Šetříte na jídle? Raději šetřte s jídlem!

V mnoha zemích světa dospělí i děti hladoví. Přitom na celém světě se ročně vyhodí až třetina potravin. Není to paradox, že ve vyspělých zemích si nevážíme jídla a neumíme s ním šetřit? A přitom to není tak složité. Stačí rozumně nakupovat, skladovat a správně chápat pojmy, uvedené na jednotlivých produktech.

nakupování, poraviny, šetření s jídlem, hlad, kompostování, konzervování potravin

Co stojí za výrobou jídla

Je třeba si uvědomit, kdo a jak potraviny vyrobí, nebo jak je k nám dopraví. To vše znamená spotřebu vody, půdy, množství hnojiv, postřiků, energie ... S každým kouskem, co skončí v koši, se toto vše dělá zcela zbytečně a naše popelnice, plný nedojedeného zbytků, je už jen špičkou ledovce. Každý jeden z nás by se měl proto zamyslet, co může pro zlepšení tohoto stavu udělat.

Nákupy si plánujte

Připravujte si vždy nákupní seznam. A nechoďte do obchodu s prázdným žaludkem, který vás donutí přihodit do košíku více než potřebujete. V supermarketech odolejte pokušení vzít věci, jen proto, že jsou ve slevě nebo že jde o maxi balení, díky kterému ušetříte. Málokdy se vám je podaří spotřebovat, a tak často končí zbytky v koši.

Čtěte pozorně etikety

Naučte se rozlišovat mezi "Spotřebujte do" a "Minimální trvanlivost". Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Spotřebujte do: Označuje datum, do kterého může být potravina bezpečně konzumována. Po tomto termínu se tedy její konzumace nedoporučuje. Pokud však zmrazíte potraviny krátce po zakoupení, můžete čas jejich použitelnosti prodloužit.
  • Minimální trvanlivost: Označuje datum, do kterého si potraviny uchovají svou deklarovanou kvalitu. Potraviny je tedy bezpečné konzumovat i po tomto datu, jestliže byly adekvátně skladovány a nemají poškozený obal!

Správně skladujte

Ukládejte balené potraviny do chladničky podle data spotřeby. Ty nejčerstvější patří dozadu, ty s blížícím se koncem spotřeby zase dopředu. Dnešní chladničky mají také zóny, které jsou vhodné pro vejce, máslo, vařené potraviny nebo zeleninu. Naučte se odkládat je podle doporučení výrobce, správným skladováním mnohým potravinám prodloužíte životnost.

Pořiďte si dózy na potraviny

Mnoho potravin skončí v koši i kvůli škůdcům, kteří se čas od času v spíži objeví. Mravenci nebo potravinoví moli nebudou mít šanci, pokud mouku, rýži či luštěniny ihned po nákupu přesypete do uzavíratelných dóz ze skla, plastu nebo keramiky.

Chleba neuchovávejte v igelitových obalech

Zapomeňte na igelitové sáčky, ve kterých pečivo velmi rychle zplesniví. Pro uložení pečiva a uchování jeho čerstvosti je skvělý chlebník. V kuchyni nezabere mnoho místa a bude i velmi pěkným doplňkem.

Nevyhazujte všechny starší potraviny

Hnědý banán, měkká rajčata, tvrdý chléb ... Často právě tyto potraviny končí v koši. Naučte se je využít, i když už nejsou zcela "fresh". Přezrálý banán je výborný ve smoothies či banánovém chlebíčku, měkká rajčata se hodí do omáčky, tvrdý chléb můžete nakrájet na kostky, opéct a použít do krémové polévky. Na internetu i v moderních kuchařských knihách najdete spoustu receptů, jak je využít. Pozor, ale nepleťte si přezrálý se slovem nahnilý a tvrdý neznamená plesnivý!

Konzervujte

Navařili jste toho příliš a nezvládnete všechno sníst? Odložte si porce do praktických plastových krabiček a dejte je do mrazničky. Když nebude čas vařit, stačí je vyndat, ohřát a oběd bude rychle hotový. Po staletí se také potraviny konzervovaly zavařováním a sušením. Pokud jste dosud váhali, je čas naučit se, jak na to. Sušená jablíčka jsou zdravá a domácí bio marmeláda ke snídani je ta nejlepší.

Kompostujte

I z jídla, které se nakonec nijak nepodaří zachránit, můžete mít užitek. Slupky ze zeleniny, použité čajové sáčky či zkažená jídla mají své místo na kompostu, kde se z nich časem stane kvalitní hnojivo. Kompost dnes navíc nepatří už jen na zahrady k rodinným domům. Zužitkovat bioodpad je možné i v bytě, a to pomocí vermikompostéru, kde se o tuto práci postarají kalifornské žížaly. Moderní vermikompostéry nezapáchají a vytvořili je špičkoví designéři, takže vypadají opravdu stylově. Pokud by se vám ale zdála investice do vermikompostéru vysoká, můžete si ho sami vyrobit ze dvou prodyšných plastových nádob. Ve vyšší nádobě vytváří žížaly kompost a do spodní odtéká velmi kvalitní hnojivo, které využijete třeba na hnojení pokojových květin.

comments powered by Disqus


Podobné články


Máte problémy s trávením, průjmy a bolestmi břicha? Může jít o citlivost na lepek!

Citlivost na lepek je vážný zdravotní problém a konzumace bezlepkové stravy zde není jen módním hitem. Někteří...
více...

Zdravá snídaně, to není jen o výběru potravin, ale i o způsobu konzumace

Ráno je třeba dodat tělu energií, to víme všichni. Ale to, že ji dodáváme snídaní, která vlastně žádnou...
více...

Proteinové tyčinky si můžete jednoduše vyrobit i bez pečení

Proteinové tyčinky jsou rychlou alternativou zdravé svačinky. Určitě jsou lepší variantou, než jídlo typu baget...
více...

Problémy s usínáním nevyřeší léky na spaní, ale je třeba hledat příčinu!

Nespavost trápí spoustu lidí. Lékárny a prodejny s bylinkami si mnou ruce, protože je třeba si koupit tu...
více...

Pocení je sice přirozený jev, ale za jeho zápach si můžeme sami!

Pocení je přirozená a ochranná funkce organismu. Ale… tak se na na to v dnešní době již málokdo dívá....
více...

Jak je to při cvičení s objemem, sílou a redukcí tuku?

Množství lidí, kteří navštěvují fitnescentra nemají ujasněnu základní otázku a to, čeho vlastně chtějí...
více...

Proč fitness není jen síla?

Kondiční kulturistika bezpochyby vede ke zlepšení výkonnosti a ke zkvalitnění života jedince. O tom už dnes...
více...

Jaké účinky má med?

Již po tisíciletí používá lidstvo včelí produkty nejen jako potraviny ale i jako léky. O účincích medu...
více...

Jak vybrat správný ochranný štít

Jakékoli ochranné pracovní pomůcky jsou velmi důležité. V dnešní době dostalo jejich používání ještě...
více...

Hypnóza - zázrak nebo výmysl?

O hypnóze koluje řada mýtů a polopravd. Někdo ji považuje za šarlatánství, někdo je jejím zastáncem....
více...