Čerstvé listy oregana nebo mleté sušené oregano obsahují více než 80 výživových látek. Za zmínku stojí vitamín K ( 2 lžičky oregana pokrývají 23 % denní doporučené dávky), překvapivě i vitamín C či nenasycené mastné kyseliny. Z minerálních látek se toto netradiční koření může " pochlubit " vysokým podílem manganu, železa a vápníku. Kromě toho oregano tvoří i přibližně 5 % doporučené denní dávky vlákniny ( nachází se v 2 PL oregana ). V oreganu se také nacházejí šťavelan a puriny. Alergie na oregano je velmi ojedinělá.
Oregano znali již v antickém období. Dokonce mu připisovali magickou moc - používalo se jako přírodní lék proti všem nemocem ale i jako účinné afrodisiakum. Ačkoliv se období starověku skončilo, oregano se i v současnosti především v zemích Středomoří těší velké oblibě. Původem však oregano pochází z Afriky, kde ho lékaři ordinovali jako lék proti infekcím. Dnes již víme, že oregano je nápomocné i v případě dýchacích obtíží, nachlazení a kašli. Prospěšné je i při trávicích problémech - při nadýmání či ztrátě chuti k jídlu.
Použití oreganového oleje je velmi všestranné. Díky složce carvacrol působí proti nechtěným bakteriím, ale nápomocný umí být i v boji proti plísním ( nejen na kůži, ale i na nehtech ) a proti parazitům. Oreganový olej blokuje zánětlivé procesy probíhající v organismu, ničí viry a odstraňuje křeče těla. Zároveň chrání organismus před volnými radikály z prostředí a má antiseptický účinek.
Olej zbavuje organismus nervového napětí, bolestí hlavy a problémů se spánkem. Efektivně léčí i bradavice a může posloužit jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Oreganový olej se obvykle prodává jako silný koncentrát, přičemž podíl oregana 3 % je dostačující.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.