Ryby, které žijí ve vodách zasažených sinicemi, nezpůsobují zdravotní problémy

Datum článku: 3. 6. 2013

Ryby z vod postižených sinicemi neškodí zdraví. Lidé se nemusí bát konzumace masa ryb z vod postižených sinicemi, dokázali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Takové maso má ale nižší výživovou hodnotu.  Sinice ovlivňují zdravotní a produkční stav ryb, narušují jejich imunitu.

Ryby, které žijí ve vodách zasažených sinicemi, nezpůsobují zdravotní problémy

Sinice ve vodě dokáží ryby intoxikovat, v mase je však škodlivých látek málo

Nejlépe je na tom kapří maso, ryby totiž po vylovení stráví ještě nějaký čas v sádce a tam se detoxikují. Ani právě vylovené ryby ale nejsou pro lidské zdraví ohrožující. Ačkoli tyto ryby ve svém těle cyanotoxiny a microcystiny obsahují, nejedná se o překročení limitu, když by mohlo být ohroženo zdraví člověka. Sinice ale ovlivňují zdravotní a produkční stav ryb, narušují jejich imunitu. Zejména mladé a ještě nevyvinuté ryby ve vodě postižené sinicemi častěji hynou. Toxiny produkované sinicemi mohou také způsobit poruchy chování zvířat.

Při výlovu ryb a jejich následném chovu se toxiny ze svalů vyplaví a ryba je tak úplně neškodná

Proto například na Vánoce nemusíme mít strach, že se na štědrovečerní stůl dostane kapr, jehož konzumace by se přinesla zdravotní problémy. Po přesazení ryb do čisté vody se toxiny do prosince vyplaví a hygienická kvalita masa zůstává.

Maso ryb žijících v takzvaných kvetoucích vodách je však méně nutričně hodnotné

Zvyšuje se obsah vody a mění se složení mastných kyselin. Rybí maso obecně má řadu blahodárných účinků na lidský organismus, toxické látky ze sinic tyto účinky významně znehodnocují.

Autor: Lenka Kostková