad, bolest a deprese.
Pro ty, kteří žijí šťastně i bez kofeinového dopingu, bude dobrým tipem příjemně osvěžující šťáva z granátových jablek, která obsahuje značné množství antioxidantů a je dobrou prevencí srdečně-cévních onemocnění, jakož i některých druhů rakoviny (bylo prokázáno, že granátová jablka obsahují látky, které omezují buněčné poškození a předpokládá se , že dokonce ničí rakovinové buňky; podle studie vědců z Kalifornské univerzity pravidelná konzumace šťávy z granátových jablek může významně zpomalit rakovinu prostaty.
Miniaturní skvrnitá vajíčka křepelek se na českých stolech běžně nevyskytují, ale mohou být zajímavým obohaceným jídelníčku. Kromě výživné hodnoty mají totiž i léčebný přínos. Ruské a japonské studie potvrdily, že působí povzbudivě na imunitní systém a vzhledem k nízkému obsah cholesterolu jsou vhodným doplňkem různých diet. Křepelčí vajíčka také přispívají k uvolňování nervového napětí a zmírňování únavy. Na celkové vyladění psychiky se doporučuje konzumovat několik dní ráno i večer po jednom vajíčku.
Ústřice patřily k oblíbeným jídlům už ve starém Řecku. Oblíbili si je i Římané a následně se rozšířily do celé Evropy. Tyto mlži vešli do povědomí široké veřejnosti jako afrodiziakum. Sem tam si však někdo vzpomene i na to, že jsou zdrojem důležitých omega-3 nenasycených mastných kyselin a vitamínů skupiny B. Podle tradiční čínské medicíny, jakož i názoru čínských farmakologů, ústřice dokáží "léčit" freneticky a přispívají k duševní rovnováze. Ústřičná kúra by měla trvat dva týdny a každý den by se měli sníst čtyři kousky ústřic.
Skvělým zpestřením jídelníčku a dobrým startem do nového dne může být i kousek ze známé francouzské delikatesy foie gras, čili husích jater ze speciálně vykrmených hus. Husí játra jsou totiž důležitým zdrojem kyseliny listové, jinak řečeno vitamínu B 9. Tento vitamín se významným způsobem podílí na fungování nervového systému, zlepšuje náladu a zajišťuje tvorbu červených krvinek.
Opěvovat tmavou, hořkou čokoládu (bohatou na antioxidační flavonoidy) by asi bylo nošením dříví do lesa. Je všeobecně známo, že čokoláda prokazatelně zlepšuje náladu-daří se jí to díky látkám teobromin, tryptofan (aminokyselina, která je potřebná pro vytváření serotoninu, tzv. hormonu štěstí) a fenyletylamin (podporuje uvolňování endorfinů, vyvolávajících tzv.. drogovou euforii). Méně známé však je, že tmavá čokoláda má podobné účinky jako aspirin, což znamená, že přispívá ke snížení srážlivosti krve a tím i snížení rizika ucpání tepen, jehož důsledkem bývá srdeční infarkt. Podle jedné z posledních amerických studií zabývajících se účinky čokolády, má konzumace této oblíbené "sladkosti" zřejmý protisrážlivý efekt, který se dá dosáhnout denní konzumací celkem malého kousku čokolády, ale v co možná nejčistější podobě.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.