Dýňový dort - báječná podzimní dobrota, plná vitaminů

Datum článku: 7. 11. 2017

Podzim je čas dýní. Ale není dýně jako dýně. Některé se hodí více na kompot, jiné na polévku a další druh nejlépe poslouží jako halloweenská dekorace. 

Dýňový dort - báječná podzimní dobrota, plná vitaminů

Čtyři nejznámější druhy jedlých dýní

Tyto plody nám poskytnou velké množství draslíku, dále hořčík, betakaroten či vitamín A a kromě toho mají i antioxidační účinky. V našich zeměpisných šířkách pěstujeme čtyři hlavní druhy dýní, které mají ještě své podkategorie.

Dýně špagetová

Špagetová - smetanovo - zelená dýně. Její název lze vysvětlit, tak, že po pár minutovém vaření se dužina rozpadne na dlouhá vlákna podobná špagetám. Sklízí se až do konce října a dosahuje hmotnost cca 1 kilogram. Má jemně kořeněnou chuť a aroma. Hodí se téměř ke všemu. Doporučuje se zejména na přípravu kompotu.

Tykev velkoplodá 

Je známá též pod názven dýně obrovská. Plody velkoplodých dýní se sklízejí až tehdy, když už jsou zcela zralé. Barva může být různá (oranžová, bílá, zelená, žlutá) a dužina je jemnější než u zeleninových dýní. Dosahují  hmotnost 10 až 50 kilogramů. Plody této dýně jsou mimořádně dužnaté a využívají se zejména na výrobu kompotů nebo džemů. Netypickou odrůdou velkoplodých dýní je Marina di Chioggia s mrkvovou příchutí.  Ačkoli ji můžete konzervovat, je velmi vhodná pro skladování.  Je vhodná do koláčů, na polévky či omáčky. Do této kategorie patří i Hokkaido - její název hovoří o tom, že pochází z dalekého Japonska. Je bohatá na karoten, což značí i její sytá oranžová barva. Používá se do polévek, omáček, gulášů, pomazánek, ale i na různé chuťovky.

Dýně fíkolistá

Je velmi pozdní odrůda, v zahradách ojedinělá, u nás se využívá spíše jako podnože na pěstování okurek či melounů. Vytváří kulaté žíhané skvrnité plody o hmotnosti 1-2 kilogramy. Plody můžeme sbírat až do příchodu prvních mrazů. Je výjimečná tím, že plody jsou dlouhodobě skladovatelné.  Příprava je jednoduchá, plody nemusíte strouhat, ale stačí je rozčtvrtit a uvařit ve vodě. Vařením se dužina rozpadne na nudličky a ty oddělíme od slupky. Používá se na zahuštěné omáčky.

Dýně muškátová (dýně na pečení)

Tento druh se pěstuje více v jižnějších částech naší země. Plody mají hruškovitý tvar a světle zelenou až béžovou barvu. Využívá se zejména odrůda Butternut (máslová) - uvnitř je zářivě oranžová a obsahuje velmi málo semínek. Má jemnou máslově ořechovou chuť, jíst ji můžete i syrovou, ale kromě toho je vhodná na přípravu salátů, konzervování, pečení a pochutnáte si zejména na zapékané.

Dýňovo-mrkvový dort

Recept není vůbec složitý. Navíc kombinace dýně, mrkve, rozinek a brusinek je zárukou množství vitamínů a spolu s celozrnnou moukou i toho, že na zasycení stačí malý kousek tohoto koláče. Zároveň není třeba přidávat hodně cukru. Na 10 porcí potřebujete:

  • ½ šálku polohrubé mouky; ½ šálku celozrnné mouky
  • 1 lžičku kypřícího prášku
  • ½ lžičky skořice
  • ¼ lžičky jedlé sody
  • ¼ lžičky soli
  • 1 vejce a 1 bílek
  • ½ šálku hnědého cukru
  • ½ šálku uvařené dýně hokkaidó
  • 2 lžíce rostlinného oleje, 2 lžíce rozpuštěného másla
  • 1 lžíce nastrouhané pomerančové kůry
  • ¾ šálku rozinek (nebo podle chuti)
  • ½ šálku nastrouhané mrkve
  • ⅓ šálku sušených brusinek
  • 2 lžíce sekaných vlašských ořechů

Nejprve troubu předehřejte na 180 °. Smíchejte obě mouky, kypřící prášek, skořici, jedlou sodu a sůl. Do velké misky dejte vejce a bílek, 30 sekund míchejte mixérem. Přidejte cukr, dýni, olej, máslo, pomerančovou kůru a opět mixujte, dokud není hmota hladká. Přidejte moukový mix a následně i rozinky, mrkev a brusinky. Postupně lžící vylijte na malý plech vyložený papírem na pečení. Posypte ořechy a pečte 25 minut. Tento dort si prostě zamilujte, protože nejen výborně chutná, ale i báječně voní!