Kávové zrnko se skládá z mnoha chemických sloučenin, z čehož nejdůležitější z nich je kofein. Kofein má povzbuzující účinky na organismus, zvláště na nervový systém. Kofein je vlastně droga patřící do skupiny xantinů. Má i jinou podobu, theofylin, která se nachází v čaji. V kakau je to zase teobromin. Nicméně obecně se všechny nazývají kofein.
Kofein působí na centrální nervovou soustavu. Nejprve zmobilizuje náš mechanismus rezerv tak, že zvýší obsah cukru v krvi, výkon srdce a tep, taktéž i krevní tlak. Způsobí, že ledviny začnou vylučovat více moči, tedy káva je močopudná. Kofein v podstatě nepřináší žádné kalorie, vitamíny ani výživné látky.
vydrží být čilí a výkonní. Toto se však dá dosáhnout i správnou životosprávou a dostatkem spánku. Káva pouze uměle prodlužuje stav výkonnosti, a tím nám ve skutečnosti oddaluje čas odpočinku, který by si normálně organismus již žádal.
pokud to s jejím pitím nepřeháníte. Podle nejnovějších výzkumů si zdravý člověk může dopřát 5 - 6 šálků kávy denně, aniž by mu uškodila. Dokonce se zjistilo, že umírněné pití kávy má pozitivní vliv.
Co když pijete denně i dvacet šálků silné kávy? No, tady už je třeba hovořit především o závislosti na kofeinu, protože pokud byste ho vysadili, dostavily by se abstinenční příznaky - nespavost, nervozita, tedy podobně jako u alkoholu nebo cigaretách. Kromě toho existuje zdravotní stav - kofeinizmus - je to vlastně úzkostná neuróza. Projevuje se závratěmi, podrážděností, nervozitou, nespavostí, vracejícími se bolestmi hlavy. Kůže bledne a ruce se začínají třást. Na rukou i nohou se může tvořit pot. Tento stav se neléčí psychiatricky, ale prostě odstraněním kofeinu z nápojového lístku.
ale i černý čaj a všechny colové nápoje. A pokud si už přece jen chcete vychutnat šálek kávy, tak si stanovte určitý limit, řekněme 2-3 šálky denně, a ten už nepřekračujte. Protože jako každá droga, i káva má tendenci vyžadovat zvyšování množství.
Ale přehnané množství kofeinu může vést i k méně viditelným poškozením organismu, pokud to s ním přehánějte. Kofein zvyšuje hladinu mastných kyselin v krvi. Toto má spolu se stresem a zvýšením krevního tlaku za následek, že můžete časem dostat infarkt. Kofein způsobuje poruchy srdečního rytmu a taktéž má na svědomí vylučování většího množství kyselin v žaludku, tedy způsobuje i pálení žáhy. Silné pití kávy může vést až ke vzniku žaludečních vředů.
či minerálky. Je to právě proto, aby se ihned neutralizovaly účinky kofeinu v žaludku. Je to velmi moudrý způsob, jak žaludek uchránit před nebezpečím. Tento zvyk byste si měli osvojit a každý šálek kávy spláchnout vodou. Buď čistou, nebo minerální, nejlépe bez cukru. Rozhodně ne nějakým colovým nápojem. Pokud budete dodržovat tyto zásady při pití kávy, máte velkou šanci, že si ji budete moci vychutnávat celý život a bez rizika.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.