Káva pro návštěvy, obilninový nápoj pro domácí

Káva je chutný, ale návykový nápoj, který nemusí každému dělat dobře. Hlavně, pokud kávu občas pijeme jako vodu. Jenže, přijde návštěva a automaticky vaříme kávu i pro sebe. A když se takto u nás doma vystřídá pár návštěv, k tomu navíc přičteme i kávy, které pijeme jako ranní či odpolední, je z toho docela slušný počet. A to, hlavně v létě, naše tělo moc neocení. Tehdy přichází výborná možnost, nahradit zrnkovou kávu produktem z obilnin.

káva, obilninový nápoj, melta, cikorka

Káva s obsahem kofeinu

Káva má mnoho předností! Opakovaně byly prokázány její blahodárné účinky na organismus, úžasně voní a báječně chutná. Samozřejmě, prospěšná je pouze tehdy, když se popíjí v rozumném množství, tedy spíše méně než více, protože pak už člověka ani tak "nenakopne" ani nepovzbudí, ale naopak zatíží trávení, cévní systém, srdce a další životně důležité orgány.

Těhotenství a období kojení

Častou obavou budoucích a čerstvých kojících maminek bývá, jak to bez kávy vydrží. Pokud tedy maminky chtějí, aby děťátko bylo v pořádku a aspoň trochu spalo, musí se kávy s kofeinem vzdát. Některé studie dokonce dokazují, že tyto nápoje podporují laktaci, což má na svědomí především kořen čekanky. Obsahuje inulin, rostlinný polysacharid, který v rostlině funguje jako zásobní látka.

Náhrada kofeinové kávy

Čím nahradit momenty klidu a oddechu a vychutnat si šálek svého nápoje, plánovat den nebo jen tak povídat s přáteli? Přece s tím, co znaly již naše mámy a babičky - rozpustným cereálním nápojem! Chuťové pohárky si jistě přijdou na své, pokud jim dopřejeme obilný nápoj z čekanky, ječmene, žita a cukrové řepy. Ani nezjistí, že je nehladí opravdová káva. A přestože předchozí generace znaly například cikorku spíš z nouze, protože kávová zrna byla buď nedostupná nebo příliš drahá, dnes víme, že má mnoho blahodárných účinků na organismus. Proto je nejen výborným řešením pro ty, kteří pijí příliš mnoho kávy, ale i pro těhotné či kojící ženy a vlastně pro každého, kdo má rád příjemné chutě a zároveň je vždy ochoten udělat něco pro své zdraví. To jsou generacemi ověřená fakta.

Zdravý nápoj na mnoho způsobů

Cereální nápoj lze pít na mnoho způsobů, přesně tak jako káva. Teplý, studený, s mlékem, bez mléka a v kombinaci se vším možným. Stále to však bude v první řadě zdravý nápoj. Největší výhoda cereálních nápojů je v tom, že díky nim snížíme příjem kofeinu. Druhé pozitivum je, že na rozdíl od kávy, která organismus odvodňuje, ho kávové nápoje rehydratují a ještě ho obohatí o jisté množství vitamínů či minerálů, vlákniny a energie. Nespornou výhodou obilninových nápojů je i to, že jsou vyrobeny z lokálních surovin, tedy takových, na jaký je náš organismus po tisíciletí zvyklý, a proto ho dobře snáší.

Obilninové nápoje i pro celiatiky

Jediné mínus obilninových nápojů může být obsah lepku v některých druzích. Celiatici by si proto měli kávovinový nápoj vybírat podle toho, zda obsahuje pro ně vhodné druhy obilovin.

Dary naší přírody

Cereální nápoje jsou vlastně dokonalým příkladem toho, jak lidská šikovnost a um dokáží přeměnit to, co jim příroda nabízí v podstatě za domem, na dobrý a výživný nápoj, který neobsahuje kofein. Ječmen, žito, čekanka i řepa jsou zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Jejich společným pozitivním přínosem pro organismus je posílení peristaltiky střev, tedy lepší trávení potravy, s čímž úzce souvisí posílení imunitního systému. Pokud se nápojem z těchto plodin nahradí káva, dochází i k posílení kardiovaskulárního systému a k lepšímu zavodnění organismu.

Neomezená konzumace

Na rozdíl od kávy se dají cereální nápoje konzumovat kdykoli, nehrozí, že se budete hodiny marně převracet v posteli a spánek o vás ani nezavadí. Dopřát si je můžete ke snídani, přes dopolední přestávku, po obědě, odpoledne i během večerního posezení. Zejména pro lidi, kteří uvízli v omamných spárech kávy, ačkoli jim nedělá až tak dobře, jsou výborným řešením. Jelikož neobsahují kofein, cereální náhražky jsou vhodné i pro děti (od tří let). Malé děti ocení hru "na kávu", když si spolu s rodiči sednou a popíjejí jako velcí ..

Snadná příprava a dochucení

Skutečně kvalitní obilninové nápoje mohou dodat organismu vitamíny či minerály, které se v obilovinách, z nichž jsou vyrobeny, nacházejí, ačkoli jde o malá množství. Význam těchto nápojů je zejména v tom, že umí chutí nahradit kávu, což je důležité pro lidi, kteří potřebují snížit příjem kofeinu. Pití kávy je spjato s jistým rituálem, na který si konzumenti kávy zvykli. Pokud tedy potřebujeme omezit konzumaci kofeinu, ale ne odstranit svůj rituál, kávovinový nápoj určitě pomůže. Jeho příprava je přitom krásně jednoduchá. Do svého oblíbeného hrnku nasypete dvě lžičky nápoje, zalijete horkou (ne vařící!) vodou, přidáte mléko dle chuti, obyčejné nebo rýžové, sójové, mandlové či jakékoliv jiné. Navrch můžete nasypat trošku skořice či kakaa a lahodný cereální nápoj plný chuti a vlákniny je na světě.

 

 


Podobné články


Víno a voda by měly tvořit nerozlučnou dvojici, ale ne každá voda se k vínu hodí!

Víno patří mezi alkoholické nápoje, které se nejen u nás, ale i v celé Evropě těší velké oblibě. Ale...
více...

Sedm rad, které vám zaručí štíhlejší postavu

Potřebujete zhubnout pár kilogramů nadváhy a nedaří se vám to? Začněte s úpravou váhy hned ráno. Rozpohybujte...
více...

Oves navrací vlasům zdraví a brání jejich nadměrnému vypadávání

Padání vlasů dokáže pěkně zruinovat peněženku. Ve snaze zabránit mu, dokážeme investovat do různých...
více...

Domácí levandulová limonáda uklidní a osvěží

Levandulová nemusí být jen vůně milované ženy, ale třeba i limonáda. Pokud chcete ochutnat, můžete si ji doma...
více...

Pozor, při plavání hrozí pitný deficit a křeče!

Spousta vody na celém těle a přitom vám chybí? A napijete se, když jdete plavat? Ani vás nenapadne! U vody má...
více...

Voda z kohoutku se nehodí pro sportovce, dokonce ani pro ty, kteří sportují pouze rekreačně

Upřednostňujete "kohoutkovou" vodu před jinými nápoji? Ta je sice zdravější, než sladké nápoje, ale když...
více...

Celozrnné potraviny chrání naše zdraví, nebojme se je zařadit do svého jídelníčku

Celozrnné potraviny jsou důležitým zdrojem nejen výživných, ale i ochranných látek. Přesto se v našem...
více...

Pohankové placky posílí vaši imunitu a cévy

Pohanka je skoro zapomenutá, ale zdravá potravina. Obsahuje 12-15% bílkovin, tuky jsou v ní zastoupeny zejména...
více...

Chcete vařit zdravě, chutně a levně?

Zdravé vaření se stává novodobým trendem a zájem o něj rok od roku roste. Existuje hned několik hlavních...
více...

Ovesné vločky zvyšují imunitu, snižují hladinu cholesterolu a jsou i prevencí obezity a astmatu

Ovesné vločky jsou zdravé, ale to neznamená, že budou součástí zdravé výživy všechny produkty z nich vyrobené....
více...